Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντός σχεδίου με εμβαδόν κανόνα αλλά όχι απαιτούμενο πρόσωπο


Recommended Posts

Είναι για γέλια και για κλάμματα η ελληνική πραγματικότητα. Μέχρι τώρα όλοι μας ξέραμε τη διαδικασία για αναγνώριση ως οικοδομήσιμου ενός οικοπέδου. Ε τώρα μάθαμε ότι υπάρχει και το αντίστροφο! Αίτηση προκειμένου να καταστεί μη οικοδομήσιμο ένα οικόπεδο, ώστε μετά να κάνω αίτηση για οικοδομησιμότητα. 😂

Ήδη είχα  θέσει το ζήτημα για άρση της τροποποίησης ώστε να επανέλθει η αρχική κατάσταση! Απλα ψαχνω μηπως μου εχει ξεφυγει καμια παραθυραρα!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα στην καριέρα μου με σχέδια πόλεων, Π.Ε. κλπ και τώρα σαν συνταξιούχος μου έλαχε να ακούσω και αυτή την περίπτωση. (τί άλλο θα ακούσω).

Αυτός ο δρόμος που υπήρχε μεν αλλά "δεν" ήταν προ 1923 χρησιμοποιήθηκε για να βγουν κάποιες Ο.Α. ? Αν ναι τα σπίτια- κτίσματα αυτά, τώρα- σήμερα, στερούνται δρόμου (δηλ. "φατσας"). Είναι μήπως άκυρες και οι άδειες?? 

Για την ιστορία αλλά και για να καταγραφεί ανέβασε, αν είναι εύκολο, ένα σχέδιο στο οποίο να φαίνεται η προηγούμενη και η νυν κατάσταση.

Ο δρόμος που βασικά "καταργήθηκε" υπάρχει ακόμη ή "οργώθηκε"? 

Ακούστηκαν πάντως παράξενα πράγματα.

Μία Π.Ε. δημιουργεί, από το πουθενά, δρόμους για την δημιουργία άρτιων και οικοδομήσιμων οικοπέδων και εδώ καταργείται, με δικαστική απόφαση(??), ένας δρόμος που "ίσως", ακόμη δεν μας το είπες, έχει χρησιμοποιηθεί και στην έκδοση Ο.Α.(?)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα....

Για το σπίτι μου "χρησιμοποιήθηκε" δρόμος στην Ο.Α. και μετά ...χτίστηκε! (και τακτοποιήθηκε!!!)

(το σπίτι μου είναι γωνιακό βάσει Ο.Α. αλλά στην πραγματικότητα δεν...)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.