Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρυπημα κολωνας


Manos L.

Recommended Posts

Τα περί μακροζωίας και υγείας της κολώνας είναι πλήρως αβάσιμα. Αναφέρομαι στην ουσία του σχολιασμού και όχι στη λέξη υγεία.

Φυσικά και δεν συνιστά επέμβαση στο φέροντα οργανισμό η τοποθέτηση πρόκας (ή παρόμοιου μεταλλικού στοιχείου) σε στύλο. Όπως δεν έχει την παραμικρή μακροπρόθεσμη επίπτωση στην επάρκεια του φορέα.

Συνάδελφε Didonis, τρέφω απεριόριστο σεβασμό στην ιδιαιτέρως αξιόλογη διαδικτυακή παρουσία σου με τις πολυάριθμες δημοσιεύσεις που υποδηλώνουν τον πλούτο των γνώσεών σου.

Ελπίζω, ειλικρινά, να μην παρερμηνεύσεις όσα έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Overseer said:

....

Φυσικά και δεν συνιστά επέμβαση στο φέροντα οργανισμό η τοποθέτηση πρόκας (ή παρόμοιου μεταλλικού στοιχείου) σε στύλο. Όπως δεν έχει την παραμικρή μακροπρόθεσμη επίπτωση στην επάρκεια του φορέα.

...

Κάπως έτσι ξεκίνησαν κάποτε τα πράγματα, και κατέληξαν εδώ κι εδώ. Άν είχες βιώσει τα αποτελέσματα των ανωτέρω σεισμών και, κυρίως, αν είχες διαπιστώσει τα τραγικά σφάλματα που οδήγησαν σε αυτά, θα ήσουν περισσότερο προσεκτικός. Ιδίως όταν γράφεις σε φόρουμ μηχανικών, το οποίο επισκέπτονται όχι μονον αδαείς ιδιώτες αλλά και νέοι μηχανικοί.

Δεν είναι μόνο το "επιστημονικό" κομμάτι, αλλά και το νομικό. Να εύχεσαι (σε περίπτωση που σε οικοδομή σου γίνει κάποια τέτοια "επέμβαση" εν γνώσει σου) να μην τύχει η κακιά στιγμή. Για να μην βρεθείς αντιμέτωπος με δικαστή που θα ψάχνει για εξιλαστήριο θύμα...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε tetris  οι παραπομπές σου δεν έχουν σχέση με το υπό εξέταση ζήτημα.

Όπως μπορείς να δεις σε όλες τις δημοσιεύσεις μου στο θέμα δεν συμβουλεύω κανέναν να τρυπήσει πουθενά, ούτε καν σε τοίχο.

Η σαφέστατη θέση μου είναι ότι η έμπηξη (και όχι τοποθέτηση, όπως λανθασμένα έγραψα εχθές) τεσσάρων μεταλλικών στοιχείων διαμέτρου δέκα χιλιοστών και μήκους ολίγων εκατοστών σε ένα στύλο δεν δημιουργεί πρόβλημα στατικής επάρκειας. Τίποτα άλλο. Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς με αυτό.

Αν θεωρείς ότι υπάρχει νομικό κώλυμα, πολύ ευχαρίστως να μελετήσω αυτά που θα γράψει ένας ικανός και έμπειρος συνάδελφος όπως εσύ.

Μάλλον πρόκειται περί παρεξήγησης διότι ο συνάδελφος Didonis φαίνεται να διαφωνεί με την πρώτη δημοσίευσή μου ενώ ταυτόχρονα επιβεβαιώνει το περιεχόμενό της γράφοντας ότι “φυσικά δεν τίθεται ζήτημα στατικής επάρκειας του φορέα”.

Κλείνοντας, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από τον συνάδελφο Didonis για τον άκομψο χαρακτηρισμό τμήματος των γραφομένων του ως πλήρως αβάσιμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Overseer said:

Η σαφέστατη θέση μου είναι ότι η έμπηξη (και όχι τοποθέτηση, όπως λανθασμένα έγραψα εχθές) τεσσάρων μεταλλικών στοιχείων διαμέτρου δέκα χιλιοστών και μήκους ολίγων εκατοστών σε ένα στύλο δεν δημιουργεί πρόβλημα στατικής επάρκειας. Τίποτα άλλο. Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς με αυτό.

Για να πεις ότι δεν δημιουργεί στατικό πρόβλημα, πρέπει να ξέρεις αν και κατά πόσο το συγκεκριμένο υποστήλωμα έχει υπέρδιαστασιολογηθεί από την μελέτη, με δεδομένο ότι αυτή έχει εφαρμοστεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι επηρεάζεται ''μηχανικά'' το υποστύλωμα από την έμπηξη, αυτό πιστέυω προσπαθεί να πει ο @tetris (δεν θα μπορούσε να ήταν κι αλλιώς).

Και προσοχή στις κρίσιμες διατομές!!

Καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Οveersseer να σας ρωτήσω, πιστεύεται ότι το "φύτεμα" 4 βυσμάτων στην κολόνα δεν μπορούν να επηρεάσουν το υποστύλωμα ανεξάρτητα από την απόσταση που θα έχουν μεταξύ του, ανεξάρτητα του βάθους που θα φτάσουν, του αν αποκαλυφθεί οπλισμός και μακροπρόθεσμα θα υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί διάβρωση αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Arche η απάντηση για το βάθος έχει δοθεί. Μιλάμε για λίγα εκατοστά. Δηλαδή θα καρφωθεί μια πρόκα για να μιλάμε απλά.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μου μιλάς στον πληθυντικό.

Συνάδελφε lamlos σημειώνω και για εσένα το μικρό βάθος.

Edited by Overseer
Link to comment
Share on other sites

η απάντηση για το βάθος δεν έχει δοθεί, ίσως να πιστευεις ότι θα μπει 3 εκατοστά' Και αν πρέπει να μπει 4? Θα σηκώνει βάρος 100 κιλών περίπου που θα κάνει ταλάντωση, οπότε ίσως να πρέπει να μπει παραπάνω και αν στα 3εκ βρεί σίδερο και το σκάψει λίγο πλάι ο μάστορας να περάσει την βίδα?

Σίγουρα δεν μιλάμε για μια πρόκα. 

Μιλάμε για 4 βίδες 10χιλ η καθεμία - ακόμα δεν ξέρουμε την απόσταση μεταξύ τους - οι οποίες ούπα θα έχουν 12χιλ σου λεω εγώ και οι οποίες ανάλογα το αν θα βρει σίδερο όποιος τρυπάει, ανάλογα τη φορά μπορεί να κάνουν και τρύπα 3εκ. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είπα ξεκάθαρα ότι δεν συμβουλεύω κανέναν να τρυπήσει πουθενά, ούτε καν σε τοίχο. Όλα όσα γράφεις έχουν να κάνουν με διαδικασία στην οποία δεν αναφέρθηκα ποτέ. Θα μου επιτρέψεις για οτιδήποτε άλλο να σου απαντήσω με προσωπικό μήνυμα για να μην επιβαρύνουμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα συνάδελφε, επειδή όμως το πρώτο πρώτο μήνυμα σου ήταν κάπως "προχώρα φίλε, τρύπα την κολόνα δεν υπάρχει πρόβλημα" σου εξηγώ ότι έτσι απλά δεν συμβουλεύουμε έναν ιδιώτη να τρυπήσει μια κολονα . _

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε η πρώτη μου δημοσίευση στο παρόν θέμα ήταν: 

"Δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη στατική επάρκεια του κτίσματος από τέσσερις τρύπες διαμέτρου ενός εκατοστού. ".

Φυσικά και δεν προέτρεψα κανέναν να τρυπήσει τίποτα.

 

Όλοι μπορούν να διαβάσουν τα προηγούμενα γι' αυτό δεν υπάρχει λόγος να λέμε τα ίδια. Αν θέλεις να αναφερθείς σε κάτι που έχω πει, κάνε μου τη χάρη να μην αλλάζεις τα γραφόμενά μου.

Edited by Overseer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.