Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΘ - Α ΠΕΑ - Β ΠΕΑ - Πρόβλημα αναβάθμισης 3 κατηγοριών


Recommended Posts

@vagom ευχαριστώ για την επεξήγηση (+1)

Όντως, το Φλεβάρη του '20, έκανα το 2ο ΠΕΑ για το ΕΚΟ ΙΙ (Α), και έκανα ακριβώς τη διαδικασία που μόλις περιέγραψες (στο 1ο είχα λέβητα και στο σενάριο έβαλα Α/Θ).

Στο 2ο ΠΕΑ μου έβγαλε ακριβώς τις τιμές του σεναρίου απο το 1ο ΠΕΑ και όλα κύλησαν ομαλά.

Η παραπάνω ερώτηση μου ήταν μήπως απο τότε είχε αλλάξει κάτι και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!

Και πάλι ευχαριστώ συνάδελφε.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vagom said:

Ένα δεκάλεπτο θα σου πάρει, το πολύ.

Αντιγράφεις τις καρτέλες του σεναρίου σε ένα καινούριο xml (στις περισσότερες δουλεύει και το copy-paste), και το εκτελείς.

Ή, αν βιάζεσαι, απλά αλλάζεις το σύστημα θέρμανσης του υφιστάμενου κτιρίου με αυτό του σεναρίου…

Το μεγάλο πρόβλημα είναι στους νέους συναδέλφους που δε γνωρίζουν την ύπαρξη του bug (για τους παλαιότερους, το πρόβλημα υπήρχε και στο ΕΚΟ Ι), και αν δεν ακολουθήσουν την ως άνω διαδικασία κινδυνεύουν να βρεθούν χωρίς επίτευξη στόχου…

Αυτό το 10λεπτο όμως είναι πολύτιμο, εκτός και αν έχεις αναλάβει 5-6 άτομα. Αν δουλεύεις όμως σε τεχνικό γραφείο που σου έρχονται από 1000 μεριές; Όπως και να έχει σαν πολλά να μαζεύτηκαν που πρέπει να κάνουμε από την αρχή σαν πρώτοι επιθεωρητές δεν νομίζετε; Τι να πω; Ας μη γίνομαι γκρινιάρα.... :) @vagom πάντα φιλικά :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, agourne said:

Συνάδελφοι,

αν ειναι να κάνουμε από τώρα και το Β ΠΕΑ να διαπιστώσουμε αυτό το "bug" του προγραμματος-ενω δε θα είμαστε οι υπεύθυνοι για το Β ΠΕΑ  - τοτε τα αυξημένα χρήματα αμοιβής φαντάζουν λίγα στα γλισχρά περσινά (βαλτε και προσάρτημα στην εξίσωση, μάλλον τζάμπα θα το κάνουμε οι περισσότεροι...)

Εντάξει θεωρώ δεν είναι το προσάρτημα. Είναι ότι πλέον ο έλεγχος επιλεξιμότητας γίνεται όχι μόνο με την υπολογιζόμενη κατανάλωση στο 1ο ΠΕΑ (Δ κατηγορία ως ελάχιστη στο ΕΚΟ 2, που για τα Η μπορούσες να το πεις και με το μάτι) αλλά με όλο το έργο. Πράγμα που σημαίνει ότι για να είναι επιλέξιμο πρέπει να έχεις σχεδιάσει, επιλέξει και καταλήξει στα πάντα.

Σαν safe επιλογή εγώ προτείνω παραπάνω από 3 κατηγορίες στο 1ο ΠΕΑ εκτός αν οικονομικά η 4η κατηγορία ως αναβάθμιση είναι οικονομικά off (πχ Γ σε Α εμένα δε μου βγαίνει σε αυτά τα χρήματα που δίνει στο 90% των περιπτώσεων).

edit: Μια καλή λύση θα ήταν από το πρόγραμμα μεγαλύτερη αμοιβή στο 1ο ΠΕΑ και μικρότερη στο 2ο ΠΕΑ.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μονοκατοικία κατηγορια Ε με επεμβαση μονο θερμοπροσοψεις στα τοιχια παει Γ ... κα αν βαλω και στην οροφη παε Α ... το βρίσκετε λογικο ;; δεν εχω κανει ποτε ενεργειακή επιθεώρηση σε σπίτι με ενεργειακά παράθυρα και θερμοπροσωψη γιαυτο ρωταω ... εχει ηλιακο και λεβητα βιομαζα  ... βεβαια στην πλακα εχει φωτοβολταικα 10 kw ... θα μπορεσει να βαλει μονωση ;;; ή θα του βγει ασυμφωρο ;;; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν φαίνεται λογικό. Ένας τυπικός δικέλυφος τοίχος με 6άρι μονωτικό με λ=0.033 κινείται από U=0.4 - 0.45. Πάνω κάτω εκεί παίζει και το δώμα. Στο σενάριο θα πρέπει να προσθέσεις και +0.2 σε κάθε συντελεστή λόγω θερμογεφυρών. Επομένως από πχ 2.2 σε αμόνωτο πας σε 0.7 σε μονωμένο και χάνεις σε σχέση με το Κ.Α. Εσυ λες ότι το κερδίζεις 2 κατηγορίες και πας στην Α.

Είτε έχεις βάλει λάθος συντελεστές στα δομικά που μονώνονται είτε κάτι λάθος συμβαίνει στα συστήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sw0rdf1sh said:

Όχι δεν φαίνεται λογικό. Ένας τυπικός δικέλυφος τοίχος με 6άρι μονωτικό με λ=0.033 κινείται από U=0.4 - 0.45. Πάνω κάτω εκεί παίζει και το δώμα. Στο σενάριο θα πρέπει να προσθέσεις και +0.2 σε κάθε συντελεστή λόγω θερμογεφυρών. Επομένως από πχ 2.2 σε αμόνωτο πας σε 0.7 σε μονωμένο και χάνεις σε σχέση με το Κ.Α. Εσυ λες ότι το κερδίζεις 2 κατηγορίες και πας στην Α.

Είτε έχεις βάλει λάθος συντελεστές στα δομικά που μονώνονται είτε κάτι λάθος συμβαίνει στα συστήματα.

εχεις δικιο ... ειχα ξεχασει το 0.2 ... αλλα αυτο δεν ηταν το μονο λαθος μου ... αλλα, και δεν ξερω αν ειναι και λαθος, η κατοικια εχει φωτοβολταικα με το προγραμμα φωτοβολταικα στην στεγη το πρωτο που ειχε βγει ... πρεπει να τα δηλωσω ;;; αυτα δημιουργουν την μεγαλη διαφορα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να τα δηλωσω γιατι δεν συνησφερουν ενεργειακά αλλα οικονομικά ... λογικα δεν τα δηλωνουμε .. εκει εκανα λαθος τα ειχα δηλωση .. ευχαριστω 

 

 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

To ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ έχει επιλογές για συμψηφισμό ή για ιδία χρήση. Αυτό το σπίτι που λες πουλάει ρεύμα στον πάροχο. Όχι δε συνεισφέρουν αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ευτυχώς που το αναφέρατε. Έκανα το σενάριο μόνο του, και δεν ανεβαίνω τρεις κατηγορίες. Και όπως ανέφερε ο Vagom θα άλλαζα το λέβητα πετρελαίου σε Α/Θ. Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.