Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επανέναρξη Επαγγελματικής Δρασητριότητας Αυτοαπασχολούμενου, Παράλληλα με Μισθωτή Εργασία - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΣΜΕΔΕ


melkor_emp

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Είμαι διπλωματούχος Πολ. Μηχανικός, με άδεια άσκησης επαγγέλματος στο ΤΕΕ από τον Οκτώβριο του 2010. 

  • Τον Ιανουάριο του 2011 είχα ανοίξει τα βιβλία μου ως ελεύθερος επαγγελματίας στην ΔΟΥ.
  • Τον Μάρτιο του 2014, ξεκίνησα μόνιμη εργασία ως μισθωτός μηχανικός, ενώ παράλληλα διατηρούσα ανοιχτά και τα βιβλία μου, αφού οι εισφορές καλύπτονταν από την μισθωτή εργασία.
  • Τον Δεκέμβριο του 2016, για να μην πληρώνω τέλη επιτηδεύματος, έκλεισα τα βιβλία ελ. επαγγελματία στην εφορία, συνεχίζοντας μόνο την εργασία μου ως μισθωτός μηχανικός.
  • Πρόσφατα,  επειδή προέκυψαν αρκετές δουλείες, αποφάσισα να ξανά-ανοίξω τα βιβλία μου και να εργάζομαι ταυτόχρονα ως μισθωτός και αυτοαπασχολούμενος. Από την εφορία μου ζήτησαν:

1.   Έγγραφο Μ2

2.   Ε9 για την βεβαίωση της έδρας

3.   Βεβαίωση εγγραφής ΤΕΕ

4.   Βεβαίωση εγγραφής ΤΣΜΕΔΕ

5.   Βεβαίωση εργοδότη ΑΠΔ για την απαλλαγή των εισφορών από την επαγγελματική δραστηριότητα ελ. επαγγελματία.

Έχω συγκεντρώσει όλα τα παραπάνω έγγραφα πλην του ΤΣΜΕΔΕ, για το οποία δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητείται να προσκομίσω. Με ραντεβού πήγα στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω, και χωρίς καν να με ακούσουν με έβαλαν να συμπληρώσω μια αίτηση επανεγγραφής. Είχα διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ και δεν το ήξερα? Τέλοσπαντων, αφού την συμπλήρωσα ρώτησα πότε αναμένεται να την πάρω και ο υπάλληλος μου απαντάει αδιάφορα "δεν γνωρίζω". Έχουν περάσει 15 ημέρες και δεν έχω κανένα νέο, ενώ προφανώς δεν απαντούν στο τηλέφωνο. Εν τω μεταξύ ούτε στη ΔΟΥ μου απαντάνε κανένα τηλέφωνο. Ρωτώντας έναν συνάδελφο μου είπε ότι με την κατάσταση που επικρατεί στο ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες για την έκδοση μιας απλής ενημερότητας.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Η βεβαίωση της αρχικής εγγραφής μου στο ΤΣΜΕΔΕ δεν αρκεί για την εφορία? Τι ακριβώς είναι αυτό που χρειάζομαι από το ΤΣΜΕΔΕ?

2. Είναι δυνατόν να με καθυστερήσει μία απλή βεβαίωση μήνες? Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω αυτή τη διαδικασία? Έχω δουλείες που με περιμένουν και δεν μπορώ να τις αναλάβω.

Σημειώνω ότι δεν έχω οποιαδήποτε χρέη στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΤΕΕ όλα αυτά τα χρόνια.

 

Ζητώ συγνώμη για την άγνοια μου .

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/11/2020 at 5:36 ΜΜ, melkor_emp said:

5.   Βεβαίωση εργοδότη ΑΠΔ για την απαλλαγή των εισφορών από την επαγγελματική δραστηριότητα ελ. επαγγελματία.

 

 

Καλησπέρα, η βεβαίωση εργοδότη δεν κατατίθεται στον εφκα; Η εφορία τι σχέση έχει με τις ασφαλιστικές εισφορές; Το θέμα είναι σε ποιο τμήμα του εφκα; Στο πρώην ικα ως μισθωτός ή στο τμεδε ως ελεύθερος επαγγελματίας κατατίθεται η βεβαίωση εργοδότη, που σε απασχολεί ως μισθωτό; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.