Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταλλική δεξαμενη


Altiwater

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα σας,

Θέλω να κατασκευάζω μια μεταλλική δεξαμενή στην ταράτσα του σπιτιού μου με διαστάσεις 8Χ4 μέτρα και ύψος νερού περίπου 1.3μ. Σκέφτομαι να κάνω ένα πλαίσιο με κοιλοδοκούς 50Χ100 ανά 80cm στον πυθμένα όπου θα τοποθετήσω λαμαρίνα 5χιλ κολλημένη πάνω στα πλαίσια. Για αντιστήριξη λέω να βάλω πάλι κάθετους κοιλοδοκούς περιμετρικά με ύψος 1.4μ και αντηρίδες από ίδια διάσταση κοιλοδοκών. Περιμετρικά θα μπει λαμαρίνα πάχους 3χιλ

Όγκος νερού 45 κυβικά περίπου. Κάθε πρόταση δεχτή για βελτίωση της κατασκευής

Η πλάκα της ταράτσας μετά κουβέντα με τον στατικό που είχε κάνει την μελέτη του κτηρίου δεν έχει πρόβλημα βάρους.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες να βάλεις περίπου 45 τόνους νερό + ίδιο βάρος δεξαμενής, διανεμημένο επιφανειακά σε 32 τμ επιφάνεια περιπου 1400 κιλά στο τ.μ μη έχοντας συνυπολογίσει ίδιο βάρος κατασκευής και δευτερεύοντα δυναμικά φαινόμενα σε περίπτωση σεισμού λόγω αδράνειας νερού. Αν σκεφτούμε ότι μια πλάκα σχεδιάζεται με φορτίο 200Κιλά/μ2  (βεβαίως υπάρχουν και συντελεστές ασφαλείας ) θεωρώ ότι το θέμα πρέπει να εξεταστεί ξανά διότι κάποιο λάθος υπάρχει εδώ. Η γνώμη (αν όντως υπήρξε) του πολιτικού μηχανικού δεν ξέρω γιατί ήταν θετική στο να το κάνεις. Το θέμα αδειοδότησης δεν το θίγω, θεωρώ ότι θα τα έχετε συνεννοηθεί το πως θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Norjild said:

@Altiwater

Δεν γίνεται αυτό που σκέφτεσαι. Ξέχασέ το εντελώς.

Να πω την αλήθεια και εμένα με παραξένεψε η καταφατική απάντηση του μηχανικού. Μετά από κάποιες μέρες με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι πρέπει να γίνουν κάποιες αντιστηριξεις στην πλάκα από τον κάτω όροφο για σιγουριά. Το θέμα μου ποιο πολύ έχει να κάνει με την μεταλλική κατασκευή και αν μπορεί να αντέξει τις πιέσεις του νερού. Το θέμα ταράτσας το ξεχνάω πάω για το υπόγειο αλλά περίπου η μισή σε διάσταση

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μεταλλική κατασκευή:

Oι κοιλοδοκοί καλό είναι να "τρεχουν" στα 4,00 μ, δηλ. με βάση τη διάσταση των 8,00 μ θα χρειαστείς περίπου 9 τμχ μήκους 4,00 μ. Εννοώ τις "δοκίδες" , πέρα απο τους περιμετρικούς που θα κάνουν το "τελάρο".

Υποθέτω ότι η διάσταση 100 χ 50 είναι αυτή που βρίσκεις διαθέσιμη. Το πάχος του κοιλοδοκού να μην είναι κάτω 4,00 χιλ. Το έλασμα (λαμαρίνα) πάχους 5,00 χιλ. για πυθμένας καλό είναι.Το ίδιο και τα 3 χιλ. για την περιμετρική κάλυψη.

 Σωστή η χρήση αντηρίδων ( εννοείς υποθέτω διαγώνιες οι οποίοι θα ενώνουν τις κατακόρυφες κοιλοδοκούς).

Το γεγονός ότι τελικά οι διαστάσεις της δεξαμενής θα είναι μικρότερες, κάνει τα πράγματα ευκολότερα - αλλά μή κάνεις έκπτωση στη διαστασιολόγηση των υλικών (πάχη κλπ.). 

Edited by vasthom
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 2:38 ΜΜ, Altiwater said:

Να πω την αλήθεια και εμένα με παραξένεψε η καταφατική απάντηση του μηχανικού. Μετά από κάποιες μέρες με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι πρέπει να γίνουν κάποιες αντιστηριξεις στην πλάκα από τον κάτω όροφο για σιγουριά. Το θέμα μου ποιο πολύ έχει να κάνει με την μεταλλική κατασκευή και αν μπορεί να αντέξει τις πιέσεις του νερού. Το θέμα ταράτσας το ξεχνάω πάω για το υπόγειο αλλά περίπου η μισή σε διάσταση

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ο (σωστός) μηχανικός πρώτα λέει το όχι. Κι αυτό, έχοντας επίγνωση της αντοχής του φορέα. Το γεγονός ότι σου μίλησε (εκ των υστέρων) για "αντιστηρίξεις" της πλάκας (τι άραγε εννοεί ο ποιητής?) θα πρέπει να σε προβληματίσει για την επάρκειά του. 

Όσο για την κατασκευή στο υπόγειο, θα πρέπει πάλι να το δει μηχανικός (άλλος αυτή τη φορά), διότι ίσως υπάρχει πρόβλημα καθίζησης δαπέδου με το πρόσθετο φορτίο. 

Link to comment
Share on other sites

Απορία

Δεξαμενή με τόσο νερό τι θα έχεις μέσα πέραν του νερού?

 

Υποθέτω δεν το κάνεις για συλλογή υδάτων βροχής για πότισμα κήπου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.