Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εντός σχεδίου με εμβαδόν κανόνα αλλά όχι απαιτούμενο πρόσωπο


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Έχω μια ερώτηση, σε εντός σχεδίου το οικόπεδο ενδιαφέροντος (στο Χαλάνδρι)έχει το εμβαδόν κατά κανόνα όμως το πρόσωπο δεν καλύπτει την παρέκλιση.

Υπάρχει κτίσμα, όπως σε όλα τα όμορα, και δε δύναται να τακτοποιηθεί.

Προκειμένου να εκδοθεί άδεια δόμησης, με οποιονδήποτε τρόπο και την έκδοση σχετικής απόφασης, μπορούμε να προσπέράσουμε την διαδικασία πράξης αδυνάτου τακτοποίησης? Προβλέπεται κάτι άλλο? Στην αρμόδια πολεοδομία αδυνατούν να με κατευθύνουν , και κατευθυνόμαστε πρώτα σε πράξη αδυνάτου τακτοποίησης, η οποια προυποθετει επιδοσεις με τεραστιο κοστος για τον πελάτη!

 

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ethan said:

Καλησπέρα...

Έχω μια ερώτηση, σε εντός σχεδίου το οικόπεδο ενδιαφέροντος (στο Χαλάνδρι)έχει το εμβαδόν κατά κανόνα όμως το πρόσωπο δεν καλύπτει την παρέκλιση.

Υπάρχει κτίσμα, όπως σε όλα τα όμορα, και δε δύναται να τακτοποιηθεί.

Προκειμένου να εκδοθεί άδεια δόμησης, με οποιονδήποτε τρόπο και την έκδοση σχετικής απόφασης, μπορούμε να προσπέράσουμε την διαδικασία πράξης αδυνάτου τακτοποίησης? Προβλέπεται κάτι άλλο? Στην αρμόδια πολεοδομία αδυνατούν να με κατευθύνουν , και κατευθυνόμαστε πρώτα σε πράξη αδυνάτου τακτοποίησης, η οποια προυποθετει επιδοσεις με τεραστιο κοστος για τον πελάτη!

 

Δες και το άρθρο 25

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με πιάνει τίποτα δυστυχώς καθώς ακόμα και με θεωρητικές μεσοτοιχίες δεν φτάνω ούτε τα 5μ για το άρθρο 25.

Σαν να βλέπω ότι είναι μονόδρομος η πράξη αδυνάτου τακτοποίησης προ έκδοσης απόφασης για οικοδομησιμότητα στην περίπτωση μου. Απά ψάχνω μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι. 

Προκύπτει ρητά από κάπου σχετικά με τις επιδόσεις, ότι είναι αποκλειστική ευθύνη του επισπεύδοντος την όποια πράξη? Έχω άλλη υπόθεση τροποποίησης σχεδίου όπου ανέλαβε ο Δήμος το κόστος των επιδόσεων, ενώ οι πολεοδομίες σε αναγκάζουν να το κάνεις μόνος σου κατόπιν έγκρισης του αντίστοιχου πίνακα. Μπορώ να απαιτήσω με κάποια εγκύκλιο ή απόφαση να αναλάβει επιδόσεις η αρμόδια ΥΔΟΜ?Γνωρίζει κανένας συνάδελφος?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος που δεν μας έδωσες τους όρους δόμησης (Διάταγμα ρυμοτομίας) της περιοχής?

Καθώς επίσης και την γεωμετρία του οικοπέδου σου?. Δηλαδή διαστάσεις και εμβαδόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος αγαπητέ συνάδελφε. Θεώρησα πως δεν θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο από αυτά που ήδη προανέφερα.

Εμβαδόν οικοπέδου: 575 τ.μ , Πρόσωπο: 2.5μ και 3μ (διαμπερές προβληματικό βλέπεις).

ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ ΚΑΝΟΝΑ: 400 Τ.Μ / 15Μ    ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ: 200 ΤΜ / 8 Μ

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι δημιουργήθηκε μετά από τροποποίηση σχεδίου πόλεως, καθώς με την τροποποίηση καταργήθηκε οδός ως λανθασμένα χαρακτηρηθείσα ως προ του 23, και με την κατάργηση της οδού αυτής, το απαιτούμενο πρόσωπο έπαψε να υπάρχει.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να υπάρχει τροποποίηση σχεδίου που να οδηγεί σε χαρακτηρισμό οικοπέδου ως μη οικοδομήσιμο, αφού πρακτικά του στερεί το πρόσωπο του? Θέλω να πω, είναι κάτι εξόφθαλμα λάθος...Οι ιδιοκτήτες δεν το συνειδητοποίησαν ποτέ?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

H τροποποίηση έγινε ως συμμόρφωση δικαστικής απόφασης μονομελούς, εφετείου και Αρείου Παγου, καθως οι ιδιοι ιδιοκτητες ειχαν στραφει κατα της αναγνωρισης της οδου που ειχαν προσωπο, οτι αποτελουσε τμημα της ιδιοκτησιας του και κακως αναγνωριστηκε ετσι!Κερδισαν όλα τα δικαστηρια κτλ, και η τροποποιηση σχεδιου κατεστησε μη οικοδομησιμη την ιδιοκτησια τους. Προφανως δεν ειχαν καταλαβει τι κανουν!!

Link to comment
Share on other sites

!!! Μου έχει περάσει κάποιες φορές αμυδρά από το μυαλό να μεταναστεύσω από αυτή τη χώρα, αλλά αυτά τα όμορφα μικρά πράγματα με κρατάνε εδώ!

Στο θέμα μας τώρα, μία λύση είναι να κάνουν αίτηση οι ίδιοι πάλι να αναγνωριστεί ο δρόμος ως προ του 23 🤣

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.