Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μη παραίτηση μηχανικού και μη εκπλήρωση των υποχρεώσεών του


Dim Desmo

Recommended Posts

Καλησπέρα και συγγνώμη που -ως μη μηχανικός- ίσως σας ζαλίσω με τον πόνο μου. Η περίπτωσή μου έχει ομοιότητα με κάποιες που αναφέρονται εδώ. Η δήλωσή μου βρίσκεται σε κατάσταση «Υπαγωγή» και, απλά επειδή δεν έχει λήξει ακόμα η 18μηνη προθεσμία ανάρτησης του συνόλου των δικαιολογητικών από πλευράς του μηχανικού ώστε να περάσει η δήλωση σε «Οριστική Υπαγωγή», θέλω να προλάβω τετελεσμένα. Ιδιοκτήτης εκ κληρονομιάς ενός τριώροφου αυθαίρετου κατηγορίας 5 στο Δήλεσι Βοιωτίας (προ του 2003, ισόγειο χτισμένο ως εξοχική κατοικία και οι δύο όροφοι στον σκελετό), βρήκα τυχαία σε κάποιο παλιό έγγραφο (μαύρη η ώρα) τον μηχανικό που το έχτισε -έναν τύπο στη Θήβα- και θεώρησα λογικό, εφόσον γνωρίζει και το ακίνητο, να του κάνω την ανάθεση. Παρόλα αυτά, στη δήλωση υπαγωγής, Διαχειριστής Μηχανικός υπογράφει άλλος (συνεργάτης του όπως μου είπε) του οποίου όμως δεν έχω κατορθώσει να βρω ούτε το τηλέφωνο. Είναι πάντως εγγεγραμμένος στο μητρώο του ΤΕΕ οπότε τουλάχιστον είναι υπαρκτό πρόσωπο. 
Το θέμα είναι ότι πέρα από 4 έγγραφα -Ανάθεση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό για την Υπαγωγή, Υπεύθυνη δήλωση αιτούντα, Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες και αμοιβή μηχανικού (αντίγραφο της οποίας μου έστειλε και το έχω)- δεν έχει αναρτήσει τίποτα άλλο από πέρυσι τον Δεκέμβρη που ξεκινήσαμε. Σε κάθε τηλεφωνική επικοινωνία μου λέει τα γνωστά, «μην ανησυχείς θα τα ανεβάσω, τρέχω και δεν φτάνω» (ένα χρόνο τρέχει και δεν φτάνει) κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από την αμοιβή -800€- του έχω δώσει άλλα 3.600€ για να με βάλει όπως μου είπε σε μία ευεργετική διάταξη -για ενεργειακή αναβάθμιση ή κάτι τέτοιο- με παράλληλη έκδοση οικοδομικής άδειας, η οποία θα έριχνε ακόμα περισσότερο το πρόστιμο. Βέβαια, από τη στιγμή που δεν έχει κάνει τίποτα, το πρόστιμο δεν έχει επανυπολογιστεί και εγώ εξακολουθώ να πληρώνω βάσει του αρχικού δοσολογίου. Ηθελα να σας ρωτήσω:

1. Θεωρείτε πιθανό από την εμπειρία σας να μην ανεβάσει τίποτα μέχρι τη λήξη της προθεσμίας και, πέραν των χρημάτων που έχω σκάσει ήδη, ουσιαστικά να χάσω και το σπίτι μου, αφού η δήλωση θα ακυρωθεί; Στην περίπτωση αυτή, (πέρα από τις αγωγές κλπ που θα τους κάνω εγώ), ο Διαχειριστής μηχανικός που φαίνεται στη δήλωση, δεν θα έχει κυρώσεις από το ΤΕΕ; 
2. Αν μέχρι αρχές Μαρτίου δεν έχει ανταποκριθεί στις πιέσεις/απειλές/μπινελίκια μου, προλαβαίνω μέχρι τα μέσα Ιουλίου που λήγει το 18ηνο να αλλάξω διαχειριστή μηχανικό και να ολοκληρώσω τη δήλωση; 
3. (κρίσεως) Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε; 


Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για τον χρόνο που σας τρώω. Κάθε απάντησή σας δεκτή με απέραντη ευγνωμοσύνη. Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες να καθυστερεί το ανέβασμα των δικαιολογητικών. Ούτως ή άλλως είναι ευθύνη του μηχανικού όχι δική σας. Γενικά όμως, ζητήστε ένα ραντεβού μαζί του για να ξεκαθαρίσετε το χρονοδιάγραμμα και τις εργασίες που έχετε αναθέσει. Να υποθέσω ότι έχετε δώσει τόσα χρήματα χωρίς κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Dim Desmo

Δεν πρόκειται να χάσεις ούτε τα λεφτά σου ούτε το σπίτι σου. Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με την ανάρτηση των εγγράφων και σχεδίων της τακτοποίησης. Αν έχεις πληρώσει το πρόστιμο, ζήτησε και πάρε το τεύχος της οριστικής υπαγωγής η οποία μπορεί να γίνει χωρίς την ανάρτηση δικαιολογητικών. Για όσα είναι υπεύθυνος ο μηχανικός  δεν έχεις κάποια ευθύνη, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για το 18μηνο ή οποιαδήποτε άλλη προθεσμία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Γιάννης said:

Είναι σύνηθες να καθυστερεί το ανέβασμα των δικαιολογητικών. Ούτως ή άλλως είναι ευθύνη του μηχανικού όχι δική σας. Γενικά όμως, ζητήστε ένα ραντεβού μαζί του για να ξεκαθαρίσετε το χρονοδιάγραμμα και τις εργασίες που έχετε αναθέσει. Να υποθέσω ότι έχετε δώσει τόσα χρήματα χωρίς κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό??

τα 3.600 για την ΟΑ προέκυψαν μερικούς μήνες αργότερα. Το μόνο που έχω είναι η εντολή ανάθεσης και η απόδειξη παροχής υπηρεσιών για την αμοιβή του. Για τα άλλα έχω μόνο τα καταθετήρια (1800Χ2) όπως φαίνονται στο web banking μου. Η αλήθεια είναι ότι για αυτά δεν σκέφτηκα να του ζητήσω να κάνουμε ιδιωτικό συμφωνητικό. Μεγάλη βλακεία μου. 

Edited by Dim Desmo
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Sisyphus said:

@Dim Desmo

Δεν πρόκειται να χάσεις ούτε τα λεφτά σου ούτε το σπίτι σου. Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με την ανάρτηση των εγγράφων και σχεδίων της τακτοποίησης. Αν έχεις πληρώσει το πρόστιμο, ζήτησε και πάρε το τεύχος της οριστικής υπαγωγής η οποία μπορεί να γίνει χωρίς την ανάρτηση δικαιολογητικών. Για όσα είναι υπεύθυνος ο μηχανικός  δεν έχεις κάποια ευθύνη, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για το 18μηνο ή οποιαδήποτε άλλη προθεσμία.

Εννοείτε ότι αν λήξει το 18μηνο και δεν έχουν ανέβει τα έγγραφα δεν καθίσταται άκυρη η δήλωση; Γιατί κάτι τέτοιο είχα διαβάσει. Και ότι, μάλιστα, χάνω ό,τι χρήματα έχω δώσει για το πρόστιμο. Το θέμα είναι ότι με τη νέα μείωση που μου είπε αυτός ότι θα κερδίσουμε, εγώ λογικά σε μερικούς μήνες θα έχω εξοφλήσει το πρόστιμο αλλά θα έχω ακόμα το παλιό δοσολόγιο, βάσει του οποίου θα πρέπει να συνεχίζω να πληρώνω κάθε μήνα. Φανταστείτε ότι από το αρχικό πρόστιμο όπως το επισυνάπτω έχω σκάσει ντούκου άλλα 3600€ και έχω και μία μείωση γύρω στα 1500€ όπως μου είπε αυτός. Αν βάλετε και το παράβολο 500€ σύν 10 δόσεις των 71,94€ που έχω πληρώσει από τον Φεβρουάριο, έχουν μείνει 1375€. Δηλαδή όπου να ναι το εξοφλώ. Και ο βλάχος δεν έχει ανεβάσει τίποτα. Απλά εκνευρίζομαι γιατί δεν μπορείς σε αυτόν τον γιδότοπο να κάνεις μία δουλειά ως επαγγελματίας προς επαγγελματία. Φυσικά φταίω και εγώ, γιατί σε αυτή τη χώρα ζω. Από την άλλη, υποθέτω ότι ακόμα και αν αυτός είναι χύμα, ο Διαχειριστής δεν θα ήθελε να σπιλώσει το όνομά του

Χωρίς τίτλο.png

Edited by Dim Desmo
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Dim Desmo said:

Ηθελα να σας ρωτήσω:

1. Θεωρείτε πιθανό από την εμπειρία σας να μην ανεβάσει τίποτα μέχρι τη λήξη της προθεσμίας Αυτό δεν είναι απίθανο και δεν μπορεί κάποιος να το αποκλείσει. Εξαρτάται κυρίως από το πόσο ευσυνείδητος επαγγελματίας είναι και από τους προσωπικούς και βεβαίως κρυφούς και απώτερους στόχους του... Η ιστορία έχει αποκαλύψει πολλών ειδών συμπεριφορές... Σύμβαση "ανάθεσης - ανάληψης" της συγκεκριμένης εργασίας, ξεκάθαρους όρους και προϋποθέσεις έχετε υπογράψει μαζί του; Μαζί του, όχι με τον συνεργάτη του, που σας είπε ότι, είναι ο "διαχειριστής' της δήλωσής σας... και, πέραν των χρημάτων που έχω σκάσει ήδη, Έχετε πάρει αποδείξεις για τα χρηματικά ποσά που του έχετε δώσει; Και για αυτά που αφορούν στην αμοιβή του... Και για αυτά που αφορoύν στην άδεια που είπε ότι, θα βγάλει.... Μήπως του έχετε δώσει και ποσά για να εξοφλήσει αυτός το πρόστιμο της δήλωσης κ.λπ.; ουσιαστικά να χάσω και το σπίτι μου, Δεν χάνονται έτσι τα σπίτια... Το χειρότερο που μπορείτε να πάθετε είναι να μείνετε εκτός της ρύθμισης και να διεκδικήσετε τα χρήματά σας δικαστικά κ.λπ. αφού η δήλωση θα ακυρωθεί; Η δήλωση προφανώς σε μια τέτοια περίπτωση θ' ακυρωθεί.... Μην νομίζετε όμως ότι, και να μην ακυρωθεί εξαιτίας αυτού του λόγου, θα είναι "σωστή" και "νόμιμη".... Αυτό πάντα είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο ερωτηματικό - έκπληξη για κάθε ιδιοκτήτη.... Στην περίπτωση αυτή, (πέρα από τις αγωγές κλπ που θα τους κάνω εγώ), Ξέρετε πόσο θα είναι το κόστος (χρηματικό, χρονικό, ψυχικό) που θα κληθείτε ν' αναλάβετε αν αποφασίσετε ν' ακολουθήσετε αυτή τη διαδικασία; ο Διαχειριστής μηχανικός που φαίνεται στη δήλωση, δεν θα έχει κυρώσεις από το ΤΕΕ; Προφανώς και θα έχει... Όταν τελεσιδικήσει η υπόθεση... Όχι κάτι το "ιδιαίτερο" όμως... Μέχρι τότε μπορεί να έχει πεθάνει,  ή να έχει αλλάξει επάγγελμα, ή να έχει φύγει στο εξωτερικό κ.λπ. Εσείς όφελος δεν θα έχετε!!!
2. Αν μέχρι αρχές Μαρτίου δεν έχει ανταποκριθεί στις πιέσεις/απειλές/μπινελίκια μου, προλαβαίνω μέχρι τα μέσα Ιουλίου που λήγει το 18ηνο να αλλάξω διαχειριστή μηχανικό και να ολοκληρώσω τη δήλωση; Όλα γίνονται... Αλλά δεν γίνονται με μπινελίκια και απειλές!!! Γίνονται έξυπνα και νόμιμα....
3. (κρίσεως) Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε; Θα αποκτούσα δύο συνεργάτες! Χθες! Έναν έμπειρο δικηγόρο και έναν έμπειρο μηχανικό. Ο δικηγόρος θα έβρισκε τον τρόπο να πάρετε στα χέρια σας εγγράφως όλα όσα έκανε έως σήμερα ο διαχειριστής μηχανικός της δήλωσης... Προφανώς και το 5σέλιδο αυτής. Ο μηχανικός θα έκανε αυτοψία στο ακίνητο, θα έκανε τη δική του "διάγνωση" όσον αφορά στις αυθαιρεσίες, στο πρόστιμο, στον τρόπο που αυτά οφείλουν να δηλώθηκαν κ.λπ. και θα έκανε έλεγχο της δήλωσης που έχει ήδη υποβληθεί... Αναλόγως με τα συμπεράσματα, επιλέγετε το "δρόμο" και προχωράτε....

Καλή τύχη!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Dim DesmoDesmo

 

Καλησπέρα.

Η μοναδική γκαφα που έχετε κάνει από την πλευρά σας είναι ότι επιλέξατε μείωση προστίμου λόγω ενεργειακής αναβάθμισης.

Το τι έχει ανεβάσει κ τι όχι μπορείτε να το βρείτε με μια επίσκεψη στο Τεχνικό επιμελητήριο.

Στο τεχνικό επιμελητήριο επίσης μπορείτε να αιτηθειτε αλλαγή μηχανικού, αλλά αν το κάνετε να ξέρετε ότι τα λ7 σας προς τον πρώτο μηχανικο έχουν κάνει φτερά, ωστόσο θα καταφέρετε να τελειώσετε την υπόθεση πληρώνοντας έναν άλλο μηχανικό που εμπιστεύεστε.

Αν το ακίνητο έχει αξία για εσάς, όντως μπορείτε να ακολουθήσετε τη συμβουλή του συναδέλφου Ιάσονα. Αν δεν έχει κ τόσο μεγάλη αξία, αναμένετε όπως είστε κ με υπομονή κ προσπάθεια όλα θα γίνουν. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, [email protected] said:

@Dim DesmoDesmo

 

Καλησπέρα.

Η μοναδική γκαφα που έχετε κάνει από την πλευρά σας είναι ότι επιλέξατε μείωση προστίμου λόγω ενεργειακής αναβάθμισης.

Το τι έχει ανεβάσει κ τι όχι μπορείτε να το βρείτε με μια επίσκεψη στο Τεχνικό επιμελητήριο.

Στο τεχνικό επιμελητήριο επίσης μπορείτε να αιτηθειτε αλλαγή μηχανικού, αλλά αν το κάνετε να ξέρετε ότι τα λ7 σας προς τον πρώτο μηχανικο έχουν κάνει φτερά, ωστόσο θα καταφέρετε να τελειώσετε την υπόθεση πληρώνοντας έναν άλλο μηχανικό που εμπιστεύεστε.

Αν το ακίνητο έχει αξία για εσάς, όντως μπορείτε να ακολουθήσετε τη συμβουλή του συναδέλφου Ιάσονα. Αν δεν έχει κ τόσο μεγάλη αξία, αναμένετε όπως είστε κ με υπομονή κ προσπάθεια όλα θα γίνουν. 

Σας ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει ήδη μία πρώτη επαφή με δικηγόρο, απλά θα ξαναμιλήσω με αυτόν να δω τι έχει σκοπό να κάνει και να του πω τι έχω σκοπό να κάνω εγώ μπας και κουνηθεί.

Παρεμπιπτόντως, και συγγνώμη που ρωτώ, εσείς ως μέλη του ΤΕΕ έχετε πρόσβαση σε στοιχεία επικοινωνίας άλλων μελών μέσω του ΤΕΕ; Γιατί εμένα για να μου δώσουν το τηλέφωνο του διαχειριστή μου είπαν ότι θέλουν εισαγγελική εντολή και ιστορίες λόγω GDPR. Ισως το πιο απίστευτο σε αυτή την ιστορία είναι ότι δεν έχω το τηλέφωνο του ίδιου του διαχειριστή της δήλωσής μου. Αυτό με εκνευρίζει περισσότερο και από τα λεφτά που έχω δώσει σε αυτόν τον τύπο. Απλά για να του πω ρε μεγάλε πες στον δικό σου να τελειώσει τη δήλωση. Ουτε αυτό δεν μπορώ να κάνω. Δεν υπάρχει ούτε στο ιντερνετ. Ξέρω μόνο το όνομα του και αριθμό μητρώου του στο τεε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.