Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ν.4759/20 - Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βλεπεις κωδικοποιημενα τα ΦΕΚ

Δ 538/78

Δ 270/85

και τον  4759, στα αρθρα 32-40,  οπως τροποποιηθηκαν.

δες τα ΠΜ

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι κομικοτραγικό και μάλλον επιτηδευμένο να μη γράφουν απο την αρχή μια διαταξη για την εκτός σχεδίου δόμηση που να ενσωματώνει όλες τις παλαιοτερες νομοθεσίες και να γράφουν

......διέπονται από τις διατάξεις
του παρόντος Κεφαλαίου, καθώς και από την κείμενη
νομοθεσία, ιδίως δε από τις διατάξεις του από 6.10.1978
π.δ. (Δ΄ 538) και του από 24.5.1985 π.δ. (Δ΄ 270), που δεν
έρχονται σε αντίθεση με τις διατάξεις του παρόντος

Link to comment
Share on other sites

 Εντάξει πλέον με τόσα σάιτ με κωδικοποίηση νομοθεσίας τα βρίσκεις εύκολα, παλιότερα ήταν ράδιο αρβύλα η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

εχω την εξής περίπτωση γηπέδου. 6.500 τμ με πρόσωπο 42.5 μ. σε κυρία δημοτική  οδό και πρόσωπο 60 μ σε μια δημοτική οδό μη χαρακτηρισμένη. Για να είναι το γήπεδο  κατά κανόνα αρτιο  θέλω πρόσωπο 45 μ στην κυρία δημοτική; Ή γενικά πρόσωπο 45μ που το έχω και με το παραπάνω; Ευχαριστώ! 

Edited by JovannaSar
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα (και κύρια) ελέγχεις το χρόνο δημιουργίας του γηπέδου και το χρόνο της απόφασης της κύριας δημοτικής οδού.

Μετά, βλέπουμε τα υπόλοιπα (αν χρειαστεί)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την εξής περίπτωση. Γήπεδο 4500 τμ με πρόσωπο 35 μέτρα σε δευτερεύουσα επαρχιακή οδό. Το γήπεδο εμπίπτει στην παρέκκλιση παρόδιων: δημιουργούμενο μεταξύ των ετών 1978 και 1985 με εμβαδόν άνω των 4000 τμ. Ο τίτλος που έχω στα χέρια μου είναι του 1960. Άρα το γήπεδο μου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο; Ή επειδή δεν εμπίπτω στο χρονικό διάστημα 78-85 πάω στην κατηγορία παρέκκλισης άνω των 2 στρεμμάτων, που αφορά προυφισταμενο του 1978 και έχω τη διετία να χτίσω; 
Ευχαριστώ!! 
 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2022 at 7:31 ΠΜ, tetris said:

Πρώτα (και κύρια) ελέγχεις το χρόνο δημιουργίας του γηπέδου και το χρόνο της απόφασης της κύριας δημοτικής οδού.

Μετά, βλέπουμε τα υπόλοιπα (αν χρειαστεί)

ισχυει η ανωτερω απαντηση στο  αμεσως προηγουμενο "παρομοιο" ερώτημα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, JovannaSar said:

Έχω την εξής περίπτωση. 

Γενική Παρατήρηση

- Πρώτα ξεκινάς με τον κανόνα

- Αν δεν εμπίπτεις, ελέγχεις την αμέσως προηγούμενη (χρονικά) παρέκκλιση

- Αν δεν εμπίπτεις σε αυτή, ελέγχεις την προηγούμενή της

- κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σχετικά με το άρθρο 34 του Ν. 4759/2020 στην παρ.1 αναφέρει: 

1.Για χρήσεις της περ. «15. Τουριστικά καταλύματα, εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικήςυποδομής και λοιπές τουριστικές επιχειρήσεις (ν. 4276/2014, Α΄ 155)» της παρ. ΙΙ του άρθρου 1του π.δ. 59/2018 (Α΄ 114) το ελάχιστον εμβαδόν που πρέπει να έχουν τα γήπεδα της παρ. 1 τουάρθρου 32, ώστε να θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, είναι οκτώ χιλιάδες (8.000) τ.μ.. Κατ’εξαίρεση, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα εμβαδού κάτω των οκτώ χιλιάδων(8.000) τ.μ. και ελάχιστου εμβαδού τεσσάρων χιλιάδων (4.000) τ.μ. για την ανέγερση ξενοδοχειακών καταλυμάτων, εφόσον πληρούν ενεργειακά, περιβαλλοντικά ή πολεοδομικά κριτήρια που ορίζονται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας. 
 

Έχει κάποιος ιδέα τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Μπορεί να βγεί άδεια για rbnbs σε γήπεδο κάτω των 8000τ.μ. ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.