Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη σε υφιστάμενο προ του 1955


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά είμαι λίγο μακριά (Κοζάνη) ;)

 

Ελπίζω να μην ζητηθεί ανασύσταση όπως λες, γιατί μου φαίνεται πως θα αρχίσει να πηγαίνει μακριά η βαλίτσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να κάνω προσθήκη κατ’ επέκταση σε κτίσμα προ του 55 . Η προσθήκη καλύπτει όλους τους σημερινούς όρους δόμησης.

Επειδή το υπάρχον κτίσμα απέχει από όριο 0,50 μ , ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου αποκλείει την έκδοση της αδείας διότι το υπάρχον δεν έχει τουλάχιστον 1,00 μ απόσταση από το όριο, δεν είναι κατασκευασμένο δηλ. σύμφωνα με τον ΓΟΚ29.

 

Σε άλλη περίπτωση που ήθελα να βγάλω άδεια Έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για αντικατάσταση κεράμων σε παρόμοιο κτίσμα με το ανωτέρω, η απάντηση ήταν πάλι αρνητική για τους ίδιους λόγους. Επικαλέστηκα λόγους χρήσης και υγιεινής για χορήγηση άδειας εκτέλεσης εργασιών, αλλά μάταια....

 

Τελικά έχει δίκιο ο υπάλληλος της πολεοδομίας;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πρεπει να βγει αδεια. Ειδικα οταν θελεις να κανεις προσθηκη θα πρεπει να ειναι νομιμο το κτιριο σου. Παρε και μια βεβαιωση Δημαρχου οτι ειναι πριν το 55.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει να βγει άδεια είναι σίγουρο.

Ότι θα έχω βεβαιώσεις ότι το κτίσμα υφίσταται προ του 55, επίσης.

Αυτό που ρωτάω είναι: Πρέπει το προ του 55 κτίσμα να έχει απόσταση από πλάγιο όριο τουλάχιστον 1,00μ δηλ. να είναι κατασκευασμένο και σύμφωνα με τον ΓΟΚ του 29 ;

Διότι αυτό μου ζητάνε στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

GEKA όχι.

 

Αλλά σε μη σύννομο τμήμα δεν μπορείς να επέμβεις καθ' οιονδήποτε τρόπο, εκτός δια λόγους χρήσεως και υγιεινής.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζούμε σε μία χώρα στην οποία ο καθένας κάνει ότι θέλει, σου λέω ότι σε έγγραφη ερώτηση στην πολεοδομία για εργασίες για λόγους χρήσεως και υγιεινής ήτοι: να αλλάξει κάποιος 5 καβαλάρηδες και 10 κεραμίδια διότι το κτίσμα έμπαζε νερό, η απάντηση ήταν ότι απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, την οποία όμως δεν δίνουν διότι το κτίσμα δεν απέχει 1,00 μ από τα όρια.

Έ λ ε ο ς!!!

Γι αυτό θέτω το ερώτημα να δω τι συμβαίνει σε άλλες περιοχές, νοιώθω ότι βιάζεται η λογική μου.

Και τι πρέπει να κάνουν αυτοί οι άνθρωποι που μένουν σε τέτοια σπίτια.

Να αυτοκτονήσουν;

Αναφέρομαι για ανθρώπους φτωχούς οι οποίοι δεν έχουν ούτε νταβάνι στο σπτίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ πιστεύω πως αφού πρόκειται για προσθήκη κατεπέκταση μπορείς άνετα να την κάνεις , αρκεί η προσθήκη να σέβεται τους ισχύοντες κανονισμούς .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

καλημερα σε υφισταμενη ισογεια αποθηκη προ του 1955 θελω να κανω προσθηκη ξυλινης στεγης...η αποθηκη παρουσιαζει υπερβαση καλυψης συμφωνα με τους σημερινους ορους δομησης κατα 2 τ.μ ..μπορω να προχωρησω? 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όλο το κτίσμα αποδεικνύεται ότι είναι προ του 55 είναι νομίμως υφιστάμενο αναξάρτητα από τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή. Σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο μπορείς φυσικά να κάνεις προσθήκη στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.