Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΠΕΡΓΟΛΑ.


aek21

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω κανει μια τακτοποιηση σε ιδιοκτητο δωμα πολυκατοικιας σε προσθηκη κατ επεκταση ,και σε υφισταμενη περγολα. Τωρα ο ιδιοκτητης μου ζηταει να βγαλουμε αδεια ετσι  ωστε να μεγαλωσει  την   υφισταμενη που  τακτοποιηθηκε περγολα κατα 8,5τμ συνολικης επιφανειας περιπου. Με την αδεια που θελουμε να εκδωσουμε η περγολα  θα ειναι  πλεον  συνολικης επιφανειας  περιπου 20τμ. Αυτο ομως που μου ζηταει ο πελατης και δεν  ξερω αν  επιτρεπεται  θελει στις δυο πλευρες της περγολας να χτισει τοιχο   1,2μ (μηκος) και 2,35μ (υψος οσο και της υφισταμενης περγολας) απο την  μια πλευρα και  το ιδιο απο την αλλη  πλευρα . Οι δυο τοιχοι που αναφερω δεν ειναι στην οψη  αλλα   στις πλαινες πλευρες  για να υπαρχει προστασια απο τον αερα καθως ειναι  πληρως εκτεθειμενο ,και δεν ειναι καθ ολο το μηκος της κατασκευης . Θα γινει κατι   τετοιο  αποδεκτο  αν  εκδοσω αδεια η  οχι;

 

Σας ευχαριστω  εκ  των  προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Από τον παρακάτω ορισμό της πέργολα αποκλείεται η κατασκευή

οποιονδήποτε κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης, άρα δεν γίνεται.

 

60.  Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα,

που προορίζεται για την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα,

καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης

του φέροντα οργανισμού της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

τοιχο δεν γινεται αλλα μπορει να βαλει κινητα στοιχεια?Δηλαδη κουφωματα ή υαλοστασια?Οταν λεει κινητα στοιχεια τι εννοει?

Υαλοστασια κινητα ή κουφωματα κινητα που να ανοιγουν και να κλεινουν σαν φυσαρμονικα.Ισχυει αυτο η οχι?

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.