Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν.4759/20 - Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας


Recommended Posts

4 ώρες πριν, markor said:

Καλησπέρα

Τελικά στα οικόπεδα εντός ΓΠΣ καταργούνται οι παρεκκλίσεις ως προς την αρτιότητα αν δεν έχουμε προέγκριση έως 9/12?

Αυτό το έχω κι εγώ απορία αφού σύμφωνα με τα παρακάτω τα ΓΠΣ, τα ΣΧΟΟΑΠ και τα ΤΧΣ νοούνται ως ΤΠΣ.

Ν. 4447 ΤΗΣ 23.12.2016 (ΦΕΚ 241Α΄)

Χωρικός σχεδιασμός - Βιώσιμη ανάπτυξη και άλλες διατάξεις

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄

«ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ» Ο παραπάνω μέσα σε « » τίτλος, τροποποιήθηκε με το άρθρο 9 του Ν. 4759/9.12.2020 (ΦΕΚ 245Α΄)

 

«Άρθρο 7

Τοπικά Πολεοδομικά Σχέδια

13. Όπου στις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας αναφέρεται το «Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο» ή το «Σχέδιο Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτής Πόλης» ή το «Τοπικό Χωροταξικό Σχέδιο» νοείται εφεξής το Τοπικό Πολεοδομικά Σχέδιο του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα περισσότερα ΓΠΣ έχουν καταργηθεί ήδη παίδες, διαβάστε τα καλά (και τις μεταβατικές διατάξεις τους, για καμμία δικιά τους προθεσμία)

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, zazeng said:

Στα περισσότερα ΓΠΣ έχουν καταργηθεί ήδη παίδες, διαβάστε τα καλά (και τις μεταβατικές διατάξεις τους, για καμμία δικιά τους προθεσμία)

Εγώ θεωρώ ότι αυτά που είναι σε ΓΠΣ κ.λπ. εξαιρούνται από τα κατά παρέκκλιση του άρθρου 40. Ποια η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, ότι ορίζει το ΓΠΣ. Συνήθως αναφέρεται ως όριο αρτιότητας ή και κατάτμησης κ συνήθως είναι 4στρ χωρίς παρεκκλίσεις πέρα από κάποια μεταβατική περίοδο, η οποία στα περισσότερα έχει πλέον παρέλθει.

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2022 at 2:49 ΜΜ, OLINAPAL said:

Καλησπέρα. Σε γήπεδο εντός ζώνης που μετά την 9/12/2022 δεν θα είναι πλέον άρτιο και οικοδομήσιμο, αλλά έχει λάβει προηγουμένως προέγκριση, αν εκδώσει Ο.Α. και κάνει αναθεώρηση για παράταση ισχύος χωρίς να έχει κατασκευάσει τον Φ.Ο. θα συνεχίσει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την περίπτωση 5.α. του 4495 αναθεωρείται με τις διατάξεις που ισχύουν το χρόνο της αναθεώρησης. Εννοεί τον όποιο ΝΟΚ ή εμπλέκονται και θέματα αρτιότητας?  

Δες άρθρο 165 του 4819/2021 όπως τροποποιεί το 40 του 4759/2020

«5. Οι αναθεωρήσεις οικοδομικών αδειών και προεγκρίσεων, που έχουν εκδοθεί σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 40, συνεχίζουν να εκδίδονται με βάση τους όρους δόμησης που ισχύουν πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.»

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pavel said:

Δες άρθρο 165 του 4819/2021 όπως τροποποιεί το 40 του 4759/2020

«5. Οι αναθεωρήσεις οικοδομικών αδειών και προεγκρίσεων, που έχουν εκδοθεί σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 40, συνεχίζουν να εκδίδονται με βάση τους όρους δόμησης που ισχύουν πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.»

Εγώ καταλαβαίνω ότι η παράγραφος αυτή μιλάει για άδειες κι εγκρίσεις που έχουν ληφθεί πριν τη δημοσίευση του 4759. Εφόσον ληφθούν μετά την ισχύ και μέχρι την 9/12/2022 νομίζω δεν καλύπτονται.

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Άρθρο 34
Όροι δόμησης σε τουριστικές εγκαταστάσεις σε περιοχές εκτός σχεδίου
 

1. Για χρήσεις της περ. «15. Τουριστικά καταλύματα, εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής και λοιπές τουριστικές επιχειρήσεις (ν. 4276/2014, Α΄ 155)» της παρ. ΙΙ του άρθρου 1 του π.δ. 59/2018 (Α΄ 114) το ελάχιστον εμβαδόν που πρέπει να έχουν τα γήπεδα της παρ. 1 του άρθρου 32, ώστε να θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, είναι οκτώ χιλιάδες (8.000) τ.μ..

 

 

Θεωρείτε πως δεν απαιτείται πρόσωπο σε αυτή τη περίπτωση και αρκούν μόνο τα >8 στρ; Ή θεωρούνται αυτονόητα και τα 25/45 μέτρα πρόσωπο;

Έχω τυφλό 8άρι (με πολύ παλιό τίτλο), όπου η πρόσβαση μπορεί να γίνει με δουλεία διόδου από όμορο...

Link to comment
Share on other sites

Γήπεδα προ 31/12/2003 είναι άρτια όταν έχουν ελάχιστη επιφάνεια 4.000 τμ. Τα 45 μέτρα πως σχετίζονται;

Έχει πρόσωπο σε κύρια δημοτική, επαρχιακή ή εθνική οδό;

Για τουριστικές εγκαταστάσεις (πχ κύρια καταλύματα) υπάρχει επιπλέον νομοθεσία για την έγκριση τούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.