Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντοπισμός ακινήτου-Νεοχωρούδα


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Θέλω να εντοπίσω το (1382) αγροτεμάχιο κτηματικής περιοχής Νεοχωρούδας, θέση "ΚΡΙΒΑ". 

Θέλω φ,λ κάποιου σημείου σε αυτό.

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο οπως βλέπεις αν και πέρασαν πάνω από 24 ώρες δεν έγραψε κανείς.

Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω τι περιμένεις να σου γράψει κάποιος συνάδελφος? 

Μας δίνεις τον αριθμό ενός κληροτεμαχίου (το 1382) στο αγρόκτημα της Νεοχωρούδας, όπως το βλέπεις σε μία φωτοτυπία αποσπάσματος ενός χάρτη από την διανομή της Νεοχωρούδας.

Για να σου δώσει κάποιος το Φ & λ, ας πούμε στο κέντρο του χωραφιού σου, πρέπει να πάει στο χωράφι, ίσως με GPS και να πάρει το Φ & λ . .........

Από το χάρτη είναι αδύνατον να το κάνει (έχει τιμές Τ.Υ.). Θα μπορούσες αυτό να το κάνεις και εσύ.

Με την ευκαιρία να πούμε πως τα "φύλλα -χάρτου" της Νεωχορούδας έχουν φ=40 45' &  λ= -0  45'. (άρα κέντρο πινακίδας)

Γιατί λοιπόν να το κάνει αυτό ?? ....................................... Ας γράψει & κάποιος περισσότερο σχετικός. Έχω να πάω Νεωχωρούδα πάνω από 15 χρόνια. 

Η διανομή εκεί, θυμάμαι, πως είναι καλή.   

Link to comment
Share on other sites

Είναι από αριστερά του δρόμου όπως ανεβαίνεις προς Νεοχωρούδα από Π.Ε.Ο.

NEOXΩΡΟΥΔΑ.kmz

Edited by GMEPH
Link to comment
Share on other sites

..... Αρα ?  ο επιμένων νικά. 

Για GMERH. Τι είναι τούτο με το google earth??? Super.

Kάνε μας ένα μάθημα εδώ στο Φορουμ . 

Πάντως αυτό που ζήτησε ο φίλος Γιώργος είναι σε εύκολο μέρος . Και εγώ τώρα θα το εύρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γενικά το νόημα της σελίδας - φόρουμ είναι να γίνεται ενημέρωση για νέα ζητήματα, ερωτήσεις επαγγελματιών και επιμόρφωση νέων μηχανικών.

Οπότε γενικά δεν μπορώ να καταλάβω την απάντηση σας ή το νόημα που προκύπτει όσων αναφέρετε (nbr), δηλαδή η "παρατήρηση". 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και πριν 20 χρόνια, αν ήθελα εγώ να κάνω έναν τριγωνισμό πχ στον νομό Θεσ/νίκης, θα πήγαινα στην νομαρχία, στα ΠΣΕΑ (μόνο εκεί υπήρχαν τότε  χάρτες 1/ 50000), θα ζητούσα τον χάρτη 118 (δεν σου τον έδιναν να τον βγάλεις έξω για φωτοτυπία) και θα "ξεσήκωνα", σε ρυζόχαρτο όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες μπορούσα να πάρω από τον χάρτη, ώστε να μπορέσω να εντοπίσω, έξω στο πεδίο, τα τριγωνομετρικά της περιοχής μου που ήθελα να κάνω τον τριγωνισμό αυτό. Δίπλα στο ταχύμετρο, προσανατολισμένα, ήταν πάντα το ρυζόχαρτο για να μπορείς εύκολα να ψάχνεις.

 Τώρα με τα μέσα, αλλά και την έντονη πληροφορία, που είναι διαθέσιμα εκεί έξω, η δουλειά (αγγαρίας) "μηδενίστηκε" αρκετά.

Μπορεί να "μηδενίζεται" λοιπόν ένα μεγάλο μέρος της "αγγαριοδουλειάς", όταν θα χρειαστεί όμως να φτάσουμε στο τελικό, ας πουμε, αποτέλεσμα που θα είναι μία οριοθέτηση, για παράδειγμα, θα πάρουμε παραμάσχαλα το καινούριο μας GPS και αυτό ίσως να μας βγάλει το χωράφι... και πέρα από το ρέμα. Αν φυσικά κάνουμε κάποια πατάτα από άγνοια. ΄Η θα αντιγράψουμε, στην καλύτερη των περιπτώσεων (γίνεται και αυτό), από το "κτήμανετ" κάνοντας έτσι το τοπογραφικό διάγραμμα, για να πάρουμε ένα κατοστάρικο.

Εσύ δουλεύεις Στην Νεωχορούδα και πέρασες, με κάποιο τρόπο που εγώ ΔΕΝ γνωρίζω, την διανομή των χωραφιών του αγροκτήματος στο googl earth? Ρωτώ γιατί εγώ αυτά πραγματικά δεν τα γνωρίζω πως γίνονται.   

Με την ευκαιρία απόρησα που ο συν. Γιώργος παραπάνω θύμωσε μαζί μου και δεν καταλαβαίνω τον λόγο.     

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.