Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μία ιδιοκτησία 2 ΚΑΕΚ εντος οικισμού


ouzo_power

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Εν πρώτης να σας ευχαριστήσω γιατί έχουν λυθεί πολλές απορίες μου σ αυτό το φόρουμ χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια ανάρτηση. Αυτό σημαίνει ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι έχω μια ιδιοκτησία εντός οικισμού μεγέθους 53 τ.μ. Είναι μία ισόγεια κατοικία. Άνωθεν της υπάρχουν 2 διαφορετικές ιδιοκτησίες.

Στο ΚΔ εμφαίνονται δύο ΚΑΕΚ , ας πουμε το 10 και το 5, μεγέθους 42 και 12 τ.μ. αντίστοιχα. Στον πελάτη μου φαινεται να ανήκει μόνο το ΚΑΕΚ 10 μεγέθους 42 τ.μ. 

Δεδομένα:

ΤΑ 2 ΚΑΕΚ φαίνονται σωστά με βάση τις ανωθεν ιδιοκτησίες που υποθετω οτι θα εχουν ενα ΚΑΕΚ τυπου 5/1 και 10/1.

Υπάρχει ένα τμήμα που πρέπει να διορθωθεί σε σχέση με όμορο ΚΑΕΚ, ας πούμε το 11.

Με βάση δικές μου μετρήσεις απο την άλλη πλευρά της ιδιοκτησίας υπάρχουν πολύ μικρές αποκλίσεις των σημείων (μεσοτοιχία). Κάνω διόρθωση και σε αυτές ή κάνω μια δήλωση ότι θεωρούνται αμελητέες;


Εγώ κάνω συνένωση για το ΚΑΕΚ του ισογείου ή διεκδικώ απλά το δεύτερο; Κι αν ισχύει το δεύτερο ποια διαδικασία ακολουθείται;

Είναι η πρώτη φορά που καταπιάνομαι με τις διαδικασίες του κτηματολογίου γιατί στην δική μου  περιοχή δεν έχει ανοίξει ακόμα και αυτή είναι μια δουλειά σε άλλη περιοχή.

Μπορεί να φαίνονται χαζές οι απορίες μου αλλά προσπαθώ διαβάζοντας να βγάλω άκρη και είναι πολλές πληροφορίες μαζεμένες.

 

(σχετικό άσχετο. Όταν ενώνω τις κορυφές των πολυγώνων των συντεταγμένων του ΚΔ δεν παίρνω το ακριβές αποτέλεσμα που αναγράφει το ΚΔ για το ΚΑΕΚ. Υπάρχει απόκλιση σε κάποια καεκ <0,15 τ.μ.. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν κάνω ΔΓΜ θα βάλω τα εμβαδά του ΚΔ ή αυτά που βρίσκω ενώνοντας τα σημεία;)

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε ηλεκτρονικά το απόσπασμα με τον κλειδάριθμο για να μην έχεις αναγούλες στις στρογγυλοποιήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, netmin909 said:

Κατέβασε ηλεκτρονικά το απόσπασμα με τον κλειδάριθμο για να μην έχεις αναγούλες στις στρογγυλοποιήσεις.

Ευχαριστώ! όντως το βρήκα και είναι οκ. Μου μένουν όλα τα άλλα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.