Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες ενός άπειρου ηλεκτρολόγου


nikolas1986

Recommended Posts

15 ώρες πριν, nvel said:

τι ενδιαφέρον έχει η δικιά μου πορεία; εσύ τι θέλεις και τι μπορείς να κάνεις μετρά. Δεν έχει νόημα να αντιγράψεις ότι έκανε άλλος και το πιθανότερο δεν μπορείς γιατί η συνθήκες είναι διαφορετικές. Αν σταματήσεις να ταυτίζεις τους ηλεκτρολόγους με τους εγκαταστάτες που δουλεύουν σε ύψος ίσως να βρεις μια δουλειά αλλιώς θα περιμένεις να σου φύγει η φοβία.

Nvel ελα πες αληθεια.

Ειχα συναδεφο τει που μπηκε στο συμβουλιο ενεργειας της ΡΑΕ.Αυτα κ αν ειναι αρχιδια.Αλλα μαντεψε.Ο πατερας ηταν ο Προεδρος της ΔΕΗ.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου   Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα της υψοφοβίας ίσως μπορεί λυθεί.

Είχα θέμα παλιότερα. πχ μπορούσα να ανεβώ σε σκάλα με το κεφάλι σε ύψος 5-6m το πολύ, χωρίς όμως να μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα.

Για να βγω από τον 3ο Όροφο οικοδομής στην περιμετρική σκαλωσιά το σκεφτόμουν πάρα πολύ.

Το έχω ξεπεράσει πλήρως θα έλεγα. Σκαρφαλώνω πχ σε σκαλωσιά από το μηδέν ως τα 20m χωρίς φόβο.

Συμβουλή: Αν φοβάσαι κάτι μην το κάνεις (αυτό ισχύει γενικότερα, όχι μόνο για τα ύψη, αλλά και για τις μελέτες, ευθύνες κλπ)

Μόνο σε στυλ "προπόνησης", χωρίς εξωτερικές πιέσεις και εκτός δουλειάς, θα σου έλεγα ότι θεωρώ "επιτρεπτό" να βρεθείς αντιμέτωπος σταδιακά με τον φόβο, προκειμένου να τον ξεπεράσεις. Πάντα με τρόπο που να έχεις δυνατότητα αντίδρασης, χωρίς να παραζορίσεις τον εαυτό σου.

Η προηγούμενη παράγραφος μάλλον εμπεριέχει ανευθυνότητα από μέρους μου, καθώς δεν έχω γνώσεις στο θέμα, μιλάω με βάση την προσωπική μου εμπειρία και δεν αναφέρθηκα καθόλου σε μέτρα ασφαλείας.

Τα αναφέρω όλα αυτά για να δεις ότι ίσως υπάρχει λύση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ κι εγώ να κάνω σιγά σιγά. Και γενικά δεν ντρέπομαι καθόλου. Ο κάθε άνθρωπος με τις φοβίες του. Θα προσπαθήσω να το ξεπεράσω. Επίσης αν η σκαλωσιά έχει αυτό το πράσινο δίχτυ μου είναι πολύ πιο εύκολο να βγώ. Θέλω να το ψάξω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για να το ξεπερασεις μην προσπαθησεις,δεν ξεπερνιουνται τετοιου τυπου φοβιες με την αποτομη εκθεση.

Σιγα σιγα και εκει που εκτιθεσαι στη φοβια,δηλαδη φερτην στην επιφανεια της συνειδησης και βρες την ριζα της κινησης της σκεψης και καντην φαντασια χωρις νοημα.

Καντην ριζα και ασε να μπει το χαος στη ριζα να φυγει το νοημα που δινει το ασυνειδητο.

Γενικοτερα εαν δεις οτι ειναι συνεφακι που σε συγχυζει θελει δουλεια η φοβια θελει να βαλεις σε κινηση τη φαντασια να την πιεσεις και να δεις τι φαντασιακες σημασιες και νοηματα δινει το ασυνειδητο.

Γενικοτερα ισχυει το φρουδικο ,οπου ΑΥΤΟ, ΕΓΩ ειμαι(η πρεπει να γινω ΕΓΩ) και μολις ξεκαθαρισει και δεις οτι ειναι ΕΓΩ ,καντο μηδεν  ,καντο δημιουργια χαοτικη το ΕΓΩ(φαντασια)

 

 

βάζε τόνους

Didonis

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Ανδρεας Ε said:

Nvel ελα πες αληθεια.

Ειχα συναδεφο τει που μπηκε στο συμβουλιο ενεργειας της ΡΑΕ.Αυτα κ αν ειναι αρχιδια.Αλλα μαντεψε.Ο πατερας ηταν ο Προεδρος της ΔΕΗ.

το βρήκες σπίρτο ως γνωστό οι ηλεκτρολόγοι ή είναι μαστοράντζες  πάνω σε μια σκάλα ή κουστουμάτοι σε ΔΣ. Τα ενδιάμεσα αποκλείονται.

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο Δημοσιο ε

29 λεπτά πριν, nvel said:

το βρήκες σπίρτο ως γνωστό οι ηλεκτρολόγοι ή είναι μαστοράντζες  πάνω σε μια σκάλα ή κουστουμάτοι σε ΔΣ. Τα ενδιάμεσα αποκλείονται.

Καλημερα,

Μα και στο δημοσιο αν το παρεις ,μας παιρνουνε για εγκαταστασεις και για εργοστασια ή στη ΔΕΗ.Εγω οσους ξερω απο ΤΕΙ εγκαταστασεις κανουνε ,τεσπα,εσεις μπορει να εχειτε κανενα μεταπτυχιακο η κατι τετοιο!?

Μπορει να εισαι και εξαιρεση?Γιατι γενικα ολοι οι συμφοιτητες μου εγκαταστασεις κανουνε,αντε και κανενας στις πωλησεις.Δεν ξερω να κανουνε μελετες ή να εχουν ας πουμε θεση επιβλεποντα σε εργοστασιο.Γιατι δεν μας αφηνουν και τα επαγγελματικα δικαιωματα.Γιαυτο σου λεω,μην το παιρνεις προσωπικα,εδω στο web ειμαστε απροσωπα,γραψε την πορεια σου μηπως εμπνευστουμε οχι για κανενα αλλο λογο!

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ο σκοπός της σχολής που σπούδασες δεν είναι η παραγωγή εγκαταστατών. Όχι ότι δεν μπορουν να το κάνουν, έχω γνωρίσει ακόμα και εγκαταστάτη υδραυλικό  ΜΜ απόφοιτο εμπ (το κανονικό όχι εμπειροτέχνη) σε έργο, αλλά υπάρχουν άλλες σχόλες καλύτερες για το αντικείμενο. Το ότι δεν μπορείς να βρεις εργασία κανονική δεν οφείλεται στις σπουδές αλλά στο ότι δεν υπάρχουν πολλές δουλειές.

Έχουμε μια διαφορά πάνω από 20 χρόνια οπότε οι δικοί μου φίλοι και συνάδερφοι δεν είναι εγκατάστατες και για τη ακρίβεια ελάχιστοι ξεκίνησαν από κλασικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με αυτοματισμούς(μηχανικός έργων μετά pm μετά συντηρήσεις) και τα τελευταία χρόνια μελετητής. Και όχι δεν είμαι η εξαίρεση, υπάρχουν και άλλοι ως μειοψηφία όμως. Για τα επαγγελματικά δικαιώματα ισχύουν τα γνωστά, δεν έχεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να δουλεύεις αν έχεις τις γνώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πριν, nvel said:

ο σκοπός της σχολής που σπούδασες δεν είναι η παραγωγή εγκαταστατών. Όχι ότι δεν μπορουν να το κάνουν, έχω γνωρίσει ακόμα και εγκαταστάτη υδραυλικό  ΜΜ απόφοιτο εμπ (το κανονικό όχι εμπειροτέχνη) σε έργο, αλλά υπάρχουν άλλες σχόλες καλύτερες για το αντικείμενο. Το ότι δεν μπορείς να βρεις εργασία κανονική δεν οφείλεται στις σπουδές αλλά στο ότι δεν υπάρχουν πολλές δουλειές.

Έχουμε μια διαφορά πάνω από 20 χρόνια οπότε οι δικοί μου φίλοι και συνάδερφοι δεν είναι εγκατάστατες και για τη ακρίβεια ελάχιστοι ξεκίνησαν από κλασικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με αυτοματισμούς(μηχανικός έργων μετά pm μετά συντηρήσεις) και τα τελευταία χρόνια μελετητής. Και όχι δεν είμαι η εξαίρεση, υπάρχουν και άλλοι ως μειοψηφία όμως. Για τα επαγγελματικά δικαιώματα ισχύουν τα γνωστά, δεν έχεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να δουλεύεις αν έχεις τις γνώσεις.

nvel καλημερα

Επειδη εισαι πολυ πιο εμπειρος απο εμενα ηθελα να σε ρωτησω κατι μιας και εχεις εμπειρια.

Εγω ξεκινησα με αυτοματισμους μηχανων και συντηρησεις.

Στους 2 μηνες που δουλευα,οι προισταμενοι εκαναν καποια λαθη και εγινε μεγαλο ατυχημα.

Αποτελεσμα με εχει πιασει αρνηση πολυ μεγαλη για να ξαναδουλεψω σε αυτοματισμους και ηλεκτρολογικα.

Ηθελα να σε ρωτησω,ατυχηματα εχεις δει εσυ κατα τη διαρκεια της καριερας σου?Ατυχηματα γινονται?Η ετυχε με το που ξεκινησα εγω να πεσουν ολα στη μαπα μου?Συμβαινουν συχνα ?Εχεις δει πολλα?

 

Συγνωμη που δεν μπορω να βαλω τονους αλλα το πληκτρολογιο εχει προβλημα.

Edited by Ανδρεας Ε
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, nikolas1986 said:

Επίσης αν η σκαλωσιά έχει αυτό το πράσινο δίχτυ μου είναι πολύ πιο εύκολο να βγώ

Το δίχτυ σου δίνει ψευδή αίσθηση ασφάλειας. Άλλο σκοπό έχει και θεωρώ μάλλον επικίνδυνο να βγαίνεις με δίχτυ, καθώς ενδεχομένως να μη δίνεις σημασία εκεί που πρέπει (που πατάς, που μπορείς να στηριχθείς κλπ)

23 λεπτά πριν, Ανδρεας Ε said:

Αποτελεσμα με εχει πιασει αρνηση πολυ μεγαλη για να ξαναδουλεψω σε αυτοματισμους και ηλεκτρολογικα.

Όπως είπα και πιο πάνω, αν φοβάσαι κάτι μην το κάνεις.

Η άρνησή σου δείχνει μάλλον ευσυνείδητο χαρακτήρα και πηγάζει από την έλλειψη γνώσεων και εμπειρίας. Αν αποκτήσεις σταδιακά τα παραπάνω, (χρειάζεται ψάξιμο, εξάσκηση κλπ) θα σου φύγει η άρνηση. Δεν είναι σωστό όμως να ξεπεράσεις την άρνηση θεωρώντας ότι "εντάξει μωρέ, γίνονται και ατυχήματα".

Ατυχήματα όντως μπορεί να γίνουν. Δες το όμως σαν τα τροχαία. Θα έβγαινες στο δρόμο όντας άσχετος οδηγός?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Ανδρεας Ε said:

Αποτελεσμα με εχει πιασει αρνηση πολυ μεγαλη για να ξαναδουλεψω σε αυτοματισμους και ηλεκτρολογικα.

Ηθελα να σε ρωτησω,ατυχηματα εχεις δει εσυ κατα τη διαρκεια της καριερας σου?Ατυχηματα γινονται?Η ετυχε με το που ξεκινησα εγω να πεσουν ολα στη μαπα μου?Συμβαινουν συχνα ?Εχεις δει πολλα?

Μου έχει τύχει να σκάσει από βραχυκύκλωμα μη ασφαλισμένο καλώδιο που κράταγα, ήμουν τυχερός και δεν κάηκα ούτε έπαθα ηλεκτροπληξία από το κομμάτι που μου έμεινε στο χέρι υπό τάση. Έχω ακούσει το κρότο από σκάσιμο διακόπτη 4000Α και έχω δει συναδέρφους χωρίς δάκτυλα και με κολλημένα δάκτυλα. Εννοείται ότι δεν σταμάτησα να δουλεύω. Προσοχή και τύχη χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.