Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνητή στάθμη για υπόγειο (διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου)


Recommended Posts

Δυστυχώς ο ορισμός για τις όψεις δε μου μοιάζει ως ατράνταχτο επιχείρημα σε περίπτωση άρνησης σχεδιασμού ''οριακής'' όψης. Από τη στιγμή που πρέπει να ελέγξουν το 1,50 από φυσικό έδαφος μπορούν να ζητήσουν ό,τι σχέδιο θεωρούν απαραίτητο. Ακόμη και αν το βαπτίσουν ''οριακή τομή''.

 

Δυστυχώς είναι μονόδρομος, το off the record που σου είπανε: μπαλαμούτι στη γραμμή ΦΕ. Τελικά...σμολ γουόρλντ (εκτός αν μιλάμε για τρελή σύμπτωση/περεξήγηση). Απ' έξω απ'το γραφείο ήμουν, ετοίμαζα κάτι δικά μου και δεδομένου ότι η -μπιπ...ονόματα δε λέμε...υπολείξεις δε θίγουμε- έμεινε μέσα για να με εξυπηρετήσει αναρωτιόμουν ποιον σιχτίριζε περισσότερο, εμένα ή εσένα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για το ύψος αν θες πες μας ποιό είναι το μέγιστο της περιοχής

 

Με το ύψος δεν έχω πρόβλημα, καθώς για το ύψος ισχύει η προσαύξηση του 1.5m, σύμφωνα με Γ.Ο.Κ., άρθρο 9, παρ. 7. Το πρόβλημά μου είναι με το 1.5m του υπογείου και συγκεκριμένα αν ισχύει πουθενά κάτι αντίστοιχο και για το υπόγειο, όπως ισχύει και για το ύψος, σύμφωνα με τα παραπάνω, δηλαδή "... Αν δεν είναι δυνατόν να μετρηθεί το μέγιστο ύψος στην όψη του κτιρίου, λόγω εσοχής ορόφου από αυτήν ή λόγω επαφής του κτιρίου στο όριο του οικοπέδου, το μέγιστο ύψος μετριέται από τη στάθμη του φυσικού εδάφους στα σημεία προβολής του ορόφου σε αυτό ή στα σημεία επαφής του κτιρίου με το όριο. Το ύψος αυτό, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 17, μπορεί να προσαυξηθεί μέχρι 1,50m..."

 

Επαναλαμβάνω πως στον ορισμό του υπογείου στον Γ.Ο.Κ. μιλάει για ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ έδαφος, ενώ αυτοί λόγω κοινού ορίου μου το μετράνε από το ΦΥΣΙΚΟ.

 

Θα ήθελα τέλος να προσθέσω, πως και χθες που είχα περάσει από κει (και είχε χαθεί λίγο ο έλεγχος η αλήθεια είναι, απέτυχαν τα ηρεμιστικά), κάτι μουρμούριζαν για μια "προσαύξηση" 1.5m στις περιπτώσεις αυτές, αντίστοιχη με αυτή του μέγιστου ύψους. Κάτι που σήμερα "θαύτηκε" και μου προτείνανε την αλλαγή της κάτοψης (γι' ακόμη μια φορά).

Link to comment
Share on other sites

Το μετράνε από το Φ.Ε. γιατί λόγω επαφής του κτιρίου σου με το όριο δεν μπορείς να έχεις το πλεονέκτημα του +/-1,50μ της διαμόρφωσης. Που θα διαμορφώσεις το 1,5μ? (Όλα αυτά άν κατάλαβα καλά το θέμα σου). Η μόνη διέξοδος που βλέπω είναι άν ονομάσεις Φ.Ε. το Δ.Ε. από την πλευρά του όμορου και τους κάνεις την νύκτα μέρα όσον αφορά το έδαφος, (και όλα αυτά άν ο όμορος δεν έχει πρόβλημα με το κτίριό σου). Από την άλλη να έχεις στο νου σου ότι δεν υπάρχει σαφής ορισμός του εδάφους στην νομοθεσία, πότε είναι φυσικό πότε φαίνεται φυσικό και πότε διαταραγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... ωχ...

 

Μόλις η κυρία υπάλληλος έθεσε θέμα νομιμότητας χιλιάδων εκδοθεισών ανά την Ελλάδα Οικοδομικών Αδειών από το 1985 μέχρι σήμερα... Γιατί με την ίδια ακριβώς λογική, αν κολλάει ένα κτίριο σε όριο με όμορο και έχει στις τρεις πλευρές διαμόρφωση τεχνητής στάθμης (μπάζωμα) τέτοια ώστε να βγαίνει το +1,5 του υπογείου, τότε στην πλευρά του ορίου, επειδή έχει υπερύψωση του υπογείου >1,5 μ λόγω προφανούς αδυναμίας επίχωσης, το υπόγειο (όλο) μετράει στη Δόμηση... Θα μας κλείσουν μέσα...

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένη εγκύκλιος που να αφορά στο θέμα της υπερύψωσης 1,5 μ του υπογείου στη θέση του ορίου, αλλά από τη στιγμή που ο ΓΟΚ αντιμετωπίζει το ζήτημα της υψομετρίας της οικοδομής στο όριο δίνοντας δικαίωμα προσαύξησης +1,5 μ (ή παραπάνω με έγκριση ΕΠΑΕ), το πνέυμα του νόμου δίνει ουσιαστικά το δικαίωμα στο μελετητή να αποκαταστήσει το «μπάζωμα που στερείται» επειδή βρίσκεται στο όριο. Δηλαδή είναι άδικο το ότι αν το κτίριο βρίσκεται εσωτερικά στο οικόπεδο, υπάρχει πλήρης ελευθερία επίχωσης προκειμένου να βγαίνει <=1,5 μ η υπερύψωση του υπογείου, ενώ αν βρέθεί στο όριο να μας προδίδει η αδυναμία επίχωσης λόγω έλλειψης χώρου (ή μήπως μπορούμε να μπαζώσουμε... τον αντισεισμικό αρμό;). Μάλιστα, η άποψη αυτή (του «εικονικού» μπαζώματος) ενισχύεται και από το γεγονός ότι επιτρέπεται αυτή η προσαύξηση ύψους να είναι «μέχρι 1,5 μ ή και παραπάνω με σύμφωνη γνώμη ΕΠΑΕ», δηλ. όπως ακριβώς ισχύει και με το πραγματικό μπάζωμα. Επομένως, σύμφωνα με το πνεύμα του νόμου, θα πρέπει το ίδιο ακριβώς να ισχύει και για την υψομετρία αναφορικά με τον όρο της υπερύψωσης 1,5 μ του υπογείου προκειμένου να μην προσμετράται στη Δόμηση.

 

Και όντως, αυτό στο οποίο προτρέπει η λογική είναι και αυτό που εφαρμόζεται παντού σε όλη την Ελλάδα, δηλ. επιτρέπεται κανονικότατα αυτή η διαμόρφωση (ευτυχώς, τελικά δεν θα ανακληθούν χιλιάδες Άδειες).

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, και για να προσαρμόσουμε τη λογική αυτή στη συγκεκριμένη, σύνθετη, περίπτωση του φίλου μας thanar, σχετικά με το τί συμβαίνει εδώ που τμήμα του υπογείου θα πρέπει να χρεωθεί ως Δομήσιμο και τμήμα ως Μη, θεωρώ ότι επάνω στο όριο, όπου και η αμφισβητούμενη κατάσταση, θα πρέπει μέχρι το σημείο εκείνο όπου ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να μπαζώσει αν είχε διαθέσιμο οικόπεδο (δηλ. μέχρι εκεί όπου μπορεί να κάνει μπάζωμα κατά 1,5 μ ή περισσότερο με ΕΠΑΕ) και να προεξέχει μέχρι 1,5 μ το υπόγειο, το τμήμα αυτό του υπογείου να ΜΗΝ μετράει στη Δόμηση, και από εκεί και πέρα, επειδή ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να μπαζώσει, δεν θα ήταν σε θέση να εξασφαλίσει το <=1,5 μ υπερύψωσης του υπογείου, το υπόγειο να προσμετράται.

 

Δηλαδή μάλλον ο γραμμοσκιασμένος σου χώρος thanar, δεν μετράει στη Δόμηση, γιατί αν ήταν στο χέρι σου θα μπάζωνες και θα εξασφάλιζες υπερύψωση υπογείου <=1,5 μ.

 

Βάσει της λογικής που επιτρέπει προσαύξηση του ύψους της οικοδομής στη θέση του ορίου.

 

 

 

SIRADRAB: Φυσικά και δεν μπορεί να διαμορφώσει κάτι στο όριο του οικοπέδου, καθώς οτιδήποτε βρίσκεται πέρα από την κόψη της οικοδομής ανήκει στον διπλανό... Ακόμη και αυτό το έδαφος που το αναφέρουμε ως Φ.Ε. (φυσικό έδαφος) απλά δεν υπάρχει... Δεν υφίσταται... Αφού βρίσκεται σε άλλο οικόπεδο, όχι το δικό μας... Άρα πώς είμαστε σε θέση να μετράμε ύψη από έδαφος εκτός του οικοπέδου μας;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

siradrab δεν νομίζω ότι μπορει να το κάνει αυτό με το όμορο...

υπάρχει εγγραφο και απόφαση ΣτΕ ότι το ύψος λαμβάνεται από το έδαφος του οικοπέδου και όχι από την στάθμη του εδάφους των ομόρων,

αφού αυτό ισχύει για το ύψος μάλλον θα ισχύει και για το υπόγειο.

μάλλον δεν μπορεις να κάνει κάτι απτο να μετακινήσεις το κτίριο αν γίνεται βέβαια ή να το μετρήσεις στην δόμηση ή αν είναι χώρος στάθμευσης να το δευσμέυσεις με συμβολαιογραφική πράξη και να μην μετρήσει στην δόμηση, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ από την στάθμη του Φ.Ε. του όμορου αυτή καθεαυτή αλλά από εκείνη την πλευρά του οικοπέδου του. Είναι η κοινή γραμμή επαφής των δύο οικοπέδων. Θα βάλει τα υψόμετρα Φ.Ε. σε εκείνη την πλευρά όπως τον βολεύουν στο οικόπεδό του (μίλησα για νύκτα-μέρα). Ας κουβαλήσει έναν όγκο πέτρας και να τον τοποθετήσει εκεί που του χρειάζεται για το ύψος στην ανάγκη. Τι θα του πουν να πάρει υψόμετρο κάτω από την πέτρα ή θα ρωτήσουν τις άλλες πέτρες πότε ήρθε αυτή η μεγάλη πέτρα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο ορισμός για τις όψεις δε μου μοιάζει ως ατράνταχτο επιχείρημα σε περίπτωση άρνησης σχεδιασμού ''οριακής'' όψης. Από τη στιγμή που πρέπει να ελέγξουν το 1,50 από φυσικό έδαφος μπορούν να ζητήσουν ό,τι σχέδιο θεωρούν απαραίτητο. Ακόμη και αν το βαπτίσουν ''οριακή τομή''.

αν θελουν να μετρήσουν το 1,50 και οτιδήποτε άλλο μπορούν να το ζητήσουν

 

μόνο που το 1,50 δεν ισχύει στα όμορα

ούτε το μέγιστο ύψος ισχύει

 

πίστεψέ με αν απαγορευόταν η αυλή μου δε θα ήταν πηγάδι :(

Link to comment
Share on other sites

myri,

 

Όταν λες δεν ισχύει το 1.5 και το ύψος στα όμορα, τι εννοείς; Όπως το διατυπώνεις δεν είναι σαφές. Υπάρχει κάτι σε νόμο ή/και εγκύκλιο; Όχι τίποτε άλλο, αν δεν βγάλω εγώ άκρη, να φτιάξεις τουλάχιστον την αυλή σου!

Link to comment
Share on other sites

αν ήξερα τον νόμο θα τον είχα βάλει

 

σου περιγράφω την πραγματικότητα απο 3 γειτονικές μου πολυκατοικίες

που λόγω κατωφερούς οικοπέδου και επειδή κόλλησαν στο πίσω όριο που δε θεωρειται όψη

αυξησαν το ύψος τους κατά 2 όρόφους (2 υπόγεια)

και η οροφή του Α' υπογείου δε βρίσκεται στο +1,50 από το όριο αλλά στο +6,00

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.