Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για τοπογραφικό εξοπλισμό GPS


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Όντας άσχετος από προδιαγραφές τοπογραφικού εξοπλισμού ήθελα την βοήθεια σας για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Θέλω να προμηθευτώ ένα (μεταχειρισμένο) GPS για να μετρήσεις αγροτεμαχίων. Παρόλα αυτά κάνω ένα γενικότερα "ψάξιμο" για να καταλάβω τι συμβαίνει με τις προδιαγραφές του εξοπλισμού.

Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει γιατί το συγκεκριμένο σύστημα 

https://www.michanikos-online.gr/αγγελιεσ-μηχανικων/εμφανιση-αγγελιασ/71551/πωλείται-ζεύγος-gnss-l1-δεκτών-magellan-promark3/αθηνα/προσφορά-εξοπλισμού/

Παρότι δίδεται με base και rover είναι πολύ φθηνότερο σε σχέση με αυτό το σύστημα

https://recap-survey.com/e-survey-e600t-demo-δέκτης/

Παρότι είναι μόνο ένας δέκτης?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία σύντομη απάντηση είναι ότι με έναν δέκτη πολλών συχνοτήτων σαν τον e-survey μετράμε πιο γρήγορα και κυρίως σε πιο δύσκολες συνθήκες κάλυψης από δέντρα από ότι με έναν μίας συχνότητας όπως ο promakr3. Επίσης με έναν μονό δέκτη τα σημεία λεπτομέρειας μετριούνται με σύνδεση online σε δίκτυο μόνιμων σταθμών αναφοράς.

Συναδελφική συμβουλή: Εφόσον είστε άσχετος όπως λέτε από προδιαγραφές τοπογραφικού εξοπλισμού, θα είστε φαντάζομαι το ίδιο άσχετος και με τοπογραφία γενικά. Εγώ στην θέση σας θα συνεργαζόμουν στις μετρήσεις και κυρίως στα θέματα νομοθεσίας, προδιαγραφών κλπ με έναν τοπογράφο της περιοχής. Θα χρειαστεί να μοιραστείτε το κέρδος, αλλά θα είστε πολύ πιο παραγωγικός αν δουλέψετε με κάποιον που ξέρει την δουλειά, θα μάθετε πράγματα από κάποιον που ξέρει παραπάνω και όχι στου κασίδη (του πελάτη) το κεφάλι, και πάνω από όλα θα έχετε και το δικό κεφάλι σας πιο ήσυχο ότι δεν θα κάνετε λάθη που θα έχουν πιθανόν συνέπειες νομικές ή έστω στην φήμη σας ως επαγγελματίας. 

Edited by george08
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, george08 said:

Μία σύντομη απάντηση είναι ότι με έναν δέκτη πολλών συχνοτήτων σαν τον e-survey μετράμε πιο γρήγορα και κυρίως σε πιο δύσκολες συνθήκες κάλυψης από δέντρα από ότι με έναν μίας συχνότητας όπως ο promakr3. Επίσης με έναν μονό δέκτη τα σημεία λεπτομέρειας μετριούνται με σύνδεση online σε δίκτυο μόνιμων σταθμών αναφοράς.

Συναδελφική συμβουλή: Εφόσον είστε άσχετος όπως λέτε από προδιαγραφές τοπογραφικού εξοπλισμού, θα είστε φαντάζομαι το ίδιο άσχετος και με τοπογραφία γενικά. Εγώ στην θέση σας θα συνεργαζόμουν στις μετρήσεις και κυρίως στα θέματα νομοθεσίας, προδιαγραφών κλπ με έναν τοπογράφο της περιοχής. Θα χρειαστεί να μοιραστείτε το κέρδος, αλλά θα είστε πολύ πιο παραγωγικός αν δουλέψετε με κάποιον που ξέρει την δουλειά, θα μάθετε πράγματα από κάποιον που ξέρει παραπάνω και όχι στου κασίδη (του πελάτη) το κεφάλι, και πάνω από όλα θα έχετε και το δικό κεφάλι σας πιο ήσυχο ότι δεν θα κάνετε λάθη που θα έχουν πιθανόν συνέπειες νομικές ή έστω στην φήμη σας ως επαγγελματίας. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν υπάρχει ένας μόνο δέκτης για πιο λόγο τα σημεία λεπτομέρειας μετριούνται με σύνδεση online και όχι με δορυφόρο?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, johnjohn1 said:

..... ένας μόνο δέκτης για πιο λόγο τα σημεία λεπτομέρειας μετριούνται με σύνδεση online και όχι >( μόνο )< με δορυφόρο?

Για να μη βγουν οι συντεταγμένες άρες μάρες κουκουνάρες ….. (ως μη ειδικός φυσικά είναι η δική μου απάντηση)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

>5000€ 

 

 

(δεν είναι επιτρεπτό όμως από τους κανόνες του φόρουμ, να έχεις διπλό λογαριασμό )

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kosmoarch said:

Καλησπέρα. Ποιο είναι ένα εύλογο κόστος για αγορά καλου τοπογραφικού εξοπλισμού με GPS για εξαρτημένα τοπογραφικα?

 

Ανοιξη που είχα πάρει προσφορές, ξεκινουσαν απο τα 2500+φπα και 4000+φπα για τις "καλες" μαρκες.  (Τιμη για ενα δεκτη χωρισ χειριστηριο) 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, vasilis01 said:

....  (Τιμη για ενα δεκτη χωρισ χειριστηριο) 

εγώ είχα κατά νου και το οπτικό όργανο  και τον δέκτη.... για πλήρη εξοπλισμό (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.