Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικο Σταυροδρομι


Ανδρεας Ε

Recommended Posts

Καλημερα ,

Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος Τε και ειμαι 35 χρονων.

Η εμπειρια μου πανω στο αντικειμενο του μηχανικου ειναι ελαχιστη.Δουλευα σε τηλεοπτικο σταθμο και εφτιαχνα διαφημιστικα βιντεο και montaz.Επειτα εκλεισε ο σταθμος και βρηκα δουλεια σε ενα εργοστασιο με μηχανες injection σαν ηλεκτρολογος μηχανικος.Εμαθα εκει καποια πραγματα αλλα λιγα πανω στο αντικειμενο του μηχανικου καθοτι εφυγα σε μικρο χρονικο διαστημα και δεν θελω να ξαναδουλεψω σε βιομηχανια με τιποτα λογω επικινδυνοτητας των μηχανηματων.

Γενικα ειμαι λιγο φοβισμενος με το ρευμα και τους αυτοματισμους λογω ενος ατυχηματος που εγινε μπροστα μου.Σκεφτειτε μετα το ατυχημα ουτε μπριζα δεν εφτιαχνα αλλα τωρα το ξεπερασα λιγο.

Μου εχει προταθει μια θεση εργασιας πανω στα ηλεκτρονικα.12-24volt αρα δεν ειναι επικινδυνα, λεφτα και θα μαθω αρκετα.

Μου εχει προταθει επισης απο ενα γνωστο να ασχοληθω με την πληροφορικη και τον προγραμματισμο.Εκανα σεμιναρια και σε λιγους μηνες θα ειμαι ετοιμος.

Αλλα σκεφτομαι οτι σπουδαζα τοσα χρονια ηλεκτρολογια αδικα και δυσκολευομαι να το εγκαταλειψω.

Το ερωτημα ειναι τα ηλεκτρονικα τι προοπτικη εχουν στην αγορα,εχουν τιποτα?Η ηλεκτρολογια στην οικοδομη και στις ΑΠΕ ?Να το εγκαταλειψω και να ασχοληθω με την πληροφορικη?Η να επιμεινω και να μαθω ηλεκτρονικα και ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις σε οικοδομη και καταστηματα και να ασχοληθω εκει?Οι ΑΠΕ εχουν μελλον?Την βιομηχανια καθως και τον αυτοματισμο μηχανων την εχω αποκλεισει.Γενικα εγκαταστασεις επικινδυνες.

Εαν ησασταν στη θεση μου και ειχατε απο τη μια ΑΠΕ,ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις σε οικοδομη και καταστηματα και ηλεκτρονικα ενω απο την αλλη θα ειχατε πληροφορικη τι θα κανατε?Που θα πηγαινατε με γνωμονα την επαγγελματικη και οικονομικη αναπτυξη ?

 

Ευχαριστω για οποια βοηθεια

 

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια διλήμματα, ακολουθείς την πρόταση που θα σκάσει πρώτη, εν προκειμένω μάλλον αυτή με τα ηλεκτρονικά. Προσπάθησε να ολοκληρώσεις όμως και ό,τι ανοικτό κεφάλαιο υπάρχει πχ τα σεμινάρια πληροφορικής μιας και κοντεύουν στο τέλος τους.

Πάμε τώρα στην ηλεκτρολογία. Το γεγονός ότι φοβάσαι κάποια πράγματα είναι φυσιολογικό και οφείλεται στην έλλειψη εμπειρίας. Έχοντας θεωρητική μόνο γνώση και πιθανώς με ελλείψεις (δε το λέω να σε προσβάλλω, είναι η ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς) και περνώντας ο χρόνος χωρίς να συντελείται κάποια πρόοδος, το αντικείμενο σου φαίνεται όλο και πιο τρομακτικό και ο εαυτός σου όλο και πιο ανάξιος. Αν το θέσεις σαν προσωπικό στοίχημα, χρειάζεται υπομονή και επιμονή για να θέσεις τις σωστές βάσεις και να αρχίσεις να εμπιστεύεσαι τις δυνάμεις σου, αλλά και τους ίδιους τους φυσικούς νόμους που διέπουν τα φαινόμενα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,νομιζα το μηνυμα θα παει ακλαφτο.Που ειναι οι ηλεκτρολογοι βοηθηστε τον συναδελφο σας ρει

Σοκαριστηκα παρα πολυ γιατι στους τρεις μηνες που εφυγα απο το καναλι και ξεκινησα σαν μηχανικος σε βιομηχανια,ο προισταμενος μηχανικος ο  οποιος ηταν και καθηγητης ηλεκτρολογος μηχανολογος και ηταν και πολυ εμπειρος και γνωστης,ε αυτος πεθανε στα χερια μου.Τωρα πως θα ξαναπιασω εγω κατσαβιδι μου λετε?Νομιζω δεν θα το ξεπερασω ποτε.

Και ρωτω οι εγκαταστασεις στα σπιτια και στα καταστηματα ειναι πιο ασφαλεις,?Τα φωτοβολταικα??Τι αλλο μπορω να κανω σαν ηλεκτρολογος και να εξειδικευτω εκτος απο βιομηχανια και μηχανες.

Να εξειδικευτω θεωρητικα και πρακτικα καπου με μεταπτυχιακο και πολυ δουλεια!?

Και εαν εξειδικευτω  για επαγγελματικη και οικονομικη αναπτυξη ο λογος, δηλαδη σε τι υπαρχει δουλεια,οντας αφραγκος πηγα και εκανα παιδια!?

Να το στρεψω στην πληροφορικη?Η πληροφορικη απο γνωστους εχει ακομα δουλεια και γινονται πολλα εργα και στο εξωτερικο απο τις ελληνικες εταιρειες.Εκει θα λιωσω στο διαβασμα αλλα θα ειμαι πιο ασφαλης.

Το θεμα ομως ειναι να φυγουν και οι τελευταιες αμφιβολιες για το οτι θα μπορεσω να πετυχω στην ηλεκτρολογια.

Πετυχενει τιποτα κανεις εδω στην ελλαδα ηλεκτρολογος μηχανικος στους χαλεπους καιρους που ζουμε,εκτος απο βιομηχανια και εργοστασια?

 

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

ελλατωματικο προβλημα σε ανταλλακτικο μηχανης σε συνδιασμο με χειρισμους του(λαθος του που δεν μπορουσε να προβλεψει) που δημιουργησε εκρηξη και φωτια

Link to comment
Share on other sites

αν όφειλε να κάνει έλεγχο πριν το χρησιμοποιήσει, τότε ήταν λάθος του. βέβαια πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο να σκοτωθείς από αντίστοιχο λάθος του διπλανού σου (πχ να σκοτωνόσουν και συ μαζί του). αυτός είναι ακόμα πιο βάσιμος λόγος να μείνεις μακριά από ΚΑΘΕ κατασκευαστικό επάγγελμα. συνήθως όμως είναι η ανάγκη που μας κάνει να πρέπει να το ξαναπιάσουμε το κατσαβίδι προκειμένου να ταϊσουμε τα παιδιά μας.

οι εγκαταστάσεις σε σπίτια και καταστήματα τυπικά είναι πιο ασφαλείς από των εργοστασίων, αλλά και πάλι, αν κάνεις γκάφα το ρεύμα σκοτώνει. απλά είναι λιγότεροι οι παράπλευροι κίνδυνοι (πχ να σε ανατινάξει ο διπλανός σου). το ίδιο και στα φωτοβολταϊκά κι εκεί το ρεύμα σκοτώνει. αλλά και στα ηλεκτρονικά χαμηλών τάσεων, μπορεί το κύκλωμα να δουλεύει με λίγα βολτ, η μπαταρία όμως ενός UPS, το τροφοδοτικό, τα εργαλεία (συγκολλητήρια κλπ) δουλεύουν με πολλά και πάλι πρέπει να προσέχεις την ασφάλειά σου.

 

Link to comment
Share on other sites

πφφ τοσες σπουδες τοσο διαβασμα τοσα μερονυχτα πανω στους κινητηρες και τις μηχανες να λυνω και να σχεδιαζω και μολις βγηκα στην αγορα εγινε το ατυχημα και πλεον τρεμω και μονο στην ιδεα να κανω κατι ηλεκτρολογικο τωρα που το συζηταμε.Πρεπει να βρω τροπο να φυγω απο το μηχανιλικι

Link to comment
Share on other sites

απρόβλεπτο ατύχημα μπορεί να συμβεί οπουδήποτε και με οποιοδήποτε τρόπο, ακόμα και στην καρέκλα του υπολογιστή σου. δεν είναι λόγος να εγκαταλείψεις τη δουλειά σου, το γεγονός ότι κάποιος χάθηκε από μια αιτία που δε συμβαίνει και κάθε μέρα νομίζω. αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει είναι το να καταλάβεις ακριβώς τι μπορεί να έφταιξε και να βεβαιωθείς ότι δε θα το επαναλάβεις και συ (και να το πεις και εδώ να το προσέχουμε όλοι, ιδίως οι ηλεκτρολόγοι - κάντο για την ψυχή του ανρώπου).

σεβαστό πάντως να θες να φύγεις από το "μάχιμο" μηχανιλίκι. σίγουρα δεν είναι και η ασφαλέστερη δουλειά του κόσμου. είτε για σένα αν είσαι στο εργοτάξιο, είτε για άλλους, αν μελετάς από το γραφείο σου. ωστόσο αυτό μπορεί να είναι και κίνητρο για να ασχοληθείς κι άλλο, μετατρέποντας το φόβο σου σε αίσθημα ευθύνης για το κοινό καλό. όπως άλλοι γίνονται γιατροί ας πούμε μετά από μια τραγωδία που έζησαν.

αλλά δε νομίζω πως είναι αυτό το πρόβλημα όσο το γεγονός του αν υπάρχουν αρκετές δουλειές στο ηλεκτρολογιλίκι ώστε και να μάθεις και να ζήσεις και να προσφέρεις.. γιατί είσαι και 35ρης οικογενειάρχης, θες κάτι που να σε πληρώνει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.