Jump to content

Ν.4759/20 - Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας


Recommended Posts

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

όροι δόμησης στο άρθρο 33 . πχ για 4.000 τμ πας 186 τμ (χρήση κατοικία) από 200 που ήταν.

Δηλαδή αν έχουμε 2 αγροτεμάχια εντός ζώνης, ένα 2.000μ2 και το άλλο 3.000μ2, και ένα προ του 60 1.000 μ2, τότε και τα 3 θα μπορουν να εκδώσουν προέγκριση οικοδομικής άδειας για 186μ2 κατοικία? 

Δεν αναφέρει ο νόμος κάτι σχέτικο πάντως για τους όρους δόμησης αυτής της κατηγορίας (έκδοση προέγκρισης εντός 2 ετών)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Σωστά σκέφτεσαι-εγώ μίλησα μόνο για προσθήκη δόμησης (νέα ανέγερση) που σίγουρα αποκλείεται σε οικόπεδο με εξαντλημένη δόμηση. Τώρα,για αλλαγή χρήσης των υφισταμένων θα διαβάσεις το άρθρο 5 του ν

Εγώ συμφωνώ με αυτήν την προσέγγιση . Όσον αφορά το για πάντα εκεί έχω τις αντιρρήσεις μου καθώς θεωρώ ότι με τις τροποποιήσεις των Γ.Π.Σ θα καταργήσουν τις παρεκκλίσεις όπου αυτές έχουν μεινει σε ισχ

Γεια Νίκη-1ο:εξαρτάται από τον λόγο για τον οποίο υπολογίζεις-Αν θες να βγάλεις τώρα νέα άδεια θα υπολογίσεις με δόμηση που προκύπτει μετά τις αλλαγές του ν.4759 -2ο:όχι,αφού έχει εξαντληθεί η δό

Posted Images

Aν συζητάμε για χρήση κατοικίας με το παλιό ΦΕΚ 270Δ/85  τα δυο γήπεδα 2.000 και 3.000 μπορούσαν να δομήσουν μέχρι και 200 τμ. Αν υποθέσουμε ότι η προέγκριση για τα κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα δίνει και πάλι 200 τμ τότε δημιουργείται ένα παράδοξο, αφού τα άρτια κατά γήπεδα 4.000 τμ δομούν 186 τμ, δηλαδή λιγότερα τετραγωνικά μέτρα από τα κατά παρέκκλιση άρτια μικρότερης επιφάνειας. 

Link to post
Share on other sites

Τείνω προς την άποψη ότι η προέγκριση για τις παρεκκλίσεις θα πρέπει να ακολουθήσει τον μέγιστο συντελεστή δόμησης βάσει του παρόντος νόμου. Αυτό αναφέρω και στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα-απάντηση προς το ερώτημά σου.

Link to post
Share on other sites

Μπλέξαμε παλι...

Έχουμε ένα αγροτεμάχιο 4 στρεμματων στη μέση του πουθενά, Εκτός Σχεδίου, εκτός ΓΠΣ - ΣΧΟΟΑΠ κλπ. Το αγροτεμάχιο έχει δημιουργηθεί το 1960 (πριν το 1978). Δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο προ του 1923, δεν είναι εντός Ζώνης Οικισμού, είναι απόμακρο τελείως.

Μέχρι πρότινος αυτό ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση ως προϋφιστάμενο του έτους 2003.

Σύμφωνα με τις παρ. ζ) και η) του Άρθρου 40 του παρόντος Νόμου, όπως έχουν διατυπωθεί, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αποκλειστικά για τουριστικές εγκαταστάσεις (περίοδος δυο ετών).

Αν το αγροτεμάχιο είχε δημιουργηθεί το 1988 θα ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο για κάθε χρήση (περίοδος δυο ετών).

Πείτε μου αν κάνω λάθος. Το γραμμα του Νόμου αυτό λέει.

 

 

 

Edited by Silent Arrow
Link to post
Share on other sites

@Pavlos33

αφού τα έχω ξαναδιαβάσει δεν ξέρω κ εγώ πόσες φορές, θα συμφωνήσω ότι κάτι τρέχει με το δδ του ΠΔ 24/1985

Όπως μου επισήμανε ο Δημήτρης στον 3212 υπήρχε αυτή η μεταβατική διάταξη:

Άρθρο 23
3. Η περίπτωση α' της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24-05-1985 προεδρικού διατάγματος, όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 1 του άρθρου 10 του νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού.

Από εκεί προκύπτει λοιπόν η παρέκκλιση για τα εκτός σχεδίου.
Σίγουρα πάντως από 1985 - 2003 είχαμε τον παραλογισμό κανόνας και παρέκκλιση με ίδιο εμβαδό, οπότε κάπου αλλού αναφέρεται το δδ (και δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του, αφού αναιρείται από τον κανόνα).
Και από το σβήσε γράψε στο κείμενο προς δημοσίευση φαίνεται ότι κατάλαβαν και οι ίδιοι το μπέρδεμα που θα προκαλούσαν, αλλά τελικά προτίμησαν να το βάλουν, ώστε να είναι σίγουροι ότι καταργήσαν όλες τις παρεκκλίσεις, ακόμα και αυτές που δεν χρειάζονται.

 

Edited by zazeng
Link to post
Share on other sites

'Εξακολουθώ να με προβληματίζει το άρθρο 40 παρ. ζ που αναφέρει μόνο 4στρ και τίποτα αλλό. Μηπως είναι παράθυρο για τα αγροτεμάχια που προέκυψαν μετα το 2004 και δεν είχαν δρόμο; Αλλιώς ποιος ο λογος να βάλει το ζ) ξεκάρφωτα μονο 4 στρ.

Καμία άποψη;

Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Αυτό αναφέρω και στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα-απάντηση προς το ερώτημά σου.

Το είδα, γι'αυτό έγραψα το παρακάτω :

Παράθεση

Δηλαδή αν έχουμε 2 αγροτεμάχια εντός ζώνης, ένα 2.000μ2 και το άλλο 3.000μ2, και ένα προ του 60 1.000 μ2, τότε και τα 3 θα μπορουν να εκδώσουν προέγκριση οικοδομικής άδειας για 186μ2 κατοικία? 

Με αυτό τον τρόπο, οτι είναι κάτω απο 4.000 (εντός παρεκκλίσεων) θα κτίζει κατοικία, ανεξαρτήτως εμβαδού, 186μ2?

Δύσκολο το βλέπω, αλλά με τις ανοησίες που έγραψαν πάλι οι νομοθέτες, θα πρέπει να περιμένουμε διευκρινίσεις.

 

Edited by analysis
Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Διάβασε τη σελ. 1 του παρόντος θέματος εδώ και να επανέλθουμε.

Την έχω διαβάσει. Γνωρίζω την παρέκκλιση για τα γήπεδα 4 στρεμμάτων που έχουν δημιουργηθεί από το 1978 έως το 1985 για γήπεδα που έχουν πρόσωπο σε Εθνική κλπ Οδό στο διάταγμα της Εκτός Σχεδίου Δόμησης (1985 - ΦΕΚ 270 Δ).

Ωστόσο το Γραμμα του Νέου Νόμου (πιθανότατα όχι το πνεύμα) ΑΔΙΚΕΙ τα αγροτεμάχια 4 στρεμμάτων που έχουν δημιουργηθεί πριν το 1978 χωρίς πρόσωπο σε Οδό ή Εντός Ζώνης που είναι και η πλειοψηφία. Σε αυτά επιτρέπει μόνο τουριστικές εγκαταστάσεις βασει των μεταβατικών διατάξεων. Σου δίνει ένα παράθυρο βέβαια  με τη διαδικασία της συνένωσης με ένα όμορο να το κάνεις εν τέλει άρτιο και οικοδομήσιμο για ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ...

Γρίφος η κατάσταση μεν... Σταθερά ακατάλληλοι οι νομοθετούντες δε.

Edited by Silent Arrow
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.