Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτηριες ΗΜΜΥ


Recommended Posts

Χαιρετε (ενδεχομενως) μελλοντες συναδελφοι μου.Ειμαι τριτοετης φοιτητης(22 χρονων) στο Πανεπιστημιο Πειραιως ,στο τμημα Στατιστικης και Ασφαλιστικης(Ουσιαστικα αναλογιστικης).Θα ηθελα να παραθεσω καποιες πληροφοριες για τον εαυτο μου πριν συνεχισω ωστε να ειναι πιο ευκολη η κατανοηση της οπτικης μου πανω στο θεμα που ανοιγω,καθως ισως να ειναι λιγο αντισυμβατικη.Ζητω συγνωμη προκαταβολικα γιατι μπορει να με βρειτε να βγαινω εκτος θεματος(το αποδιδω στην καραντινα που με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις χωρις καποιον δεκτη να τις μοιραστω).Εαν καποιος βαριεται να διαβασει ολο αυτο το κειμενο,να αρχισει να διαβαζει στο σημειο "TL:DR"(Too Long, Didn't Read).

Οταν εδωσα πανελληνιες,δεν ηξερα γιατι το εκανα.Το εκανα επειδη το εκαναν ολοι,και σε μια ηλικια των 18,τουλαχιστον εγω δεν ειχα την κριση να κατσω να αναλογιστω τι μ'αρεσει ,τι δουλεια θα ηθελα να κανω στο μελλον κλπ.Ηξερα οτι ειχα μια κλιση προς την φυσικη και λιγο λιγοτερο προς τα μαθηματικα,αλλα δεν ειχα βαλει στο στοχαστρο καποια συγκεκριμενη σχολη.Οι πανελληνιες δεν πηγαν καλα,εγραψα 14.500 μορια λογω της εκθεσης που με χαντακωσε,στην οποια εγραψα 11.3 (ηταν το πρωτο μαθημα και με σκοτωσε το αγχος,ακομα θυμαμαι να ειμαι ετοιμος να λυποθυμησω στις τουαλετες πριν δωσω).Η μαθηματικος μου την ιδια περιοδο μου ειχε προτεινει να ακολουθησω τον τομεα της αναλογιστικης,καθως απο την προσωπικη τριβη που ειχα μαζι της θεωρουσε οτι μου ταιριαζε γαντι σαν δουλεια.Οποτε εγω την ακουσα.Και ενω η πρωτη μου επιλογη ηταν το φυσικο κρητης ,η μαθηματικος μου με επεισε να δηλωσω μαθηματικο κρητης γιατι "η αναλογιστικη θα ηταν δυσκολο να την ακολουθησω απο το φυσικο".Οποτε εκανα αυτο.Στο μαθηματικο εκατσα 2 χρονια και δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα,αλλα τον νοεμβριο του 2017 ο πατερας μου διαγνωστηκε με καρκινο στον πνευμονα.Εξαρχης ηξερα οτι θα πεθανει και προετοιμασα τον εαυτο μου για αυτο.

Ο πατερας μου απεβιωσε το Μαιο του 2018,αν θυμαμαι καλα ηταν κοντα στις μερες των διακοπων του Πασχα.Η μανα μου ηταν και ειναι το μονο ατομο που μου εχει μεινει αυτην την στιγμη και θεωρησα οτι επρεπε να την στηριξω ψυχολογικα και να ειμαι κοντα ,γιαυτο αποφασισα να κανω 10% για Αθηνα συγκεκριμενα.Ηταν λαθος επιλογη και την μετανιωνω,θα ηταν προτιμοτερο για την δεδομενη στιγμη να αναβαλλω τις σπουδες μου για 1 με δυο χρονια και να κατσω κοντα της,αλλα η πιεση που υπεστη εκεινη την περιοδο δεν με αφησε να κρινω ορθα.Στο 10%,πρωτη μου επιλογη ηταν η σεμφε,δευτερη το μαθηματικο αθηνας και τριτη το τμημα που ειμαι τωρα.

Μεχρι το 3ο εξαμηνο τα πραγματα ηταν ενταξει.Περα απο την σαφως χειροτερη φοιτητικη ζωη της Αθηνας,δεν ειχα προβληματιστει καθολου για την επιλογη μου.

Μεχρι που πηγα στην παρουσιαση του Δασκαλακη στο Μεγαρο Μουσικης τον δεκεμβριο και εκανα την ανακαλυψη οτι οι ΗΜΜΥ δεν σπουδαζουν 5 χρονια για να μαθουν να βαζουν πριζες σε σπιτια.Η παρουσιαση του ηταν πανω στην τεχνητη νοημοσυνη που μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον σαν τομεας.Μεγαλυτερη ομως εντυπωση μου εκανε πως καποιος που σπουδασε να ''κανει εγκατασταση πριζων" εχει την δυνατοτητα να ασχοληθει με κατι τετοιο και μαλιστα να τον δεχτουν σε καποιο πανεπιστημιο οπως το MIT,ποσο μαλλον να ειναι πλεον καθηγητης σε αυτο.Οποτε εψαξα να δω τι κανουν οντως σε αυτην την σχολη , και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο.Ειναι ακριβως οτι θα ηθελα να μαθω,και η γκαμα των διεξοδων που εχεις μετεπειτα ειναι τεραστια.Σαφεστατα,αυτην την στιγμη λογω του στατιστικου θα μπορουσα αρκετα ευκολα να κανω ενα μεταπτυχιακο στην τεχνητη νοημοσυνη ,αλλα υπαρχουν τοσοι τομεις που δεν εχω δει ,πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι οντως ειναι αυτο που θελω?Ειναι η βελτιστη επιλογη για εμενα?Ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι να εντρυφισω τοσο πολυ σε εναν συγκεκριμενο τομεα και να συνειδητοποιησω οτι τελικα δεν ειναι αυτο που θελω.Και τοτε δεν θα μπορω να συμβιβαστω με αυτο και θα κανω την αλλαγη σε μεγαλυτερη ηλικια.

Αυτο που σκεφτομουν λοιπον ειναι να δωσω κατατακτηριες για ημμυ.Θελω να δω σε ακαδημαικο επιπεδο καποιες θεματικες ενοτητες που ενδεχομενως να μην εχω ανακαλυψει και να μου κεντρισουν το ενδιαφερον.Παντα θα εχω και την επιλογη του μεταπτυχιακου αν δω οτι τελικως ακομα εχω ενδιαφερον στην τεχνητη νοημοσυνη.Η μανα μου θα με στηριξει οικονομικα,παρ'ολα αυτα εγω θα ηθελα να δουλευω παραλληλα ωστε να μην νιωθω τελειως παρασιτικος οργανισμος.Καταλαβαινω οτι ειμαι παρα πολυ τυχερος που εχω την δυνατοτητα αυτη και ειμαι ευγνωμων για την ελευθερια που εχουν παλεψει οι γονεις μου να εχω.Στην μια περιπτωση,θα μου ανοιξει ο νους και θα μαθω πραγματα.Η γνωση ποτε δεν παει χαμενη και θελω συνεχως να μαθαινω.Στην δευτερη περιπτωση θα δω οτι ανηκω στο πολυτεχνειο και θα εχω κανει την σωστη επιλογη,ακομα και σε μια μεγαλυτερη ηλικια.

Εν κατακλειδη,εαν δουλευω full-time ειναι ρεαλιστικο το σεναριο να περναω κατα μεσο ορο 3 μαθηματα ανα εξεταστικη,αρα 9 ανα ετος?Θελω να σημειωθει οτι το διαβασμα που θα ριχνω δεν το θεωρω αγγαρεια,αλλα θα μπορουσα να το εχω ως εναλλακτικο ενος χομπυ.Δηλαδη οπως θα διαβαζα ενα βιβλιο το βραδυ,θα μπορουσα να διαβαζω ενα βιβλιο πανω σε καποιο μαθημα που δινω.

[TL:DR]:Επειδη εχω δευτερες σκεψεις για τον τομεα που ακολουθω,σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για ημμυ γιατι μου αρεσει τοσο η φυσικη οσο και τα μαθηματικα.Εχω την δυνατοτητα να ακολουθησω μεταπτυχιακες σπουδες στην τεχνητη νοημοσυνη αλλα δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος ακομα οτι οντως ειναι αυτο που θελω.Σκοπευω να περναω ~3 μαθηματα ανα εξεταστικη,και να εχω το πολυτεχνειο σαν χομπυ.Το αντισυμβατικο μου αυτο χομπυ μπορει να κλεψει χρονο απο αλλες ασχολιες οπως γκομενες και φιλους,δεν με πειραζει ιδιαιτερα.

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Edited by Pontif
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε και μεις που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σου.

Θεωρητικά αυτό που σκέφτεσαι είναι εφικτό (εννοώ το να διαβάζεις λίγη ώρα πριν κοιμηθείς στο κρεβάτι και να περνάς 3 μαθήματα ανά εξάμηνο). Πρακτικά όμως όχι. Τα μαθήματα δεν είναι μυθιστόρημα, δεν αρκεί συνήθως ένα συμβατικό διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

Pontif καλημερα

Δεν εχω καταλαβει αν θελεις να γινεις καθηγητης σε πανεπιστημιο η αν θελεις να δουλεψεις στην αγορα?

Επισης εχεις τελειωσει το στατιστικο?Εχεις το πτυχιο ετσι?

Θελεις να φυγεις εξωτερικο?ΓΙατι εδω στην Ελλαδα τι να την κανεις την Τεχνητη Νοημοσυνη περα απο διδασκαλια και ερευνα σε πανεπιστημιο?

Απαντησε σε αυτα,επισης οικογενεια θελεις να κανεις?Παιδια κτλ?Ειναι πολυ σημαντικο γιατι εαν κανεις μετα θα σε ενδιαφερει το χρημα η δουλεια και αυτα που σου προσφεραν οι γονεις σου να τα προσφερεις και εσυ στο παιδι σου και οχι τα ακαδημαικα.

Ο χρονος περναει πολυ γρηγορα πρεπει να τα ξεκαθαρισεις μεσα σου γιατι πρεπει να βρεις το δρομο σου και να κατασταλαξεις σε 1 πραγμα και οχι σε 2-3.

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα.

Καταρχήν, τα θερμά μου συλλυπητήρια για τον πατέρα σου. Ο πατέρας είναι πάντοτε ένα στήριγμα, να τον χάνει κανείς σε μικρή ηλικία είναι μαχαιριά...

Για τα υπόλοιπα:

Μου αρέσουν τα παιδιά που ψάχνονται και προβληματίζονται. Το βρίσκω ενθαρρυντικό. Σχεδόν κανείς μας δεν ήξερε τι ήθελε να σπουδάσει στα 18, ενώ αρκετοί το έχουν μετανιώσει. Επομένως δεν είσαι η εξαίρεση - αν είσαι είναι για τους σωστούς λόγους.

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός ούτε έχω σπουδάσει στατιστική. Δεν μπορώ συνεπώς να μιλήσω για τις συγκεκριμένες σχολές. Ωστόσο έχω σπουδάσει στο Πολυτεχνείο, ενώ αργότερα έζησα την εμπειρία των σπουδών μέσω κατατακτήριων παράλληλα με δουλειά.

Το πλεονέκτημα του Πολυτεχνείου γενικότερα, αλλά και ειδικότερα των σχολών όπως οι ηλεκτρολόγοι, είναι ότι προσελκύουν φοιτητές υψηλού επιπέδου - όπως ο Δασκαλάκης που ανέφερες. Πάντως πληροφορική μπορείς να σπουδάσει και αλλού, στους ηλεκτρολόγους το πεδίο είναι πιο ευρύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.