Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4759/20 - Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας


Recommended Posts

Το είδα και αλλού που το ανεβάσατε. Έχω δύο μέρες που διαβάζω το νόμο και αυτό το topic το έχω ξεψαχνίσει όλο.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να πω στον πελάτη. Χτίζει ή δεν χτίζει.

Έτσι όπως είναι διατυπωμένο δεν χτίζει. Αλλά κάτι που λέει ότι θα διορθωθεί. Έχουν περάσει βέβαια 8 μήνες από τη  δημοσίευση του νόμου. Αν είναι να διορθωθεί τι περιμένουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως η λύση στο πρόβλημά μου είναι εδώ:

Άρθρο 33 παρ. 5

"5. Εάν εμβαδόν γηπέδου που υπερέβαινε τα 4.000 τ.μ. απομειώθηκε λόγω απαλλοτρίωσης, διάνοιξης
διεθνούς, εθνικής, επαρχιακής ή δημοτικής οδού ή αναδασμού, το γήπεδο θεωρείται άρτιο, εάν το
εμβαδόν του υπερβαίνει τα 2.000 τ.μ. και έχει πρόσωπο σε διεθνή, εθνική, επαρχιακή ή δημοτική οδό
τουλάχιστον είκοσι πέντε (25) μ."

Με προβληματίζει το "απομειώθηκε". Στους αναδασμούς δεν γίνεται συνήθως απομείωση αλλά δίνονται τεμάχια σε άλλο σημείο του αναδασμού. Δεν περιλαμβάνονται αυτές οι περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Διαβάζω τα σχόλια όλων και μένω αρκετά ικανοποιημένος.

Ομως με μπερδεύουν καποια πραγματα. 

Η περίπτωση μου είναι πως εχω ένα οικόπεδο 4.433 τετραγωνικά μετά εκτός σχεδίου πόλεως. 

Συμφωνία με το ΠΔ 31-5-85, για οικόπεδα ως 4000 τετραγωνικά χτίζω 200 τετραγωνικά. Για κάθε εξτρά τετραγωνικό του οικοπέδου, (σύμφωνα με το ΠΔ που ανάφερα, πολλαπλασιάζω το νούμερο αυτό με τον συντελεστή 0.02):   4433-4000 = 433τμ * 0.02τμ = 8.66τμ. Αυτομάτως από ότι καταλαβαίνω κτίζω μέχρι και 208,66τμ (200+8.66τμ) 

Πρίν απο λίγες ώρες, βγηκε ενας νομος, που λεει πως αλλαζουν οι συντελεστες. (απο 0.02 σε 0.018) για οικοπεδα ανω των 4000. (Δειτε το λινκ παρακατω που ανεβασαν σημερα)

 

Ποιον απο τους 2 νομους θα κρατήσω?  τελικα? 

 

Θα ηθελα να συμπληρώσω πως στο οικοπεδο υπαρχει κατοικια του 1974, με άδεια δόμησης,  δυόροφο και εχει συνολο δομησης 166 τετραγωνικα. (116 ισογειο που μετρανε σα  καλυψη) και αλλα 50 όροφος) 

οι ιδιοκτήτες σκοπευουν να εξαντλήσουν τα τετραγωνικα, και να βαλουν στον οροφο.  

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

 

 

Edited by vnaoum
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΔΟΜΗΣΗΣ.

Κατά κανόνα:
Για γήπεδα που έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς, Εθνικές Επαρχιακές,
Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς ως και σε εγκαταλειμένα τμήματά τους
και σε σιδηροδρομικές γραμμές απαιτούνται:
Ελάχιστο πρόσωπο 45 μ.
Ελάχιστο βάθος 50 μ.
Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 μ2


Δόμηση:   
Για Εοικ = 4.000 μ2:                                     Εεε = 186 μ2
Για Εοικ μεταξύ των 4.000 μ2 και 8.000 μ2: Εεε = 186+(Εοικ-4.000)*0.018
Για Εοικ = 8000 μ2:                                      Εεε = 258 μ2
Για Εοικ μεγαλύτερο των 8.000 μ2:              Εεε = 258+(Εοικ-8.000)*0.009 χωρίς να υπερβαίνει τα 360 μ2
Mέγιστη δόμηση: 400 μ2 για κατοικία και 550 μ2 για γραφεία - καταστήματα
Κάλυψη:                                                       10%
Μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος:                       7.50 μ. (+1.20 μ. στέγη)
Αριθμός ορόφων:                                         2                           
Πλάγια όρια:                                                15.00 μ. (αν αποκλείει την οικοδόμηση 
                                                  επιτρέπεται  7.50 μ. αν προϋφίσταται της 15-4-1981)

 

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://texnikoskosmos.gr/2021/09/08/εκτός-σχεδίου-δόμηση-νέες-διατάξεις-γ/?fbclid=IwAR3-G4K5CEyFJjYfzX5SmonCdQY3KBzZej4tSdGPSuBAc76z7jj6bO9jFCM

Για όσους δεν το είδαν. 

Αφού το είδα εγώ .... πιστεύω πως το είδαν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και κάτι νέο.

Το νέο της ημέρας είναι η παράταση της αναστολής αδειών τουριστικών σε Μύκονο και Σαντορίνη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Τα κτίρια γραφείων/καταστημάτων τα οποία δεν είναι "υπεραγορές" όπως ορίζει το Π.Δ. του 85 για να πάρουν την παρέκκλιση δόμησης και κάλυψης που είναι το 0,18, με τι όρους δόμησης κτίζουν? Με τους μέγιστους που ορίζονται στην αρχή του άρθρου 33 δηλαδή δόμηση 0,18 και κάλυψη 0,1?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 0.18 & 0.10 είναι γενικά, και για χρήσεις που δεν εμπίπτουν στις συγκεκριμένες

Για τη χρήση που θέλεις, η μέγιστη δόμηση (χωρίς να ξεπερνάς τους ανωτέρω συντελεστές) είναι 550 μ²

Παρέκκλιση δεν προβλέπεται

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό είχα καταλάβει κι εγώ. Ότι προβλέπεται παρέκκλιση έως 0,18 κάλυψη για υπεράγορες με έγκριση ΚΕΣΥΠΟΘΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.