Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικά τετράγωνα ΑΣΣΗΡΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Εχω κληθεί να εντοπίσω ενα οικόπεδο στον οικισμό ΑΣΣΗΡΟΣ αλλά το σχέδιο με τα οικοδομικά τετράγωνα που μου δόθηκε είναι σε HATT και απο τη μετατροπή δεν φαίνεται να είναι σωστές οι συντεταγμένες καννάβου. 

Υπάρχει κάποιο πιο πρόσφατο σχέδιο διαθέσιμο ή κάποιος σχετικός με τη περιοχή να με βοηθήσει ;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο.

Μέσα σε 3 αράδες κάνεις μία ερώτηση εδώ στο φόρουμ για να ζητήσεις κάποια βοήθεια. 

Είμαι σίγουρος πως δεν βρίσκεσαι στην Άσσηρο (δεν πήγα ποτέ αν και το ήθελα πάντα).

Αν ήσουν θα πήγαινες στον δήμο (Τ.Υ.) και θα έπαιρνες ολόκληρη την πινακίδα που γράφει στην άκρη της κανάβου τα νούμερα και ίσως σε βοηθούσε περισσότερο.. ......... 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πιστέψω πως οι συν/νες ΗΑΤΤ κάποιου σχεδίου μπορεί να είναι εσφαλμένες.

Γράψε μερικές αράδες παραπάνω για να μας πεις τι κρατάς στα χέρια σου.

Τι μετασχηματισμό έκανες ή τι θέλεις να κάνεις(?). (υποψιάζομαι πως, αυτά που παίρνεις γραφικά, από το απόσπασμα του σχεδίου που διαθέτεις, θέλεις να τα μετατρέψεις σε ΕΓΣΑ μήπως και μπορέσεις να τα βάλεις στο σχέδιο πχ του κτηματολογίου.

Χρησιμοποιείς το σωστό Datum δηλ. το Φ & λ του νησιού ?

 

Εγώ πάντως κατάλαβα λίγα ίσως και οι υπόλοιποι συν & γι' αυτό τόσες μέρες δεν έγραψαν τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαναράφω για να ζητήσω συγγνώμη που έκανα την Άσσηρο ... Νησί.

Θα το ήθελαν αυτό οι κάτοικοι του!! 

Μάλλον πρέπει να μπερδεύεις (Ξανά -μανά το ίδιο πρόβλημα) το ΗΑΤΤ της ΓΥΣ με τα "ΗΑΤΤ" που μας δίνει η τοπογραφική υπηρεσία. 

Νομίζω (??) πως συνοικισμός αυτός είναι από διανομή της τοπογραφικής. Ειναι ο οικισμός στον δρόμο που πάμε για Σέρρες από Θεσσαλονίκη?? 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, nbr said:

Ξαναράφω για να ζητήσω συγγνώμη που έκανα την Άσσηρο ... Νησί.

Θα το ήθελαν αυτό οι κάτοικοι του!! 

Μάλλον πρέπει να μπερδεύεις (Ξανά -μανά το ίδιο πρόβλημα) το ΗΑΤΤ της ΓΥΣ με τα "ΗΑΤΤ" που μας δίνει η τοπογραφική υπηρεσία. 

Νομίζω (??) πως συνοικισμός αυτός είναι από διανομή της τοπογραφικής. Ειναι ο οικισμός στον δρόμο που πάμε για Σέρρες από Θεσσαλονίκη?? 

Ναι επί της Θεσσαλονίκης-Σερρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συντεταγμένες σου προκύπτουν από τον μετασχηματισμό που κάνεις.

Η Άσσηρος είναι στο Φ,Χ. 187 (Λαχανάς) της ΓΥΣ με datum Φ= 40 45  & λ= -0  45.

οι συντεταγμένες ΗΑΤΤ στο κέντρο του χωριού (πχ κεντρική διασταύρωση) είναι περίπου χ=5280 & Υ= 7820. (418130/ 4519065).

Αρα πρέπει να έχεις αυτά τα μεγέθη. 

Αν είναι οικισμός της Τ.Υ. ίσως έχεις συντεταγμένες με άλλα μεγέθη. Απ΄ ότι είδα ο οικισμός Ασσηρος είναι αρκετά δυτικά στην πινακίδα 1 /50000 .

Αρα είναι δυτικότερο Φύλλο -χάρτου. Δες στους πίνακες του Ρίζου τι φύλλο -Χάρτου έχεις .

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, nbr said:

Δεν ξέρω τι συντεταγμένες σου προκύπτουν από τον μετασχηματισμό που κάνεις.

Η Άσσηρος είναι στο Φ,Χ. 187 (Λαχανάς) της ΓΥΣ με datum Φ= 40 45  & λ= -0  45.

οι συντεταγμένες ΗΑΤΤ στο κέντρο του χωριού (πχ κεντρική διασταύρωση) είναι περίπου χ=5280 & Υ= 7820. (418130/ 4519065).

Αρα πρέπει να έχεις αυτά τα μεγέθη. 

Αν είναι οικισμός της Τ.Υ. ίσως έχεις συντεταγμένες με άλλα μεγέθη. Απ΄ ότι είδα ο οικισμός Ασσηρος είναι αρκετά δυτικά στην πινακίδα 1 /50000 .

Αρα είναι δυτικότερο Φύλλο -χάρτου. Δες στους πίνακες του Ρίζου τι φύλλο -Χάρτου έχεις .

Θα τα ξανακοιταξω. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.