Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρωματιστός - οικολογικός σοβάς


d2m

Recommended Posts

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει κάτι ανάλογο?

Διάφορα που βρήκα ψάχνοντας on-line ακούγονται πολύ ενδιαφέροντα.

Οικονομικά κάνεις απόσβεση αποφεύγοντας το βάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω δει μια κοκκινη μεζονετα.....πολυ καλο για το γουστο μου σχεδιακι......με χρωμα στο σοβα.

 

περασα και μια μερα που τυχαια ειχε βρεξει πριν.....και το νερο που δεν ειχε στεγνωσει ακομα ......εκανε κατι "νερα".......αλου στεγνο αλλου βρεγμενο...που δεν μου αρεσαν καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες victory αντιμετωπιζεται σχετικα ευκολα αν περασεις ενα αδιαβροχο βερνικι πανω απο το σοβα..

 

d2m το εχω δει σε χρηση με καλο αποτελεσμα.. Και εχω μπει σε διαδικασια να το βαλω μαλλον σε μια οικοδομη..

 

αυτο που εχω δει ειναι απο εδω

http://www.prolat.gr

Link to comment
Share on other sites

Από την παραπάνω ιστιοσελίδα: ''Ο έγχρωμος σοβάς με κεραμάλευρο - το κουρασάνι, είναι ο σοβάς που αντικαθιστά το τελευταίο χέρι του σοβά.

Μπαίνει στον κλασικό σοβά, αντί για την μαρμαροκονία, μετά από το πεταχτό και το 'χοντρό χέρι'.

Το προϊόν έχει γίνει με την ανάμιξη κεραμάλευρου, υδράσβεστου,θηραϊκής γης-ποζολάνης και χαλαζιακής άμμου.

Αυτή η ανάμιξη γίνεται εργαστηριακά...''

Χρησιμοποιείται ακόμα η θηραϊκή γη;Μήπως εννοεί κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

"Αυτό που πράγματι διαφοροποιεί τον συγκεκριμένο έγχρωμο σοβά από άλλους,

είναι η χρήση υλικών με ποζολανικές ιδιότητες, δηλαδή του κεραμάλευρου και της θηραϊκής γης-ποζολάνης."

 

Φανταζομαι πως για να το αναφερει σαν το κατι διαφορετικο ετσι θα ειναι.. Δεν ξερω να σου πω 100% αλλα θα μαθω με πρωτη ευκαιρια τι κα πως..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κεραμοκονίαμα είναι η ελληνική ονομασία έαν γίνει με κεραμάλευρα, η λέξη κουρασάνι είναι τούρκικη και σημαίνει αμμοκονίαμα, εξ ου και λένε κουρασανά τον ζοβατζή οι "γείτονες" μας...

 

Ο σοβάς είναι οικολογικός διότι έχει οικολογικό συνδετικό (ασβέστη ή υδραυλικό ασβέστη HL ή και φυσικό υδραυλικό ασβέστη NHL). Εάν γίνει με κεραμάλευρα για αδρανή τότε δεν χρειάζεται ποζολάνη, διότι τα λεπτά κλάσματα (100-500μm) του κεραμάλευρου είναι ποζολάνη. Γίνεται με 1 μέρος υδράσβεστου και με κεραμάλευρα κοκκομετρίας 0-4mm ή 1 μέρος υδράσβεστου, 1 μέρος κεραμάλευρα 0-1mm και τρία μέρη αδρανών ή και με πολλές άλλες ανολογίες με υδραυλικούς ασβέστες. Εξαρτάται από τι τελική επιφάνεια θέλουμε για ποιά χρήση και με τι αντοχές. Τα οικολογικά επιχρίσματα κατηγοριοποιούνται ανάλογα με το συνδετικό τους και σύμφωνα με την ΕΝ 998-1 σε κλάση:

 

CS I (ενδείκνυται σε εσωτεριούς χώρους)

CS II (ενδείκνυται σε εξωτερικούς χώρους)

 

Το βερνίκι δε κάνει για αδιαβροχοποίηση διότι μειώνει την ατμοπερατότητα και παύει να είναι οικολογικό το επίχρισμα. Επίσης δημιουργεί φιλμ στην επιφάνεια και δεν το θέλουμε. Ενδείκνυνται οι σιλάνες/σιλοξάνες οι οποίες είναι τροποιημένη φυσική σιλικόνη και η χρήση τους επιτρέπεται μέχρι και σε μνημεία διότι δεν αλλάζουν ούτε τροποποιούν την επιφάνεια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.