Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνητή στάθμη για υπόγειο (διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου)


Recommended Posts

Διάβασα αρκετά αναλυτικά τη συγκεκριμένη εγκύκλιο, αλλά δεν βρήκα κάτι που να απαντάει στο ερώτημά μου που πλέον έχει διαμορφωθεί με τη μορφή:

 

"Νοείται οριστική στάθμη εδάφους στο κοινό όριο, όταν το κτίριο γίνεται σε επαφή με αυτό; Και αν όχι, τότε από πού μετράται το 1.5m που απαιτείται για τον χαρακτηρισμό ενός χώρου ως υπόγειο;"

 

Το μόνο που μου κίνησε το ενδιαφέρον στη συγκεκριμένη εγκύκλιο είναι το σχήμα 17-1, στο οποίο περιγράφει τον όγκο μέσα στον οποίο πρέπει να περιοριστεί το κτίριο. Κοιτώντας το σχήμα, διαπιστώνω πως διαμορφώνει το έδαφος ΠΡΙΝ τοποθετήσει το κτίριο. Εάν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε μπορούμε να έχουμε ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ έδαφος ακόμη και σε επαφή με το κοινό όριο, ακόμη και όταν το κτίριο εφάπτεται στο όριο, καθώς -θεωρητικά- η διαμόρφωση αυτή γίνεται ΠΡΙΝ την τοποθέτηση του κτιρίου.

 

Κάτι συγκεκριμένο πάντως δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω. Αυτό που ξέρω είναι το τι γίνεται στην πράξη, και το ότι αν τελικά αρχίσουν να θεωρούν τη φυσική στάθμη του ορίου για το 1.5m του υπογείου, τότε πολλές άδειες θα πρέπει να θεωρηθούν πλέον αυθαίρετες, όπως σημείωσε και ο φίλος Jimmy προ ημερών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΣτΕ 4340/9.2.98:

Κατά την ανέγερση οικοδομή ο μελετητής έχει την ευχέρεια να καθορίσει την οριστική στάθμη του εδάφους, που αποτελεί και την αφετηρία μετρήσεως του ύψους του κτιρίου, όπως αυτό θα διαμορφωθεί οριστικά με εκσκαφή, επίχωση ή επίστρωση, χωρίς να δεσμεύεται από την γραμμή του φυσικού εδάφους. Όταν όμως η απόκλιση από τη γραμμή του φυσικού εδάφους υπερβαίνει το 1,50 μ απαιτείται η προηγούμενη γνωμοδότηση της ΕΠΑΕ , η οποία κατά της ανέλεγκτη ουσιαστική κρίση της, εκτιμά αν η συγκεκριμένη ψηλότερη ή χαμηλότερη επέμβαση στο έδαφος ικανοποιεί τις απαιτήσεις της αισθητικής κι αν εναρμονίζεται με το φυσικό και οικιστικό περιβάλλον.

 

επίσης

 

εγγρ 80655/10.3.99 το επιτρεπομενο ύψος λαμβάνεται από το φυσικό ή τεχνητο έδαφος του οικοπέδου κι όχι απτην σταθμη του εδάφους των ομόρων

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά αναλυτικά τη συγκεκριμένη εγκύκλιο, αλλά δεν βρήκα κάτι που να απαντάει στο ερώτημά μου που πλέον έχει διαμορφωθεί με τη μορφή:

 

"Νοείται οριστική στάθμη εδάφους στο κοινό όριο, όταν το κτίριο γίνεται σε επαφή με αυτό; Και αν όχι, τότε από πού μετράται το 1.5m που απαιτείται για τον χαρακτηρισμό ενός χώρου ως υπόγειο;"

 

Το μόνο που μου κίνησε το ενδιαφέρον στη συγκεκριμένη εγκύκλιο είναι το σχήμα 17-1, στο οποίο περιγράφει τον όγκο μέσα στον οποίο πρέπει να περιοριστεί το κτίριο. Κοιτώντας το σχήμα, διαπιστώνω πως διαμορφώνει το έδαφος ΠΡΙΝ τοποθετήσει το κτίριο. Εάν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε μπορούμε να έχουμε ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ έδαφος ακόμη και σε επαφή με το κοινό όριο, ακόμη και όταν το κτίριο εφάπτεται στο όριο, καθώς -θεωρητικά- η διαμόρφωση αυτή γίνεται ΠΡΙΝ την τοποθέτηση του κτιρίου.

 

Κάτι συγκεκριμένο πάντως δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω. Αυτό που ξέρω είναι το τι γίνεται στην πράξη, και το ότι αν τελικά αρχίσουν να θεωρούν τη φυσική στάθμη του ορίου για το 1.5m του υπογείου, τότε πολλές άδειες θα πρέπει να θεωρηθούν πλέον αυθαίρετες, όπως σημείωσε και ο φίλος jimmy προ ημερών.

 

Μετράει από το Φ.Ε. του οικοπέδου σου. Αυτό που σου έλεγα προχθές είναι να βάλεις τα υψόμετρα στο οικόπεδό σου όπως και όπου σε βολεύουν εσένα στην πλευρά που εφάπτεσαι με την άλλη ιδιοκτησία προκειμένου να μπορείς να διαμορφώσεις μετά +/-1,50μ απο αυτό το τεχνητό Φ.Ε. που έδειξες, ώστε να ''δουλέψει'' το υπόγειο σου. Δεν σε ενδιαφέρει η στάθμη του όμορου οικοπέδου. Εσύ βάζεις τα υψόμετρά σου στο δικό σου σε εκείνη την πλευρά. Στην τομή σου (όψη δεν έχεις στην πλευρά επαφής) θα φαίνεται η γραμμή του Φ.Ε. που όρισες (μπαλαμούτι δλδ) και η +/-1,50μ Δ.Ε. Όλα αυτά άν δεν έχεις γείτονα που να ψάχνεται.

Link to comment
Share on other sites

Στην τομή σου (όψη δεν έχεις στην πλευρά επαφής) θα φαίνεται η γραμμή του Φ.Ε. που όρισες (μπαλαμούτι δλδ) και η +/-1,50μ Δ.Ε. Όλα αυτά άν δεν έχεις γείτονα που να ψάχνεται.

 

SIRADRAB,

 

Εννοείται πως τη λύση του μπαλαμουτιού τη γνωρίζω και έχω ήδη προχωρήσει σε έκδοση νέων σχεδίων με τις συγκεκριμένες... "προδιαγραφές". Αυτό που γράφεις όμως, τι σημαίνει; Ότι στην τομή θα δείξω ΚΑΙ Φ.Ε., αλλά ΚΑΙ Τ.Ε.; Δηλαδή, εντός του κτιρίου θα δείξω Τ.Ε.; Εάν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε γιατί να μην μπορώ να μετρήσω τα 1.5m του υπογείου από τη (θεωρητική) Τ.Ε., την οποία τη διαμορφώνω όπως με βολεύει, χωρίς φυσικά να ξεφύγω από το Φ.Ε. κατά 1.5m; Στο κάτω-κάτω, αυτό τους είπα πως θα κάνω στην υπηρεσία, και μου απάντησαν πως στο κοινό όριο, επειδή "δεν μπορώ να διαμορφώσω", θα μετρήσουν το 1.5m του υπογείου από το Φ.Ε., πράγμα που σημαίνει μπαλαμούτι για να δουλέψει το υπόγειο όπως λες και συ.

 

εγγρ 80655/10.3.99 το επιτρεπομενο ύψος λαμβάνεται από το φυσικό ή τεχνητο έδαφος του οικοπέδου κι όχι απτην σταθμη του εδάφους των ομόρων

 

dargi,

 

Θα μπορούσες να μας "προωθήσεις" το συγκεκριμένο έγγραφο στο οποίο αναφέρεσαι; Υπάρχει κάτι επιπλέον από τη φράση που αναφέρεις, ή αυτό είναι όλο; Αν καταλαβαίνω καλά, το ύψος στο οποίο αναφέρεται αφορά το μέγιστο ύψος οικοδομής. Γι' αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει πρόβλεψη για το πώς το μετράμε όταν πρόκειται για οικοδομή που εφάπτεται στο κοινό όριο (προσαύξηση 1.5m). Το πρόβλημα είναι με το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

siradrab,

 

Εννοείται πως τη λύση του μπαλαμουτιού τη γνωρίζω και έχω ήδη προχωρήσει σε έκδοση νέων σχεδίων με τις συγκεκριμένες... "προδιαγραφές". Αυτό που γράφεις όμως, τι σημαίνει; Ότι στην τομή θα δείξω ΚΑΙ Φ.Ε., αλλά ΚΑΙ Τ.Ε.; Δηλαδή, εντός του κτιρίου θα δείξω Τ.Ε.; Εάν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε γιατί να μην μπορώ να μετρήσω τα 1.5m του υπογείου από τη (θεωρητική) Τ.Ε., την οποία τη διαμορφώνω όπως με βολεύει, χωρίς φυσικά να ξεφύγω από το Φ.Ε. κατά 1.5m; Στο κάτω-κάτω, αυτό τους είπα πως θα κάνω στην υπηρεσία, και μου απάντησαν πως στο κοινό όριο, επειδή "δεν μπορώ να διαμορφώσω", θα μετρήσουν το 1.5m του υπογείου από το Φ.Ε., πράγμα που σημαίνει μπαλαμούτι για να δουλέψει το υπόγειο όπως λες και συ.

 

Στην τελευταία φράση σ΄αυτά που έγραψες είναι το νόημα αυτών που ήθελα να πω και ίσως να μην τα διατύπωσα σωστά, το βλέπω τώρα που με ξαναδιαβάζω.

Λοιπόν το θέμα είναι απλό και έχει ως εξής: Στην πλευρά που εφάπτεσαι με τον όμορο, δεν μπορείς να κάνεις διαμόρφωση με την λογική ότι αφού εφάπτεσαι, πού θα διαμορφώσεις. Λογικό ως εδώ και εκεί βασίζονται οι της πολεοδομίας. Λοιπόν βάζεις ως Φ.Ε. εκεί που θα είχες το Δ.Ε. (αν μπορούσες να το κάνεις), ώστε να είσαι στο όριο του 1,50μ από το δάπεδο του υπερκείμενου ισογείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Thanar αυτό είναι όλο λέξη προς λέξη. Η προσαύξηση του 1,50 μ γιατί να μην μετράει και για το υπόγειο; αφου δεν μπορεις να διαμορφώσεις σε εκεινο το σημείο.. προφανώς θέλει αποσαφήνιση και αυτό...

καλή συνέχεια και καλη υπομονή έχω να πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε κτίριο που εφάπτεται σε όριο κάθετης ιδιοκτησιας (η περίπτωση είναι περίπου ίδια με του thanar) μετρούμε το 0.80 (πλέον) από τη στάθμη του φυσικού εδάφους των σημείων της ¨οριακής τομής¨μέχρι την οροφή του υπογείου ή θεωρουμε ότι δεν είναι όριο οικοπέδου και ότι μπορούμε να μπαζώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντιμετωπίζω 1πρόβλημα . Σε υπάρχον κτίριο θέλω να κάνω προσθήκη ενός ορόφου και για να μου βγει το ύψος επιχωματώνω 1,00μ , βυθίζω δηλ. το κτίριό μου κατά 1,00μ . Επειδή όμως το κτίριο εφάπτεται στο όριο και στην διπλανή κάθετη ιδιοκτησία , ο μηχανικός της Πολεοδομίας δεν μου δέχεται αυτήν τη διαμόρφωση ισχυριζόμενος πως στο όριο δεν είμαι εντάξει από θέμα μέγιστου ύψους περιοχής και το υπερβαίνω κατά 1,00μ επειδή δεν μπορώ να διαμορφώσω και εκεί . Ποια η γνώμη σας ? Πως μπορώ να το ξεπεράσω ?

 

Υ.Γ. Μπορεί να ανεβάσει κανείς ατόφια τα : εγγρ 80655/10.3.99 και ΣτΕ 4340/9.2.98 έγγραφα ?

Link to comment
Share on other sites

εαν κατάλαβα καλά το ερώτημα

τη γνώμη μου την είπα και νωρίτερα

 

σύμφωνα με τον ΓΟΚ

http://www.tee.gr/online/afieromata/...22/index.shtml

Αρθρο 2 Ορισμοί

35. Οψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου που βλέπουν σε κοινόχρηστο χώρο ή στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου

 

άρα δεν αποτελούν όψεις οι επιφάνειες του κτιρίου που βλέπουν σε όμορα οικόπεδα

άρα δε μετράμε εκει το ύψος

 

δεν έχω τις νομοθεσίες που ζητάς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.