Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου, εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Δεν μας είπες τον χαρακτηρισμό του οικισμού. Προ 1923 ή μετά? Έχει συνεκτικό τμήμα? 

Γιατί δεν εξετάζεις την ύπαρξη της ζώνης των 500μ? Απ΄ ότι βλέπω το "γήπεδο" έχει πρόσωπο σε δρόμο.

.... Την περίπτωση να κτίσει σαν "εντος σχεδίου" πάντως την ξεχνάς. Η προϋπόθεση της ύπαρξης δρόμου είναι στανταρισμένη για όλους τους οικισμούς.

Η σκέψη να πας σε άλλη πολεοδομία δεν συστήνεται. Πάμε πάντα στην πολεοδομία της γειτονιάς μας.

Αν είσαι λοιπόν σε ζώνη βιάσου, γιατί σε λίγο καιρό και αυτή θα πετάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα nbr,

Δεν γνωρίζω αν είναι προ 23.  Απ' ότι διάβασα στη δήλωση του τοπογράφου μου (επισυναπτόμενη εικόνα) πρέπει να είναι.

Σαν "γήπεδο" δεν θεωρείτε όλο το οικόπεδο (και τα 2 τμήματα του)?  Συνεπώς, με πιάνει αυτός ο νόμος για άδεια εκτός?:

γγ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 17.10.1978 ημέρα δημοσίευσής του

από 6.10.75 π.δ/τος (ΦΕΚ 538/Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:25 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος:40 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2



Νομίζω θα ισχύσει και μεταβατική περίοδο του ενός χρόνου για το νέο νομοσχέδιο?

Οικοπεδο.jpg

Edited by Jerry Pylarinos
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω, πως σε πρώτη ανάγνωση πίστεψα πως το κομμάτι που παραμένει εκτός σχεδίου εχει εμβαδόν Ε=2337μ2. Βλέποντας πιο προσεκτικά διαπιστώνω πως αυτό είναι το συνολικό εμβαδόν. Άρα το εκτός σχεδίου τμήμα είναι μικρότερο των 2000μ2.

Φοβάμαι πως ούτε η ζώνη θα σε βοηθήσει για την οικοδομησιμότητα του γηπέδου.!!!

Όσο για τον δρόμο βλέπω να είναι εντελώς Ε.Σχ. 

Δεν βλέπω να μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον δρόμο που είναι νότια.

Αν κάποιος άλλος έχει να πει κάτι ας το κάνει.

Εγώ νομίζω ο συνάδελφος που υπογράφει την δήλωση Ν. 651 κάνει λάθος. Ίσως, αν είναι ντόπιος, να ξέρει κάτι παραπάνω για την περιοχή.

  

Link to comment
Share on other sites

εχει τεθεί τετοιο ερωτημα

με συγκεκριμενες   ημερομηνιες δημιουργιας , διαστασεις και προσωπο?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν κάποιος διαβάσει προσεκτικά το αρθρο 1 του ΠΔ24/ 31/85 και όχι μόνο, θα δει πως ο δρόμος, μπροστά στο γήπεδο, πρέπει  να είναι άλλης κατηγορίας δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση δεν είναι σωστά συνταγμένη

Θα έπρεπε να αναφέρει : "...το γεωτεμάχιο με στοιχεία ........ είναι εν μέρει (κατά το τμήμα .....) εντός των ορίων του οικισμού .... ( ... απόφ. Νομάρχη,  ΦΕΚ ....) και εν μέρει (κατά το τμήμα ....) εκτός των ορίων του οικισμού, αλλά εντός της ζώνης (εδώ ελέγχεται η ζώνη με τα όρια του προ 23) των 500 μ., και  .... (εδώ αναφέρει αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, κλπ)

Από το περιεχόμενό της αντιλαμβάνομαι ότι αναφέρεται σε οικισμό <2000 κατ (ΠΔ 1985)

Κι επειδή το θέμα του προσώπου έχει ξανατεθεί, η απάντηση είναι ότι : για να είναι οικοδομήσιμο (ως εντός οικισμού) θα πρέπει το συγκεκριμένο τμήμα (το εντός οικισμού)να έχει πρόσωπο σε δημοτικό-κοινοτικό κ.χ.. Το ότι πρόσωπο σε (αγροτικό, και όχι κοινοτικό) δρόμο έχει το εκτός τμήμα, δεν του δίνει το δικαίωμα δόμησης.

Κι επειδή πολύ το κουράσαμε, ας δώσει την απάντηση η αρμόδια Υ.ΔΟΜ.. Αν υπάρχουν αντιρρήσεις ως προς το περιεχόμενό της, υπάρχει η σχετική υπηρεσία της Περιφέρειας

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο συν. nbr (με τη θερμή μου καλησπέρα), καλό είναι (για να αποφεύγουμε τα σφάλματα) να διαβάζουμε προσεκτικά  το τι αναφέρεται για τις εκτός σχεδίου παρεκκλίσεις

Link to comment
Share on other sites

Tώρα μιλάμε υποθετικά γιατί δεν έχουμε πληροφορίες αλλά αν προυπάρχει του '62 ή του ΄64 και ο δημοτικός δρόμος που αναφέρει το τοπογραφικό, όντως  συνδέει οικισμούς/δήμους δεν την παίρνει την παρέκκλιση της εκτός σχεδίου? Μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί κάποιος δρόμος δημοτικός (κύριος και μοναδικός που συνδέει 2 οικισμούς, κλπ) θα πρέπει να υπάρχει η σχετική διαπιστωτική πράξη και ΦΕΚ, τα οποία υποχρεωτικά αναγράφονται επί του τ.δ.

Και θεωρώ (υποθετικά μιλώντας) πως αυτό ήταν το πρώτο που θα έπρεπε να είχε ψάξει ο συντάξας το διάγραμμα. Αν, ελαφρά τη καρδία, ονόμασε το δρόμο κοινοτικό, αυτό είναι μάλλον αμελητέο μπρος στα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.