Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντί μαρμάρων στα στηθαία


kidask

Recommended Posts

Σε μία οικοδομή στην Κοζάνη (βλ. χαμηλές θερμοκρασίες) θέλω να αποφύγω την τοποθέτηση μαρμάρινων επιφανειών στα στηθαία και όλοι οι ντόπιοι τεχνίτες επιμένουν ότι θα μου πετάξει τα χρώματα από τον πρώτο χειμώνα. Έχει κανείς καμια καλή εναλλακτική προκειμένου να μην κρατάνε νερό τα στηθαία (διαμορφωση κλίσεων προς τα μέσα) και να μην κάνω το κτίριο νεοκλασσικό;

Link to comment
Share on other sites

α. Λαμαρίνα όπως στη Γερμανία.

Με προσεκτική τοποθέτηση, προσεκτικές ενώσεις και διαμορφώσεις ( σκοτίες ) στα σόκορα.

Κατά τη γνώμη μου, πολύ πιο ωραία κατασκευή ( αλλά οι περισσότεροι ιδιοκτήτες γκρινιάζουν ).

 

β. 'Αλλη λύση είναι καπάκια όχι από μάρμαρο αλλά από γρανίτη ( σαγρέ / όχι γυαλιστερό ). Ένας σκούρος γρανίτης συμβαδίζει με τις κλασσικές τεχνικές, ενώ η λαμαρίνα θέλει ειδικές τοποθετήσεις κλπ. Παράλληλα, ο γρανίτης, δεν θα έχει αυτό το αισθητικό αποτέλεσμα που φοβάσαι.

 

γ. Τελευταία άποψη ειναι το μάρμαρο. 99% των ιδιοκτητών θα έβαζαν μάρμαρα Διονύσου, και θα γέμιζαν κυμάτια το κτίριο. Υπάρχουν και απλά σκούρα μαύρα μάρμαρα, όπως το Λειβαδίας, που θα δώσει πιο μοντέρνο αποτέλεσμα. Σκέψου και αυτό. Δεν είναι ανάγκη να είναι το κλασσικό λευκό ( ή υπόλευκο μάρμαρο ) που όλοι βάζουν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καμπύλη απόληξη του στηθαιου στη στάθμη στεψης αυτού;  

Edited by Directionless
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γαλβανισμένο κάλυμμα???

Αν μιλάμε για ανοξείδωτα, δεν είναι μια ιδαίτερη κατασκευή. Νομίζω πως όλες οι εταιρείες που ασχολούνται με το αντικείμενο μπορούν να φτιαξουν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πάνω σε στηθαίο αν έβαζα  γρανιτοπλακάκι (Υλικό: Πορσελανάτο, Υφή: Ματ , Τοποθέτηση: Εξωτερικού Χώρου,,Χρώμα: Λευκό, Μήκος: 60cm,Πλάτος: 30cm)

Το πλάτος του στηθαίου είναι είναι 25 cm , Το κτήριο 70 ετών βρίσκεται στο Αιγάλεω 

θα είχα προβλήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.