Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκύκλιος ΥΠΕΝ για την Ενεργειακή Απόδοση Κτιρίων


kan62

Recommended Posts

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ
ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις για την εφαρμογή του ν.4122/2013 για την «Ενεργειακή Απόδοση Κτιρίων».

ΨΛ424653Π8-Ρ77.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές είναι να απορείς αν τα γράφουν "εγκυκλιομηχανές" ή άνθρωποι που πρώτα τα περνάνε από το μυαλό πριν τα ρίξουν στο πληκτρολόγιο ...

Για κάποιο έλεγχο βέβαια από δεύτερο μάτι, δεν το συζητώ, δεν είμαι τόσο απαιτητικός ...

Διαβάζουμε λοιπόν στην εγκύκλιο :

α) κτίρια προστατευόμενα ως μέρος συγκεκριμένου περιβάλλοντος ή λόγω της ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής ή ιστορικής τους αξίας, στον βαθμό που η συμμόρφωση προς ορισμένες ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης θα αλλοίωνε κατά τρόπο μη αποδεκτό το χαρακτήρα ή την εμφάνισή τους.
Η εξαίρεση από τις ελάχιστες απαιτήσεις δεν είναι γενική και δεδομένη, αλλά αφορά συγκεκριμένα στοιχεία .... Τα «μνημεία», κατά την έννοια του ν.3028/2002 «Για την προστασία των Αρχαιοτήτων και εν γένει της Πολιτιστικής Κληρονομιάς» (Α' 153) εμπίπτουν σε αυτή τη κατηγορία.
Η απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης των ελάχιστων απαιτήσεων κάποιων στοιχείων του κτιρίου / κτιριακής μονάδας δεν το απαλλάσσει από την επίτευξη των ελάχιστων ενεργειακών στόχων (ενεργειακής απόδοσης) και ιδίως από την επίτευξη της κατάταξής του στην ελάχιστα αποδεκτή κατηγορία ενεργειακής απόδοσης.

Πείτε μου τώρα αν φταίει ο δημόσιος υπάλληλος που καλείται να την εφαρμόσει, όταν θα σου πει :

"δεν ξέρω συνάδελφε τι μου λέτε, και τι σας είπε το ΚΑΣ και το ΚΣΝΜ, εγώ θέλω για κάθε στοιχείο του κτιρίου να το αιτιολογήσετε και στο τέλος να μου βγάλετε το μνημείο τουλάχιστον Β !!!".

Link to comment
Share on other sites

Όλο παράπονα .....

Δεν καταλαβαίνετε ότι έτσι θα αναβαθμίσουμε σε κατηγορία Β' τον Παρθενώνα, το Θέατρο Επιδαύρου κλπ !!!

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, hkamp said:

Επίσης ζητείται ΜΕΑ για όλα τα μεμονωμένα κτίρια <50 τμ.

Αυτό το είχαμε συζητήσει και παλιότερα.

Και τότε θυμάμαι επέμενα ότι ο νόμος ορίζει ΜΕΑ έστω και σε επίπεδο ελαχίστων κελύφους (θερμομονωτική επάρκεια).
Παράθεση του νόμου κάνει στην Εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θέλει και τις μελέτες ΗΜ που ορίζει το άρθρο 25 όπως τροποποιήθηκε (θέρμανση, ψυκτικά φορτία, ηλεκτρολογικά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα. 

Γνωρίζει κάποιος σε μια αναθεώρηση άδειας του 2015, αν η μελέτη  ΚΕΝΑΚ (η οποία απαιτείται καθώς έχουν αλλάξει κουφώματα και ο όγκος του κτιρίου) πρέπει να γίνει με την τότε ΤΟΤΕΕ ή με την πιο πρόσφατη? Γνωρίζω ότι πρέπει να βγεί κατηγορία Β αλλά δεν ξέρω αν οι υπολογισμοί στην ΜΕΑ πρέπει να γίνουν με την έκδοση ΤΕΕ 1.29 ή με την 1.31.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.