Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χωροταξικό-Πολεοδομικό νομοσχέδιο: Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες για το νέο νόμο


Recommended Posts

43 λεπτά πριν, dimitris GM said:

(...)

[Μεταξυ μας, ακομα το "ψαχνουν"....Μπορει να την επαναφερουν...]😆

Μεγάλη αλήθεια είπες Δημήτρη. (+1)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[Μεταξυ μας

] άγχος κ στρέσςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!

ευτυχώς,  χειμωνιάτικα, ένα μόνο έκανα με 200μ φάτσα σε ΟΣΕ

κ από εδώ πάντως επιβεβαιώνω, θα έρθει διευκρινιστική το φλεβάρη.

Έλεος "πχια"!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Επειδή έχω μπερδευτεί από τις πολλές προσθαφαιρέσεις στις μεταβατικές διατάξεις του νέου χωροταξικού, τελικά οι παρεκκλίσεις αρτιότητας σε γήπεδα άνω των 4 στρεμμάτων καταργούνται μετά από 2 χρόνια? Μετά από επικοινωνία μου με το σχετικό τμήμα της τοπικής ΥΔΟΜ, ο αρμόδιος υπάλληλος μου είπε: "Εγώ από ό,τι καταλαβαίνω, από αυτά που διαβάζω είναι ότι δεν καταργούνται οι παρεκκλίσεις σε άνω των 4 στρεμμάτων γήπεδα.".  

Link to comment
Share on other sites

Η  απαντηση στην ανω ερωτηση, βρισκεται στο αρθρο 40,

[πλην της  περ. "η" που καταργηθηκε μετα   απο   10 5μερες...]

πλην όμως,

 Εδω  στο φορουμ, υπάρχει  μονον το αρχικο ΦΕΚ  του ν. 4759, χωρις τις αλλαγες του Α 256/20

[και  φαινεται  να ισχυει  ακομα τοσο η   καταργηθεισα περ. "η" του αρθρου 40  οσο και καποιες επι  μερους διορθωσεις]

Υπαρχει καν-ενας να διορθωσει το αρχικο ΦΕΚ, μετα τις αλλαγες που εγιναν  στο Α 256/20, ωστε να μην παρασυρονται οι  συναδελφοι???🙂

ευχαριστώ

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς για την περιβόητη περίπτωση "η" που αφαιρέθηκε τελικά έκανα την ερώτησή μου στην ΥΔΟΜ. Επειδή έχω μια υπόθεση στην οποία ο πελάτης ο οποίος ανησυχεί ότι η περιουσία του θα χάσει την αξία της μετά από 2 χρόνια (γήπεδο 4.5 στρέμματα με πρόσωπο 50 μέτρα σε αχαρακτηριστη οδό) και θέλει να ξέρει ότι εφόσον υπάρχει αυτός ο χρονικός περιορισμός να μπει στη διαδικασία να το πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

 το μονο που χανει -σημερα - ειναι τμ. δομησης.

Απο πουθενα δεν προκυπτει οτι δεν θα χτιζουν στο μελλον τα "τυφλα",  πανω απο 4 στρ.

Εξ αλλης αιτιας [ χρησεις γης  ή αλλες αιτιες]  ειναι άλλο θεμα.

 


 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω ακόμη αν θα διαβάσω αυτό το νομοθέτημα.

Θέλω όμως να σταθώ σ' αυτό που μας είπε παραπάνω ο νέος συνάδελφος Μιχάλης Σπ.. 

Μας ρωτάει αν ο πελάτης του πρέπει να πουλήσει ή όχι. 

Και τον ρωτάω: Ο πελάτης του, ας πούμε, είναι έξυπνος και πουλάει. Θα βρει λοιπόν έναν χαζό για να αγοράσει??

 

Σε μία διαγώνια ανάγνωση που έκανα στο ΦΕΚ του νόμου κατάλαβα πως, το δυσμενέστερο που θα συμβεί, στον πελάτη του, είναι να χάσει κάπου 22-23μ2 από την δόμηση, αν αυτός έχει περίπου 4500μ2.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοει  οτι αυτα τα λιγωτερα" τμ. ήδη τα εχει χασει,  διοτι απο τωρα χτιζει λιγωτερα.

Οι παρεκκλίσεις του 40 δεν αφορουν τον  σδ.  Αυτος ειναι δεδομενος, [186 στα 4 στρ.],

αλλα την παρεκκλιση ως προς τα τμ.  της αρτιοτητας και τον χρονο δημιουργιας, για  διαστημα 2 ετών.

δλδ μετα απο 2 χρονια  [υπο καποιους ορους  που τα παρατεινουν ] δεν θα ισχυουν αυτες οι παρεκκλίσεις και αυτα δεν θα χτιζουν.

 

[ειπαν αυτοί τωωωωρα]

 

 καλησπερα nbr

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, στο άρθρο 33 παρ. 2 για την εκτός σχεδίου δόμηση αναφέρει 

"το ανώτατο ύψος των κτισμάτων απαγορεύεται να υπερβαίνει τον υδροκρίτη..."

Οπότε το ύψος  7.5 το ξεχνάμε ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 11/12/2020 at 12:38 ΜΜ, Pavlos33 said:

4. Εκδίδονται με βάση τους όρους δόμησης που ισχύ-
ουν πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου 
οικοδομικές άδειες στις παρακάτω περιπτώσεις:

α) εάν έχει χορηγηθεί προέγκριση οικοδομικής άδειας 
ή έχει υποβληθεί σχετικό αίτημα,

καλησπέρα,     αν είχε χορηγηθεί οικοδομική άδεια (το 2000 για Γραφ-Καταστήματα) η οποία είναι ακόμα σε ισχύ , και θέλουμε να την Αναθεωρήσουμε για προσθήκη δόμησης,    τότε το υπόλοιπο δόμησης , το υπολογίζουμε βασει των όρων δόμησης που ίσχυαν πριν τον 4759/20 ;

Δε μπορώ να καταλάβω αν η απάντηση βρίσκεται στη παρ5. του Αρ.40 (..συνεχίζουν να εκδίδονται..).
Η παρ 8. που σχετίζεται με το ερώτημα, αφορά κατοικία, αρα δε βοηθάει.


Αρθρο 40 
5. Οι αναθεωρήσεις οικοδομικών αδειών και προεγκρίσεων, που έχουν εκδοθεί σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 40, συνεχίζουν να εκδίδονται με βάση τους όρους δόμησης που ισχύουν πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.

8. Στις περιπτώσεις που μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, αλλά δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης, δεν τυγχάνει εφαρμογής η περ. δ’ της παρ. 3 του άρθρου 33.

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.