Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

1 ώρα πριν, giannis3 said:

Πριν από λίγο έκανα την 1η τροποποιητική στην πλατφόρμα "ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΜΟΥ" για να δηλώσω τα έσοδα του Νοεμβρίου. Επιλέγοντας "Οριστικοποίηση" μου την έκανε αποδεκτή. Οπότε θεωρώ πως αυτός είναι ο τρόπος που θα ακολουθήσω για να δηλώσω και τα έσοδα του Δεκεμβρίου. 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Ναι αυτός είναι ο τρόπος τελικά. Ολοκλήρωσα εχθές την 1η τροποποιητική.

 

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη που δεν ενημέρωσα το φορουμ αλλά διέκρινα μια ''μυστικοπάθεια'' γύρω από αυτό το ερώτημα (όχι μόνο στο φορουμ) - έχει τεθεί επανηλειμμένως στο συγκεκριμένο θρεντ και δεν έχει δοθεί μια απάντηση (αν και θεωρώ και το ερώτημα και την απάντηση ξεκάθαρη) - και δεν ήθελα να ''σας/μας'' χαλάσω την πιάτσα. Εγώ έκανα την αυτοκριτική μου και καθάρισα!!😊😉

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ! Έχετε όλοι εισπράξει τα 1000 ε ; Έχω εγγεκριμένη αίτηση απο τις 29/11 με σωστο ΙΒΑΝ κ.λπ..

Edited by christopografow
Link to comment
Share on other sites

1) ΓΔΟΥ 392/9.12.2020 Τροποποίηση της υπό στοιχεία ΓΔΟΥ 281/13.11.2020, σύμφωνα με την οποία

έφυγε το χρονικό της ενημέρωσης των μηνών (δηλαδή το από την 3η μέχρι τη 10η ημέρα του επόμενου μήνα

και προστέθηκε το: "Τα ανωτέρω στοιχεία που συμπληρώνονται από την επιχείρηση, επαληθεύονται από τις δηλώσεις ΦΠΑ και Εισοδήματος, στις αντίστοιχες φορολογικές χρήσεις, όταν αυτές υποβληθούν."

Αρα πρακτικά σου λέει (καταλαβαίνω εγώ) ότι τουλάχιστον μέχρι την υποβολή του ΦΠΑ πρέπει να έχουν υποβληθεί για να διασταυρωθούν.

Πηγή: www.taxheaven.gr 

2) "Από έναν πρώτο δειγματοληπτικό έλεγχο που διενεργήθηκε εντοπίστηκαν επαγγελματίες που εμφάνισαν μειωμένο τζίρο πάνω από 20% αλλά στην πραγματικότητα η μείωση του τζίρου τους το δίμηνο Σεπτεμβρίου – Οκτωβρίου ήταν μικρότερη. "

Πηγή: www.news.gr

3) Και για αν μην χαθεί το ερώτημα του συναδέλφου @christopografow, από μια απλή ενημέρωση το επαναφέρω:  

16 hours ago, christopografow said:

Έχετε όλοι εισπράξει τα 1000 ε ; Έχω εγγεκριμένη αίτηση απο τις 29/11 με σωστο ΙΒΑΝ κ.λπ..

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, christopografow said:

Καλησπέρα ! Έχετε όλοι εισπράξει τα 1000 ε ; Έχω εγγεκριμένη αίτηση απο τις 29/11 με σωστο ΙΒΑΝ κ.λπ..

Καλημέρα. Ακόμα όχι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όσοι δεν έχουν πληρωθεί ακόμη να χρειάζονται διασταυρώσεις, να μετέχουν σε συνδεδεμένες επιχειρήσεις, κλπ

Τουλάχιστον σύμφωνα με αυτό το πρόσφατο (9/11/2020) όπου αναφέρει: "ενώ εκκρεμεί μια ακόμα πληρωμή εντός των ημερών σε δικαιούχους, η πληρωμή των οποίων προϋποθέτει διασταυρώσεις στοιχείων."

Πηγή: www.ipaidia.gr

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

"Τα ανωτέρω στοιχεία που συμπληρώνονται από την επιχείρηση, επαληθεύονται από τις δηλώσεις ΦΠΑ και Εισοδήματος, στις αντίστοιχες φορολογικές χρήσεις, όταν αυτές υποβληθούν."

Αρα πρακτικά σου λέει (καταλαβαίνω εγώ) ότι τουλάχιστον μέχρι την υποβολή του ΦΠΑ πρέπει να έχουν υποβληθεί για να διασταυρωθούν.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω...

ΟΚ. Έφυγε η σχετική προθεσμία που αφορά την πρώτη προθεσμία 10.12.2020.

Πού πρέπει όμως να τα συμπληρώσουμε;

Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα «myBusinessSupport» με τροποποιητική δήλωση; :?:

Link to comment
Share on other sites

Εχει ήδη απαντηθεί από τους συναδέλφους.

On 12/9/2020 at 10:59 AM, giannis3 said:

Πριν από λίγο έκανα την 1η τροποποιητική στην πλατφόρμα "ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΜΟΥ" για να δηλώσω τα έσοδα του Νοεμβρίου. Επιλέγοντας "Οριστικοποίηση" μου την έκανε αποδεκτή. Οπότε θεωρώ πως αυτός είναι ο τρόπος που θα ακολουθήσω για να δηλώσω και τα έσοδα του Δεκεμβρίου. 

....

 

22 hours ago, lamlos said:

......

Ναι αυτός είναι ο τρόπος τελικά. Ολοκλήρωσα εχθές την 1η τροποποιητική.

....

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πας στο mybusinesssupport στα Εσοδα, κανεις τροποποιητικη, περνας τα εσοδα Νοεμβρη και οριστικοποιεις. Εγω αυτο εκανα.

@christopografow τα χρηματα τα πηρα 3 μερες μετα την οριστικοποιηση, αλλα υπαρχει κοσμος που δεν τα πηρε ακομα.Μαλλον οσοι ειχαν συνδεδεμενες επιχειρησεις.

Edited by mikerho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.