Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάθεση Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου


Recommended Posts

Προφανώς και θα ισχύσει... Το ΤΕΕ λέει ότι, τα έχει όλα έτοιμα.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα..... έχω να εκδόσω βεβαίωση για συμβολαιογραφική πράξη (δυστυχώς δεν εκδόθηκε μέχρι 31.12.2020) ... αν την εκδόσω μέσα από Ν.4495/17 και γίνει το συμβόλαιο άμεσα  θα πρέπει να γίνει και ηλεκτρονική ταυτότητα επειδή είναι ήδη ισχύ, ή επειδή το υπουργείο λέει  ..."Για ένα μήνα, ως και την 31η Ιανουαρίου 2021, το νέο σύστημα θα λειτουργεί σε προαιρετική βάση, παράλληλα με την ισχύουσα σήμερα διαδικασία"  θα αποφύγω τη διαδικασία ? η συμβ/ φος κι αυτή δε γνωρίζει και δεν έχει βγάλει ακόμη άκρη το πώς θα συντάσσονται τα συμβόλαια από τώρα μέχρι και τις 31.01.2021...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονιά! Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για αμοβές? εσεις τι σκέφτεστε να ζητατε για διαμέρισμα (λ.χ. 100τμ), διπλοκατοικια, τριπλοκατοικια κλπ? στο ecopress ειχαν βαλει ενα αρθρο που η δημοσιογραφος ελεγε "με 150-200 ευρώ ανα διαμέρισμα η ταυτοτητα κτιριου"

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ του. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

(2) Πάγια πολιτική του φόρουμ είναι να μην κοινοποιούνται αμοιβές μελετών, επιβλέψεων κλπ. 

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, gkar said:

....Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για αμοβές? εσεις τι σκέφτεστε να ζητατε για διαμέρισμα (λ.χ. 100τμ), διπλοκατοικια, τριπλοκατοικια κλπ? στο ecopress ειχαν βαλει ενα αρθρο που η δημοσιογραφος ελεγε "με 150-200 ευρώ ανα διαμέρισμα η ταυτοτητα κτιριου"

Θεωρώ απαράδεκτο να συζητάμε στο Δημόσιο φόρουμ κοστολόγηση αμοιβών Μηχανικών. Δεν επιτρεπτό ούτε απο τους κανόνας.

Ειδικά δε να ξεκινάμε με το "μια δημοσιογράφος έλεγε" σαν βάση κουβέντας.

Και αν θέλουμε μπούσουλα ας έχουμε μπούσουλα τα των συμβολαιογράφων.... χρέωση με την σελίδα Α4 και χρεώνουν τα άπαντα που τους τα προσκομίζει όλα ο πελάτης κλπ κλπ

Αν θέλουμε ή όποιος το θέλει ας ανοίξει σχετικό θέμα στον ενότητα Core Member Forum.

Παρακαλώ ας μη γίνει απάντηση ούτε στο δικό μου διότι κατά πάσα πιθανότητα αργότερα θα διαγραφούν τα σχετικά με αμοιβές.

 

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2021 at 1:29 ΜΜ, Didonis said:

Θεωρώ απαράδεκτο να συζητάμε στο Δημόσιο φόρουμ κοστολόγηση αμοιβών Μηχανικών. Δεν επιτρεπτό ούτε απο τους κανόνας.

Ειδικά δε να ξεκινάμε με το "μια δημοσιογράφος έλεγε" σαν βάση κουβέντας.

Και αν θέλουμε μπούσουλα ας έχουμε μπούσουλα τα των συμβολαιογράφων.... χρέωση με την σελίδα Α4 και χρεώνουν τα άπαντα που τους τα προσκομίζει όλα ο πελάτης κλπ κλπ

Αν θέλουμε ή όποιος το θέλει ας ανοίξει σχετικό θέμα στον ενότητα Core Member Forum.

Παρακαλώ ας μη γίνει απάντηση ούτε στο δικό μου διότι κατά πάσα πιθανότητα αργότερα θα διαγραφούν τα σχετικά με αμοιβές.

 

άρα εσύ μιλάς για αμοιβές "Και αν θέλουμε μπούσουλα ας έχουμε μπούσουλα τα των συμβολαιογράφων.... χρέωση με την σελίδα Α4" και μας προσομοιώνεις με γραφιάδες απλά δεν λες συγκεκριμένα ποσά άρα όλα οκ? επίσης σου ξέφυγε ένας τόνος στο "Δεν επιτρεπτό ούτε απο τους κανόνας." Πότε γίναμε τόσο προβληματικά Politicaly correct.. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι λάθη κάνατε κάποιοι της γενιάς σας που υπήρξατε μηχανικοί αρκετά χρόνια προ κρίσης (συνήθως παιδιά μηχανικών) και δεν στρώσατε τότε μια υγιή καριέρα που να σας βγάλει και μέσα στην κρίση και να μην ασχολείστε καν με την ταυτότητα κτιρίου όπως ασχολούμαστε εμείς που βγήκαμε στο επάγγελμα μέσα στην κρίση και χωρίς μπαμπά μηχανικό.

Edited by gkar
  • Like 1
  • Upvote 9
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 6:15 ΜΜ, gkar said:

.... αρκετά χρόνια προ κρίσης (συνήθως παιδιά μηχανικών).......

 

Οφφ τόπικ….

 

Επειδή αφορά τον πατέρα και την μητέρα μου που έχασα πρόσφατα…. Και μιας και έδειξες ενδιαφέρον για αυτούς να σε πληροφορήσω

  • Μπαμπάς. Γεώργιος.

Ποδοσφαιριστής στον Ατρόμητο δεκαετία 50 αρχές 60,

Μετανάστης Γερμανία Οικοδόμος

Επιστροφή Ελλάδα εισπράκτορας σε πράσινα λεωφορεία

Ταξιτζής

Μετα φορτηγό δικό του και οδηγός του (μερικά καλοκαίρια Χριστούγεννα Πάσχα φοιτητικά χρόνια έκανα και εγώ τον φορτηγατζή διότι είχε αρχίσει να έχει έλκος στομάχου)

Μετά κατάστημα υαλικών με μαμά

  • Μητέρα. Ευαγγελία.

Οικοκυρικά

Μετανάστης Γερμανία, εργάτρια σε εργοστάσιο

Επιστροφή Ελλάδα, φασόν με το κομμάτι στο σπίτι

Μετα κατάστημα υαλικών με πατέρα

 

Θα εκτιμούσα να μη ξαναβάλεις στο στόμα σου μητέρα και πατέρα  μου (ούτε και κανενός άλλου) ούτε έμμεσα ούτε άμεσα ούτε σε μαζική κατάταξη.

* * * * * * *  

On 8/1/2021 at 6:15 ΜΜ, gkar said:

.... επίσης σου ξέφυγε ένας τόνος στο....

Με 6000 περίπου δημοσιεύσεις που έχω κάνει έως τώρα εδώ να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις εκατοντάδες σφάλματα δικά μου σε τόνους, φωνήεντα, συντακτικό, γραμματική κλπ. κλπ.

Δεν θα βρεις όμως πουθενά απαξιωτικές αναφορές για γονείς ή και γενεές ολόκληρες συνομιλητών.

 

Για τα υπόλοιπα αυτού του κειμένου σου, εκεί που έχουν καταχωρηθεί δεν χρήζουν απάντηση καν.

Τέλος το Οφφ τόπικ

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 6:15 ΜΜ, gkar said:

..... Επίσης δεν καταλαβαίνω τι λάθη κάνατε κάποιοι της γενιάς σας που υπήρξατε μηχανικοί αρκετά χρόνια προ κρίσης (συνήθως παιδιά μηχανικών) και δεν στρώσατε τότε μια υγιή καριέρα που να σας βγάλει και μέσα στην κρίση και να μην ασχολείστε καν με την ταυτότητα κτιρίου όπως ασχολούμαστε εμείς που βγήκαμε στο επάγγελμα μέσα στην κρίση και χωρίς μπαμπά μηχανικό.

Καλό είναι να μη βγάζουμε εδώ τα απωθημένα μας, Και πριν διαμορφώσουμε άποψη, ας αναρωτηθούμε μήπως δεν φταίει μόνο ο στραβός γιαλός.

Κι επίσης (όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων στο φόρουμ), είμαι τέκνο μη μηχανικών. Και νιώθω ευτυχής που δεν έχτισα την καριέρα μου βαδίζοντας σε δρόμους που είχαν χαράξει άλλοι, ή πατώντας σε ξένες πλάτες, αλλά μέσα από συμπληγάδες (ναι, υπήρχαν και πριν 40 χρόνια) 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, Didonis said:

Οφφ τόπικ….

Δεν απευθύνθηκα σε εσένα. Και το σχόλιο για την γενιά των σημερινών 45-60αρηδων μηχανικών της παλιάς Ελλάδας που παρόλα αυτά λυμαίνονται τα 4014-4178-4495 κλπ ενώ ενίοτε είναι και "παιδιά μηχανικών" με γερές πλάτες, στοχεύει  στα παιδιά και προφανώς όχι στους γονείς, αλλά κάπως προσπάθησες να το γυρίσεις σε κάτι που δεν είπα... 

Επίσης ως "Συντονιστής" πολύ σοφά έχεις απενεργοποιήσει την δυνατότητα "downvote" από τα σχόλια σου οπότε κανείς δεν μπορεί να ξέρει πόσα από τα 6000 σου σχόλια "άρεσαν"

 

 

Edited by gkar
διορθωση
  • Upvote 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο καιρό gkar ανάφερες ότι να συντονιστούμε όσο αφορά τις αμοιβές.. και πότε γίναμε τόσο politicall corect, το έχεις δει καιρό να μην είμαστε?
Καιρό έχεις δει να αναφέρονται τιμές στο forum και να οργανωνόμαστε εδώ μέσα να προτείνουμε ομαδικός τιμές για κάτι που δεν το έχουμε δει ακόμα?
Μη βιάζεσαι, δεν λεω λάθος το post που ζήτησες να συντονιστούμε όσο αφορά τις τιμές, αν παρακολουθούσες όμως... θα έβλεπες ότι τιμές στο Δημόσιο forum και ενοείται μια τέτοια συζήτηση δεν πρόκειται να γίνει εδώ.
Πρόσεξε το forum γιατί και σαν νέος επαγγελματίας που λες ότι είσαι θα σε βοηθήσει και μην συνεχίζεις να δυατυπώνεις τα αποθημένα σου εδώ μέσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.