Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διδακτορικό στην Αρχιτεκτονική


archmil

Recommended Posts

Γεια σας σε ολους ειναι η πρωτη φορα που γραφω.

Με ενδιαφερει να ξεκινησω διδακτορικο στην σχολη της Αρχιτεκτονικης, εαν ειναι κανεις απο εσας που ακολουθει καποιο απο αυτα τα προγραμματα,

θα ηθελα πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ενδιαφερει να ξεκινησω διδακτορικο στην σχολη της Αρχιτεκτονικης, εαν ειναι κανεις απο εσας που ακολουθει καποιο απο αυτα τα προγραμματα,

θα ηθελα πληροφοριες.

 

Υποθέτω οτι μιλάς για Θεσσαλονίκη ή Αθήνα? Από τις υπόλοιπες σχολές μόν για τον Βόλο γνωρίζω οτι έχει ξεκινήσει πρόγραμμα μεταπτυχιακών που οδηγεί σε διδακτορικό δίπλωμα.

 

Εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη, όπου δεν απαιτείται μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης, αλλά κατάθεση φακέλου που περιέχει:

 

θέμα διατριβής (υποθέτω οτι θα το έχεις κουβεντιάσει με κάποιον καθηγητή πιο πριν και δεν θα πας ..στο άσχετο να καταθέσεις αίτηση)

βιογραφικό

συστατικές επιστολές

αντίγραφα από επιστημονικές δημοσιεύσεις εφόσον υπάρχουν.

 

Στην περίπτωση μου είχα επ.δημοσιεύσεις και για αυτό δεν χρειάστηκε το μεταπτυχιακό. Στην θεσσαλονίκη καταθέτεις αίτηση όποια στιγμή του χρόνου θέλεις. Στην Αθήνα νομίζω ότι έχουν προκύρηξη με προθεσμίες και συγκεκριμένες θέσεις, στις αρχές ιανουαρίου κάθε ημερολογιακού έτους.

 

Αφού καταθέσεις αίτηση, σε εγκρίνει ο τομέας στον οποίο θα κάνεις διδακτορικό, όπου ορίζεται ο επιβλέπων καθηγητής και η τριμελής επιτροπή και μετά το συμβούλιο του τμήματος, οπότε και είσαι επίσημα υποψήφιος διδάκτωρ....

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Γεια σας σε ολους ειναι η πρωτη φορα που γραφω.

Με ενδιαφερει να ξεκινησω διδακτορικο στην σχολη της Αρχιτεκτονικης, εαν ειναι κανεις απο εσας που ακολουθει καποιο απο αυτα τα προγραμματα,

θα ηθελα πληροφοριες.

 

Γεια σας και εγω θα ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με συνεχιση σπουδων αρχιτετκονικης στην Ελλαδα. Εχω παρει το πρωτο πτυχιο αρχιτεκτονικης (3 χρονια) απο πανεπιστημιο της Αγγλιας που αναγνωριζει το ΔΟΑΤΑΠ και θα ηθελα να συνεχισω της σπουδες μου στην Ελλαδα. Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος σχετικα. Αν δηλαδη πρεπει να παρακολουθησω απο το 4 ετος αρχιτετκονικης η αν μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακο η κανενα απο τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα πρέπει να ρωτήσεις στο ΔΟΑΤΑΠ και στις αντίστοιχες αρχιτεκτονικές σχολές στις οποίες θέλεις να μπεις(ένα τηλέφωνο στη γραμματεία τους και θα σε ενημερώσουν άμεσα). Παλιά (97-2002) δεχόντουσαν άτομα με bachelor arch. από αγγλία με τοποθέτηση στο 3 με 4 έτος αλλά νομίζω οτι έχει αλλάξει η ιστορία και μάλλον θα χρειαστεί να δώσεις εξετάσεις. Ενημέρωσέ μας μόλις ενημερωθείς κι εσύ για να βοηθηθούν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη θεωρώ πως πρέπει να σε αναγνωρίσει το ΔΙΚΑΤΣΑ

αρμόδιες για μια σωστή απάντηση είναι οι γραμματιες των σχολών

 

υγ

σε καθαρά φιλικό επίπεδο θα σε συμβούλευα

να αλλάξεις το επάγγελμα στο προφιλ σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υποθέτω οτι μιλάς για Θεσσαλονίκη ή Αθήνα? Από τις υπόλοιπες σχολές μόν για τον Βόλο γνωρίζω οτι έχει ξεκινήσει πρόγραμμα μεταπτυχιακών που οδηγεί σε διδακτορικό δίπλωμα.

 

Εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη, όπου δεν απαιτείται μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης, αλλά κατάθεση φακέλου που περιέχει:

 

θέμα διατριβής (υποθέτω οτι θα το έχεις κουβεντιάσει με κάποιον καθηγητή πιο πριν και δεν θα πας ..στο άσχετο να καταθέσεις αίτηση)

βιογραφικό

συστατικές επιστολές

αντίγραφα από επιστημονικές δημοσιεύσεις εφόσον υπάρχουν.

 

Στην περίπτωση μου είχα επ.δημοσιεύσεις και για αυτό δεν χρειάστηκε το μεταπτυχιακό. Στην θεσσαλονίκη καταθέτεις αίτηση όποια στιγμή του χρόνου θέλεις. Στην Αθήνα νομίζω ότι έχουν προκύρηξη με προθεσμίες και συγκεκριμένες θέσεις, στις αρχές ιανουαρίου κάθε ημερολογιακού έτους.

 

Αφού καταθέσεις αίτηση, σε εγκρίνει ο τομέας στον οποίο θα κάνεις διδακτορικό, όπου ορίζεται ο επιβλέπων καθηγητής και η τριμελής επιτροπή και μετά το συμβούλιο του τμήματος, οπότε και είσαι επίσημα υποψήφιος διδάκτωρ....

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

όπως τα λέει ο Arlav είναι και για την Αθήνα.

εκπονώ διδακτορικό αυτή την στιγμή στο ΕΜΠ, αν θες κάποια βοήθεια πες μου.

η σημαντικότερη πάντως κίνηση είναι να βρεις καθηγητή και να σκεφτείς θέμα.

τα υπόλοιπα έπονται...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και εγω θα ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με συνεχιση σπουδων αρχιτετκονικης στην Ελλαδα. Εχω παρει το πρωτο πτυχιο αρχιτεκτονικης (3 χρονια) απο πανεπιστημιο της Αγγλιας που αναγνωριζει το ΔΟΑΤΑΠ και θα ηθελα να συνεχισω της σπουδες μου στην Ελλαδα. Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος σχετικα. Αν δηλαδη πρεπει να παρακολουθησω απο το 4 ετος αρχιτετκονικης η αν μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακο η κανενα απο τα παραπανω.

 

Το Bachelor στην αρχιτεκτονική από Αγγλία αναγνωρίζεται, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν αναγνωρίζεται ώς αρχιτέκτων. Πρέπει να παρακολουθήσεις 2 χρόνια ακόμα diploma. Για να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε Ελληνικό πανεπιστήμιο δηλαδή να κάνεις μεταγραφή, είναι μια πολύπλοκη διαδικασία και θα πρέπει να ρωτήσεις στη γραμματεία του τμήματος αρχιτεκτόνων του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει. Γίνονται ακόμα μεταγραφές απλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να μπείς και πέρνουν λίγα άτομα (4-5).

 

Τώρα όσον αφορά το διδακτορικό στην αρχιτεκτονική, archmil νομίζω ότι πρέπει να είσαι αρχιτέκτονας για να κάνεις διδακτορικό!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά το διδακτορικό στην αρχιτεκτονική, archmil νομίζω ότι πρέπει να είσαι αρχιτέκτονας για να κάνεις διδακτορικό!!

 

όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο..

 

αν βέβαια έχεις MSc σχετικό βοηθάει πολύ, αλλιώς μπορεί να χρειαστεί να παρακολουθήσεις θεματικές ενότητες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις αμφιβολίες μου soundholics, αν έχεις μεταπτυχιακό και είσαι μηχανικός, o.k., αλλά άν δεν έχεις και δεν είσαι αρχιτέκτονας, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις διδακτορικό στην αρχιτεκτονική. Άλλωστε ο archmil που έθεσε το θέμα δηλώνει μη μηχανικός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.