Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ιδ. παρκινγκ


Evdokia Satelian

Recommended Posts

Πριν καμιά ώρα επικοινώνησε η πολεοδομία μαζί μου κ μου είπε ότι τελικά βρεθηκε ο φάκελος που έψαχνα κ η άδεια του δείχνει 2 θέσεις στάθμευσης. Του είπα θα πάω αύριο από εκεί να την πάρω κ απάντησε ότι δεν είναι τόσο εύκολο άδεια αλλουνού να μου δώσουν. Και απορώ πως την 1ηφορα που άρχισα να ψάχνω μου την έδωσαν κ τώρα όχι? Ισχύει όντως αυτό? Υποπτεύομαι ότι υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα γιατί πρώτα δεν έβρισκαν τον φάκελο μετά μου επιβεβαίωσαν ότι αποκλείεται να έχει θέση σταθμεύσεις.Και τώρα έχει δύο. Ακριβώς πίσω από την οικία του είναι το μοναδικό σπίτι που έχει 2 θέσεις γιατί το δικό του με το ζόρι είναι μια θέση. Πλέον είμαι σίγουρη ότι βοήθησε το ρουσφέτι. Εγώ θέλω να μάθω αν όντως μπορώ να πάρω την άδεια του ακινήτου του ή πρέπει να βάλω δικηγόρο? Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι εκτός εαυτού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Μετά από έρευνα στην πολεοδομία για θέση στάθμευσης ανακάλυψα ότι έχει εξαγοράσει 2 θέσεις στάθμευσης αλλά δεν φαίνονται που είναι.. Η προϊστάμενη της πολεοδομιας μου είπε ότι προφανώς το οικόπεδο ήταν μικρό δεν έκανε της θεσ. Σταθμευσης απλά της εξαγόρασε. Και εγώ με το μικρο μου μυαλό ρωτάω αυτό είναι νόμιμο? Δεν θα έπρεπε να φαίνονται? Που ακριβώς είναι? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει στο φάκελο? Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? 

Link to comment
Share on other sites

@Evdokia Satelian<>Ναι είναι νόμιμο εάν πληρούνται οι απαιτούμενες προϋποθέσεις. Με την εξαγορά των θέσεων απαλλάσσεσαι από την υποχρέωση να δεσμεύσεις την επιφάνεια που αντιστοιχεί σε αυτές. Δηλαδή οι εξαγορασμένες θέσεις δεν υπάρχουν κάπου, απλά έχει πληρωθεί το ανάλογο αντίτιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Evdokia Satelian said:

....Σταθμευσης απλά της εξαγόρασε. Και εγώ με το μικρο μου μυαλό ρωτάω αυτό είναι νόμιμο? Δεν θα έπρεπε να φαίνονται? Που ακριβώς είναι? ...

 

Είσαι σίγουρη ότι θέλεις απάντηση σ αυτό?

Κι αν ναι δεσμεύεσαι να κάνεις ενέργειες ώστε να γίνουν σύμφωνα με τον νόμο στον Δήμο σου? Ή απλα κουβέντα να έχουμε?

 

Υ.Γ.

(και γιατί άνοιξες νέο θέμα αφού είναι η συνέχεια απο εδώ? Υπάρχει ειδικός λόγος?)

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

 

Είσαι σίγουρη ότι θέλεις απάντηση σ αυτό?

Κι αν ναι δεσμεύεσαι να κάνεις ενέργειες ώστε να γίνουν σύμφωνα με τον νόμο στον Δήμο σου? Ή απλα κουβέντα να έχουμε?

 

Υ.Γ.

(και γιατί άνοιξες νέο θέμα αφού είναι η συνέχεια απο εδώ? Υπάρχει ειδικός λόγος?)

Όχι δεν ήξερα οτι άνοιξα νέο θέμα. Οχι δεν θέλω απλά κουβέντα κ σύμφωνα εννοείτε με τον νόμο. Αυτό προσπαθώ να βρω για τον γείτονα που έχει κοτσάρεις μια πινακίδα απαγορεύεται η στάθμευση κ για κάποιον λόγο ήξερα ότι δεν είναι νόμιμος. Κ σήμερα έλαβα αυτή την απάντηση από την πολεοδομία και δεν ξέρω τι σημαίνει 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Aeolian said:

@Evdokia Satelian<>Ναι είναι νόμιμο εάν πληρούνται οι απαιτούμενες προϋποθέσεις. Με την εξαγορά των θέσεων απαλλάσσεσαι από την υποχρέωση να δεσμεύσεις την επιφάνεια που αντιστοιχεί σε αυτές. Δηλαδή οι εξαγορασμένες θέσεις δεν υπάρχουν κάπου, απλά έχει πληρωθεί το ανάλογο αντίτιμο.

Και έχει δικαίωμα να δεσμεύει δημόσιο δρόμο λέγοντας ότι είναι είσοδος πάρκινγκ? 

Link to comment
Share on other sites

@Evdokia Satelian<>Εννοείς ότι ο ιδιοκτήτης που έχει εξαγοράσει θέσεις στάθμευσης λέει ότι έχει είσοδο πάρκινγκ; Όπως σου είπα παραπάνω οι εξαγορασμένες θέσεις δεν υπάρχουν, άρα δεν υπάρχει ούτε χώρος πάρκινγκ που να αντιστοιχεί σε αυτές τις θέσεις. 

Edited by Aeolian
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Aeolian said:

Εννοείς ότι ο ιδιοκτήτης που έχει εξαγοράσει θέσεις στάθμευσης λέει ότι έχει είσοδο πάρκινγκ; Όπως σου είπα παραπάνω οι εξαγορασμένες θέσεις δεν υπάρχουν, άρα δεν υπάρχει ούτε χώρος πάρκινγκ που να αντιστοιχεί σε αυτές τις θέσεις. 

Ωραία μέχρι εδω τότε γιατί εξαγόρασε θεσ. Σταθμευσης αφού δεν υπάρχουν. Άρα η πινακίδα που έχει στην αυλοπορτα του είναι παράνομη. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει υποχρέωση θέσεων στάθμευσης και τηρούνται κάποιες προϋποθέσεις μπορείς να τις εξαγοράσεις χωρίς να τις υλοποίησεις. Για τα παράνομα και νόμιμα, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Evdokia Satelian said:

Και έχει δικαίωμα να δεσμεύει δημόσιο δρόμο λέγοντας ότι είναι είσοδος πάρκινγκ? 

Από σήμερα πάρκαρε εκεί άνετα.

Τέλος με αυτό το ερώτημα.

 

Τα νόμιμα της εξαγοράς θέσεων στάσεων δεν απάντησες αν έχεις σκοπό να κάνεις κάτι και ναι δεν αφορά τον γείτονα σου. Είναι γενικό ζήτημα.

 

Σε λίγο θα συγχωνευτούν τα δύο θέματα που ή ίδια είχες βάλει. Παρακαλώ δίνε προσοχή τι κουμπάκια πατάς για να μη χάνουμε άδικα χρόνο για συμμαζέματα.

Εδιτ

Έγινε η συγχώνευση

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.