Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπέρδεμα με άρθρο 39 και εισφορές


kostas_l

Recommended Posts

Ωραία, άρα για να λες ότι στην εκκαθάριση του 2019 σου βγήκε πιστωτικό σημαίνει ότι είδε το σύστημα ότι για Γενάρη και Φλεβάρη παρακρατήσανε μέσω ΑΠΔ περισσότερο ποσό από αυτό που θα πλήρωνες εσύ με το ειδοποιητήριο και στο επιστρέψανε.

Θεωρητικά και σε εμένα το ίδιο θα πρέπει να γίνει με την εκκαθάριση του 2020. Δηλαδή να κληθώ να πληρώσω ασφαλιστική κατηγορία * 12 - ποσό παρακράτησης Γενάρη και Φλεβάρη.

Μένει να το δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με αυτό το καθεστώς: στην πρόσφατη επαναεκκαθάριση σας επιστρέφει κάποια από τα 10 ευρα υπέρ ΟΑΕΔ; Εμένα ναι  (για το 2017 όχι για τα επόμενα έτη). Αυτά τα 10ευρα στις αρχικές εκκαθαρίσεις υπήρχαν και νομίζω ότι έχουν κάνει κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Ίσα ίσα που μιας και δεν καλύπτονται απο τις καταβολές μεσω ΑΠΔ, στο τέλος του έτους βγαινει χρεωστικό για την απαίτηση υπερ ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 8:22 ΜΜ, HaNotsri said:

Όχι.. Ίσα ίσα που μιας και δεν καλύπτονται απο τις καταβολές μεσω ΑΠΔ, στο τέλος του έτους βγαινει χρεωστικό για την απαίτηση υπερ ΟΑΕΔ

Ναι, για αυτό ακριβώς το λόγο και εγώ πιστεύω ότι λανθασμένα αφαιρέθηκαν από την τελευταία εκκαθάριση. Στην προηγούμενη ήταν κανονικά 10€/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα τι συμβαίνει εάν κάποιος κατά τη διάρκεια του έτους "βγει" από τη διάταξη του άρθρου 39/παρ.9;

Επέλεξα ασφαλιστικές κατηγορίες για το 2021 και παράλληλα δήλωσα ότι έχω και παράλληλη μισθωτή εργασία.

Εάν όμως πχ από τον Απρίλιο και μετά θελήσω να απενταχθώ από το άρθ.39/παρ.9, τι πρέπει να κάνω; Πως θα ενημερωθεί το σύστημα ότι πλέον δεν θα έχω παράλληλη μισθωτή εργασία;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν έχει ακόμα ενημερωθεί για όλο το 2020 ότι δεν είμαι πια με το άρθ.39/παρ.9 ...

Πιστεύω θα ενημερωθεί μια και καλή με την εκκαθάριση του 2020 και θα μου έρθουν μαζεμένες οι εισφορές.

Ελπίζω απλά μετά να βγάζει ειδοποιητήριο ανά μήνα και να μην μου έρχεται μια και καλή με την εκκαθάριση του προηγούμενου έτους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/12/2020 at 4:23 ΜΜ, christopografow said:

@kostas_l Σωστά , τα πληρώνω ενώ έχω μηδενικό ειδοποιητήριο . Δεν χάνονται αυτά τα χρήματα αφού σκέψου οτι κάθε νέο μήνα που εκδίδεται νεό ειδοποιητηρίο αναγράφεται νέο αθροιστικό ποσό σαν υπόλοιπο προς μεταφορά. Οπότε στην εκκαθάριση θα τα τραβήξει απο κει. Έτσι δε χάνω τη μπάλα και θα μπορέσω να τα περάσω σαν έξοδα.

Με τον ΕΤΕΑΕΠ συμφωνώ πως είναι πρόβλημα και το αντιμετωπίζουμε πολλοί και δεν ξέρω πως και πότε πρόκειται να λυθεί...

Επειδή δεν έχω καταφερει να πληρώσω ΕΦΚΑ ("υπό επεξεργασία/ διασταύρωση με στοιχεία μισθωτής εργασίας κλπ") όλο το 2020, λέτε δηλαδή ότι μπορούμε να βάζουμε έναντι με το RF των παλιών ειδοποιητηρίων; Εβαλα πέρυσι στο σάιτ του ΕΦΚΑ ότι θέλω πρώτη ασφαλιστική κατηγορία και είμαι και μισθωτή (μια πάρτ τάιμ απασχόληση, τρομάρα μου) και από τότε ακόμα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, youla said:

Επειδή δεν έχω καταφερει να πληρώσω ΕΦΚΑ ("υπό επεξεργασία/ διασταύρωση με στοιχεία μισθωτής εργασίας κλπ") όλο το 2020, λέτε δηλαδή ότι μπορούμε να βάζουμε έναντι με το RF των παλιών ειδοποιητηρίων; Εβαλα πέρυσι στο σάιτ του ΕΦΚΑ ότι θέλω πρώτη ασφαλιστική κατηγορία και είμαι και μισθωτή (μια πάρτ τάιμ απασχόληση, τρομάρα μου) και από τότε ακόμα περιμένω.

Εγώ γενικά όλη αυτή τη περίοδο το πληρώνω αφού ξέρω το πόσο , παρότι τα ειδοποιητήρια μου έρχονται μηδενικά . Το καλό είναι οτι σε κάθε νεο μηδενικό ειδοποιητήριο που βγαίνει κάθε μήνα έχει προστεθεί το ποσό που έχω πληρώσει και αναγράφεται σαν υπόλοιπο απο μεταφορά.Οπότε στην εκκαθάριση αναμένω να συμψηφιστούν . Τα πληρώνω καθαρά για ψυχολογικούς λόγους και για να μη μαζευτεί μεγάλο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, christopografow said:

Εγώ γενικά όλη αυτή τη περίοδο το πληρώνω αφού ξέρω το πόσο , παρότι τα ειδοποιητήρια μου έρχονται μηδενικά . Το καλό είναι οτι σε κάθε νεο μηδενικό ειδοποιητήριο που βγαίνει κάθε μήνα έχει προστεθεί το ποσό που έχω πληρώσει και αναγράφεται σαν υπόλοιπο απο μεταφορά.Οπότε στην εκκαθάριση αναμένω να συμψηφιστούν . Τα πληρώνω καθαρά για ψυχολογικούς λόγους και για να μη μαζευτεί μεγάλο ποσό.

Με το ίδιο (περσινό) RF; Εγώ φοβόμουν μην δεν περαστεί.
Οπότε μπορώ πχ να βάλω άφοβα 500 ευρώ (λέμε τώρα) και θα πάει στους προηγούμενους μήνες; Γιατί είναι και το να μην βρεθώ ανασφάλιστη στις 28/2!

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, youla said:

Με το ίδιο (περσινό) RF; Εγώ φοβόμουν μην δεν περαστεί.
Οπότε μπορώ πχ να βάλω άφοβα 500 ευρώ (λέμε τώρα) και θα πάει στους προηγούμενους μήνες; Γιατί είναι και το να μην βρεθώ ανασφάλιστη στις 28/2!

Οχι με το περσινο RF . Με τον RF που βγαίνει στα ειδοποιητήρια με το μηδενικό ποσό . Γενικά ο,τι καταθέτω φαίνεται και στις καταβολές στο site του ΕΦΚΑ και σε κάθε μηδενικό ειδοποιητήριο που εκδίδεται κάθε μήνα. Αυτό με τις 28/2 είναι όντως ένα θέμα. Και εμένα μέχρι τότε με δείχνει . Ξέρουμε τι παίζει σε αυτή τη περίπτωση?

Edited by christopografow
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.