Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρυπημα κολωνας


Manos L.

Recommended Posts

Κανένα υποστύλωμα κατοικίας δεν μελετήθηκε ή κατασκευάσθηκε με προδιαγραφές που να επιτρέπουν την κρουστική διάτρησή του άφοβα !!! (άρα σοφό είναι, όποιος το κάνει να φοβάται !!!)

Αν κατά τη διάτρηση κοπεί και οπλισμός, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο ....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Overseer said:

...

"Δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη στατική επάρκεια του κτίσματος από τέσσερις τρύπες διαμέτρου ενός εκατοστού. ".

Φυσικά και δεν προέτρεψα κανέναν να τρυπήσει τίποτα.

 

Όλοι μπορούν να διαβάσουν τα προηγούμενα γι' αυτό δεν υπάρχει λόγος να λέμε τα ίδια. Αν θέλεις να αναφερθείς σε κάτι που έχω πει, κάνε μου τη χάρη να μην αλλάζεις τα γραφόμενά μου.

συνάδελφε να με συγχωρείς που παραποίησα λίγο τα γραφόμενα σου, αλλά αν τα πάρω από το προηγούμενο μήνυμα σου, το οποίο παραθέτω παραπάνω και στην δικιά μου δημοσίευση σου εξηγώ ότι όπως το θυμόμουνα την ώρα που το έγραψα, έγραψα ότι θυμόμουνα χωρίς κατά την ταπαινή μου γνώμη να παραποιώ το πως μπορεί να "ακούγεται" σε μια μεγάλη πιθανή ομάδα αναγνωστών..
Επαναλαμβάνεις λοιπόν πρόσφατα ότι "Δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη στατική επάρκεια του κτίσματος από 4 τρύπες διαμέτρου ενός εκατοστού" δίχως να έχει αναφερθεί το βάθος, δίχως να έχει γίνει επισήμανση ότι ένα άλλο πρόσωπο, οχι εγώ λέω ένας που θα διαβάσει το γραπτό σου και τρυπήσει το υποστύλωμα μπορεί να χτυπήσει οπλισμό.

Θεωρητικά δεν έχω πρόβλημα γιατί πρόσφατα σε κατοικία είδα τεντά να τρυπάει δοκό από κάτω να βάλει βίδες για τέντα, μια βίδα 10χιλ βρήκε σίδερο, την έσκαψε λοξά να περάσει από το πλάι το σίδερο και να την φτάσει σε βάθος πίσω από το σίδερο να περάσει την βίδα που ήθελε να στηρίξει τον μηχανισμό.

Σε ερώτηση μου μάλιστα αν υπάρχει πρόβλημα που άνοιξε μια τρύπα και ήταν εμφανές το σίδερο, το οποίο ήταν σε μπαλκόνι ελέχιστα βρεχόταν μεν αλλά μια σχετικά υγρασία υπάρχει αν θα έπρεπε να βάλει μια ρητίνη.
Καυχιότανε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, διότι όταν αυτός βρει σίδερο ξανασκάβει πιο πλάι να το περάσει λοξά, αποτέλεσμα σε σένα και όποιον διαβάζει το λέω ήρεμα, η οπή στο σημείο που τρύπαγε μπορεί να είχε διαμετρο 5,5εκ και στο βάθος που βρισκόταν το σίδερο δοκαριού 3εκ. 

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που επεμβαίνω αλλα μου διμιουργειτε μια απορια , ολακερη οικοδομή, κινδυνευει η στατικοτιτας της  απο 4 τέτοια  ουπατ 10αρια?

20201201_181410.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύντεκνε, μια συμβουλή

Στο σπίτι σου κάνε ό,τι νομίζεις, και ασχολήσου με το αντικείμενό σου. 

Κι αν εξακολουθεί να σε βασανίζει η ανωτέρω απορία, δεν έχεις παρά να φοιτήσεις σε κάποιο πολυτεχνείο, ώστε να τη λύσεις κι επιστημονικά... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

και ασχολήσου με το αντικείμενό σου. 

το αντικειμενο μου -εργασιακο - εχει αμεση σχεση με την στατικοτιτα των κτηριων κ οχι μονο , εχουμε περασει απειρες ωρες σε  σεμηναρια για την σωστη εκτελεση ηλεκ εργασιων σε κτηρια .

 Κατα μια λογικη δεν θα πρεπει να τρυπαμε ουτε κ για κουρτινοξυλα, οσο για κλιματιστικα,  ουτε λογος  δεν πρεπει να ακουστει   για την κρεμαστη εξωτερικη μοναδα του κλιματ που ολοι ψαχνουμε δυνατο σημειο ( δοκαρι) για να αντεξει τη δονηση απο τα 20+κιλα..... 

1 ώρα πριν, tetris said:

Σύντεκνε.....

δεν ειμαστε αλλά πολυ ευχαρίστως να σου βάλω η να μου βάλεις λαδι......  ''συντεκνος'',   συνθετη λεξει, αναλυσε την, θα την βρεις ενδιαφέρον....   

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Like 2
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζουμε με ελάχιστες προδιαγραφές. Χονδρικά σχεδιάζουμε για να σταθεί κάτι για 50 χρόνια (σπίτι) και χωρίς να το τρυπάμε τυχαία στο φορέα. Αν τρυπάς το φορέα εδώ κι'εκεί χωρίς μελέτη για το τι προκαλεί τότε παραβιάζεις τις προδιαγραφές και ενώ μπορεί να μην πέσει το κτίριο με μικρές τρύπες συνήθως το ρίσκο υπάρχει.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

το αντικειμενο μου -εργασιακο - εχει αμεση σχεση με την στατικοτιτα των κτηριων κ οχι μονο , εχουμε περασει απειρες ωρες σε  σεμηναρια για την σωστη εκτελεση ηλεκ εργασιων σε κτηρια .

 Κατα μια λογικη δεν θα πρεπει να τρυπαμε ουτε κ για κουρτινοξυλα, οσο για κλιματιστικα,  ουτε λογος  δεν πρεπει να ακουστει   για την κρεμαστη εξωτερικη μοναδα του κλιματ που ολοι ψαχνουμε δυνατο σημειο ( δοκαρι) για να αντεξει τη δονηση απο τα 20+κιλα..... 

δεν ειμαστε αλλά πολυ ευχαρίστως να σου βάλω η να μου βάλεις λαδι......  ''συντεκνος'',   συνθετη λεξει, αναλυσε την, θα την βρεις ενδιαφέρον....   

https://www.hilti.co.uk/medias/sys_master/documents/h3b/hd6/9485790871582/Technical-data-sheet-for-the-HRD-frame-anchor-Technical-information-ASSET-DOC-2331160.pdf

Καλό διάβασμα. Με καμία διάθεση ειρωνίας, αλλά όπως θα δεις στο σύνδεσμο από επάνω, ακόμα και για ένα απλό πλαστικό αγγύριο, οι σοβαροί κατασκευαστές δίνουν ελάχιστες αποστάσεις (από αγγύριο σε αγγύριο και από αγγύριο στην άκρη του μπετού) ανάλογα με το φορτίο ώστε να μην σκάσει το τσιμέντο. 

Σημαντικός παράγοντας το τι προδιαγραφής είναι το τσιμένο και τι ηλικίας, πράγμα για το οποία δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε παλαιό κτίσμα.

Εάν σκάσει το τσιμέντο και σου μείνει κομμάτι μπετό στο χέρι (concrete cone failure) τότε έχεις απομείωση διατομής και στατικής ικανότητας.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση

-Δεν ξέρουμε το βάρος

-Δεν ξέρουμε την κατάσταση της κολώνας

-Δεν ξέρουμε πως έχει σκοπό να τρυπήσει 

Και για να έχουμε καλό ερώτημα αν στο δοκάρι τρυπώντας για την εξωτερική μονάδα βρεις οπλισμό, τι κάνεις?

Δεν θα πιάσω καν το θέμα της τοπικής φόρτισης λόγω οπής και το φαινόμενο της δημιουργίας ρωγμών, θα μείνουμε εδώ για μέρες.

Edited by rootbreaker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

....και μία γενικότερη παρατήρηση, σχετικά με τα "ανώδυνα" τρυπήματα (η οποία δεν απαιτεί γνώσεις ΑΕΙ για να γίνει αντιληπτή).

Έστω ότι όντως ένα τρυπημα με 4 "ούπατ" δεν δημιουργεί πρόβλημα στη στατικότητα.

...αν όμως, με αυτή τη λογική, σε όλα τα διαμερίσματα ενός κτιρίου και σε όλους τους ορόφους γίνουν τέτοια τρυπηματάκια (συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις για χρήσεις όπως αυτές που προαναφέρθηκαν)??

Τότε μήπως θα έχουμε στατικό φορέα του οποίου οι κολώνες / δοκοί θα έχουν γίνει ολούθε "σουρωτήρι"?

Φανταστείτε δε επίσης ότι ο κάθε νέος ένοικος που αντικαθιστά τον προηγούμενο, πιθανότατα προβαίνει σε νέα τέτοια τρυπηματάκια για να καλύψει τις δικές του ανάγκες (συμβαίνει συχνά όπως σίγουρα γνωρίζετε...)

Οπότε ... προσοχή φίλοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προτείνω κάποιες λύσεις χωρίς τρυπήματα στον @Manos L., όμως η παρακολούθηση της θυελλώδους συζήτησης μάλλον τον έχει οδηγήσει στη διακοπή παντός είδους γυμναστικής δραστηριότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα έχει πάει και θα έχει κρεμαστεί στο δέντρο, πλάκα πλάκα γιατί δεν βάζει αυτό το μονόζυγο που το ξεβιδώνεις και πιάνει με επιμήκυνση του μήκους του στα πλευρικά τοιχία με πίεση? Πάλι τίθεται θέμα όμως :) Αν το κάνει όπως το λέω και βάλει με έκταση τόση το παλιό μονόζυγο να πιαστεί στον τοίχο από τούβλα ασκώντας πίεση πάνω σε αυτόν τόση ώστε να αντέχει άτομο 100 κιλά, ας το κάνουμε 110 αυτό να είμαστε σίγουροι, που κάνει ταλάντωση. Θα αντέξει την πίεση η τοιχοποιία, η οποία δεν ξέρουμε και αν είναι μονή. Mano L απάντησε λεβέντη μου, ο τοίχος που θες να πιάσεις το μονόζυγο τι πάχος έχει? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.