Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση όμορων γηπέδων προς απόκτηση αρτιότητας


Giannis Kilis

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα, έχω ένα αγροτεμάχιο 3,5 στρέμματα το οποίο είναι προ του 2003 και δεν είναι οικοδομήσιμο. Αν αγοράσω ένα όμορο αγροτεμάχιο 3 στρεμμάτων ( κι αυτο προ του 2003 ) θα μπορώ να το κάνω προσάρτηση και να θεωρηθεί το σύνολο άρτιο και οικοδομήσιμο ?

Κι αν ναι, θα θεωρείτε νεο αγροτεμάχιο οποτε θα χρειάζεται πρόσοψη σε κοινόχρηστη οδό, ή μπορεί να συνεχίσει να θεωρείται προ του 2003 οπότε η μόνη προϋπόθεση είναι τα 4 στρέμματα ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σε γενικές γραμμές, και χωρίς να έχουμε παραπάνω πληροφορίες για την περίπτωσή σας, αυτό που ισχύει είναι ότι συνενώνοντας δύο μη άρτια γήπεδα, θα πρέπει να προκύψει αρτιότητα κατά τον κανόνα και μόνο, ώστε να μπορείτε να οικοδομήσετε. Που σημαίνει αναγκαστικά πρόσωπο σε οδό.

Θα πρέπει βέβαια να μελετηθούν περισσότερα στοιχεία, όπως το αν πχ το γήπεδο τυγχάνει της παρέκκλισης της ζώνης, ή από την άλλη, αν υπάρχουν διατάγματα (πχ ΖΟΕ, ΓΠΣ κλπ) που ορίζουν την αρτιότητα κατά τον κανόνα σε ακόμα μεγαλύτερη έκταση, πχ 20 στρέμματα κ.ο.κ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν ευχαριστώ για τις απαντησεις.

Ο μηχανικος διαφοροποιεί την συνένωση απο την προσάρτηση, υποστηριζοντας οτι αν κάνουμε προσάρτηση ( και οχι συνένωση ) θα συνεχίσει το γηπεδο να θεωρείται προ του 2003 οπότε δεν χρειάζεται πρόσωπο σε αναγνωσισμένη κοινόχρηστη οδό. Αρκουν μονο > 4στρεμματα.

Ισχύει ?

 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει  ή λεξη "προσαρτηση" [ας μας εξηγησει τι εννοεί]

- ή χτιζει το ενα οπότε νομιμα συνενωνεται με το ομορο

-  ή,  αφου κανενα δεν ειναι αρτιο/οικοδομησιμο, 

η "συνενωση" θα δημιουργησει νεο γηπεδο, χωρις δυνατοτητες δομησης, διοτι, θα ειναι μεν πανω απο 4000 τμ

αλλά δεν θα χτιζει, αφου  θα πρεπει να εχει προσωπο.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για να προκύψει ως αποτέλεσμα, άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο (δηλαδή χωρίς πρόσωπο με χρόνο δημιουργίας <2003) θα πρέπει τουλάχιστον ένα από τα δύο "προϊόντα" της συνένωσης (αρχικά γήπεδα) να ήταν ήδη άρτιο κατά παρέκκλιση πριν την συνένωση. Τότε θεωρείται ότι γίνεται "προσάρτηση για βελτίωση της δυνατότητας δόμησης".

Οπότε χρειάζεται πολλή προσοχή.. Είσαι σίγουρος ότι τα αρχικά γήπεδα είναι τη στιγμή που μιλάμε, μη άρτια?

Υ.Γ. γράφαμε την ίδια ώρα με τον Δημήτρη!

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Giannis Kilis said:

Ο μηχανικος διαφοροποιεί την συνένωση απο την προσάρτηση, υποστηριζοντας οτι αν κάνουμε προσάρτηση ( και οχι συνένωση )

 

κατά το λεξικό συνήθως "προσάρτηση" γίνεται με χρήση βίας..δε νομίζω να εννοεί αυτό ο μηχανικός

εκτός κ αν εννοεί την "παραχώρηση χρήσης" τμήματος όμορου, όπου όμως εμπλέκεται η έννοια της "κυριότητας" - η κυριότητα παραμένει στον όμορο, αλλιώς έχουμε μεταβίβαση -  και της "αρτιότητας".

πέραν από πολεοδομικό θέμα (απαντήθηκε από τους συναδέλφους) είναι κ νομικό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα εγω, αγαπητέ μας φίλε, είναι πως έχεις δύο γηπεδάκια και διστάζεις να μας πεις πως είναι τυφλά...... και θα παραμείνουν τυφλά. Ούτε με τα καλύτερα βαφτίσια και συμβόλαια δεν γιατρεύονται.

Αφού ο μηχανικός σου θα υπογράψει την δήλωση του Ν. 651, μετά την προσάρτηση(?), τι περιμένεις? 

Όταν όμως βάλεις φάκελο, για Οικ. άδεια στην πολεοδομία  και στην απορρίψουν , θέλω να ξέρω τι θα λες?  

Πέρα από αυτ'ο, για να γράψεις, αυτά που γράφεις εδώ στο φόρουμ, πάει να πει πως έχεις και εσύ τις αντιρρήσεις σου.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχική περιγραφή ήμουν ξεκάθαρος οτι κανένα απο τα δυο αγροτεμάχια δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ( το ένα έχει Π 25μ σε οδό αλλά δεν έχουν γίνει ενέργειες για να αναγνωριστεί σαν κοινόχρηστη και δεν ξέρω αν γίνεται....).

Σίγουρα έχω τις αντιρρήσεις μου γι αυτό έθεσα προς συζήτηση την πρόταση του μηχανικού ή αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη πρόταση η οποία θα έδινε κάποια λυση χωρις να είναι απαραίτητη η πρόσοψη σε κοινόχρηστη οδο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, "ξεκαθαρος"  δεν ησουν

Για το προσωπο 25 μ τωρα το λες.

αρα

"ερευναται η οδος"

[τι ακριβως εννοουσε με την  προσαρτηση θα το εξηγησει ο μηχανικος σου]

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.