Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σταθερή σύνδεση με ρακόρ (όχι σπειράλ) λέβητα αερίου


tzitzikas

Recommended Posts

καλησπέρα. είδα σε εγκατάσταση (όχι ενεργή ακόμα) την σύνδεση της φώτο (λέβητα φυσικού αερίου μέσα σε διαμέρισμα). Δεν έχει την κλασική σύνδεση στον λέβητα με σπειράλ μετά την βάνα αερίου ΗΤΒ αλλά σταθερή σύνδεση με ρακόρ στον λέβητα. Απο ότι κατάλαβα μετά την βάνα έχει ορειχάλκινη συστολή Αμερικής 3/4''->1/2'' και μετά κάτι σαν μαστό 1/2''->3/4'' με ρακόρ 3/4'' το οποίο ρακόρ συνδέεται στον λέβητα μάλλονξ με φλάτζα για στεγανοποιητικό στο ρακόρ. Υπάρχιε κάποιο θέμα?  Η εγκατάσταση είναι στην Θεσσαλονίκη.  Γιατι στην παράγραφο 7.2 του Κανονισμού κάπως διαφορετικά τα διάβασα για την σταθερή σύνδεση. Ευχαριστώ!

IMG_20201128_115746.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2020 at 8:15 ΜΜ, tzitzikas said:

και μετά κάτι σαν μαστό 1/2''->3/4'' με ρακόρ 3/4'' το οποίο ρακόρ συνδέεται στον λέβητα μάλλονξ με φλάτζα για στεγανοποιητικό στο ρακόρ

"Ουρά" υδρομέτρου είναι μάλλον...

https://images.app.goo.gl/mypNnSWtVivc95mN8

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 28/11/2020 at 8:15 ΜΜ, tzitzikas said:

καλησπέρα. είδα σε εγκατάσταση (όχι ενεργή ακόμα) την σύνδεση της φώτο (λέβητα φυσικού αερίου μέσα σε διαμέρισμα). Δεν έχει την κλασική σύνδεση στον λέβητα με σπειράλ μετά την βάνα αερίου ΗΤΒ αλλά σταθερή σύνδεση με ρακόρ στον λέβητα. Απο ότι κατάλαβα μετά την βάνα έχει ορειχάλκινη συστολή Αμερικής 3/4''->1/2'' και μετά κάτι σαν μαστό 1/2''->3/4'' με ρακόρ 3/4'' το οποίο ρακόρ συνδέεται στον λέβητα μάλλονξ με φλάτζα για στεγανοποιητικό στο ρακόρ. Υπάρχιε κάποιο θέμα?  Η εγκατάσταση είναι στην Θεσσαλονίκη.  Γιατι στην παράγραφο 7.2 του Κανονισμού κάπως διαφορετικά τα διάβασα για την σταθερή σύνδεση. Ευχαριστώ!

IMG_20201128_115746.jpg

Δεν υπάρχει περίπτωση να το ενεργοποιήσει ο ελεγκτής που θα πάει. Εύκαμπτο θέλει και όχι πάνω από 20cm

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2021 at 10:06 ΜΜ, Menestel said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να το ενεργοποιήσει ο ελεγκτής που θα πάει. Εύκαμπτο θέλει και όχι πάνω από 20cm

αλλάχτηκε με σπειράλ τότε. Το θέμα είναι οτι ο τεχνικός που το κατασκεύασε υποστηρίζει οτι έχει περάσει τέτοια. Τωρα αν λεει αλήθεια ή όχι δεν ξέρω. Εγώ θεωρώ οτι δεν λεει αλήθεια ο τεχνικός. Εγω αν ήμουν ελεγκτής δεν θα το περνούσα. ευκαμπτο δέχονται εδώ ως 40εκ σε πλήρη έκταση για επίτοιχους λέβητες. Για κουζίνες και μεγαλύτερου μήκους (<1μ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.