Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφή στο ΕΕΤΕΜ- μηχανολόγος μηχανικός


jond

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια-γνώμη συναδέλφων πάνω στο θέμα εγγραφής στο ΕΕΤΕΜ. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός ΤΕΙ Ηρακλείου, εργάζομαι τα τελευταία χρόνια στην τεχνική εταιρεία που έχουμε(οικογενειακή επιχείρηση), η οποία ασχολείται με την υδραυλική και ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε πισίνες και τζακούζι. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε η δυνατότητα υπογραφής μια μηχανολογικής μελέτης για μια πισίνα π.χ, διότι ουτε ο πατέρας μου, ουτε ο θείος μου έχουν αντίστοιχο πτυχίο. Η απορία μου ειναι η εξής:

Έχει νόημα να γραφτώ στο ΕΕΤΕΜ για να πάρω την σφραγίδα, ΑΜ και να μπορώ να υπογράφω κανονικά? Η' μήπως δεν χρειάζεται και πρέπει να κινηθώ διαφορετικά?

Αν υπάρχει και κατι άλλο που έχω παραλείψει παρακαλώ πείτε μου. Επίσης ειμαι ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ ως μισθωτός μηχανικός(το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος θεωρήσει οτι χρειάζεται αυτήν την πληροφορία)

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου και του τίτλου θέματος ( οποίος πρέπει να είναι με πεζά). Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by jond
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jond said:

Έχει νόημα να γραφτώ στο ΕΕΤΕΜ για να πάρω την σφραγίδα, ΑΜ και να μπορώ να υπογράφω κανονικά? Η' μήπως δεν χρειάζεται και πρέπει να κινηθώ διαφορετικά?

Χωρίς ΑΜ δεν μπορείς να υπογράφεις αφού ο ΑΜ μπαίνει στη σφραγίδα.

Μαζί και το ΑΦΜ, οπότε πρέπει να έχεις κάνει και έναρξη στην εφορία.

Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ για την ΕΕΤΕΜ και το ΤΕΕ. Καλή τύχη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Earl said:

Χωρίς ΑΜ δεν μπορείς να υπογράφεις αφού ο ΑΜ μπαίνει στη σφραγίδα.

Μαζί και το ΑΦΜ, οπότε πρέπει να έχεις κάνει και έναρξη στην εφορία.

Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ για την ΕΕΤΕΜ και το ΤΕΕ. Καλή τύχη. 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει μερικές παλιές συνομιλίες σχετικά με την ΕΕΤΕΜ,ΤΕΕ κτλ και προσπαθώ να αποσαφηνίσω ορισμένες απορίες. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι σχετικό με την δική μου περίπτωση. Εν πάση περιπτώσει, το κρατάω αυτό που είπες διότι η εγγραφή σε κάποιον φορέα φαίνεται μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jond said:

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι σχετικό με την δική μου περίπτωση. Εν πάση περιπτώσει, το κρατάω αυτό που είπες διότι η εγγραφή σε κάποιον φορέα φαίνεται μονόδρομος

Για να μπορείς να αναλαμβάνεις ευθύνη (σφραγίζεις / υπογράφεις ένα και το αυτό), ναι είναι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Earl said:

Για να μπορείς να αναλαμβάνεις ευθύνη (σφραγίζεις / υπογράφεις ένα και το αυτό), ναι είναι. 

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, γνωρίζεις γενικά ποιες είναι οι διαφορές ΕΕΤΕΜ και ΤΕΕ? Έχει νόημα να κοιτάξω και προς το ΤΕΕ ή μόνο το ΕΕΤΕΜ με αφορά?

Link to comment
Share on other sites

Να γραφτείς και στα 2

Χωρίς ΤΕΕ δεν θα έχεις πρόσβαση σε καμία από τις πλατφόρμες έργων μηχανικού που υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Didonis said:

Να γραφτείς και στα 2

Χωρίς ΤΕΕ δεν θα έχεις πρόσβαση σε καμία από τις πλατφόρμες έργων μηχανικού που υπάρχουν

Έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΕ αφορά κυρίως όσους εργάζονται σε εταίρειες που καταπίανονται με δημόσια εργα. Ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο, θα το ερευνήσω λίγο παραπάνω για το ΤΕΕ. Αυτό που θέλω να κάνω εγώ σε αυτήν την φάση ειναι πολύ συγκεκριμένο, να μπορώ δηλαδη να υπογράφω μηχανολογική μελέτη για πισίνες και τζακούζι. Το ΕΕΤΕΜ με καλύπτει, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, jond said:

Έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΕ αφορά κυρίως όσους εργάζονται σε εταίρειες που καταπίανονται με δημόσια εργα. Ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο, θα το ερευνήσω λίγο παραπάνω για το ΤΕΕ. Αυτό που θέλω να κάνω εγώ σε αυτήν την φάση ειναι πολύ συγκεκριμένο, να μπορώ δηλαδη να υπογράφω μηχανολογική μελέτη για πισίνες και τζακούζι. Το ΕΕΤΕΜ με καλύπτει, σωστά?

α) Μπες στο site του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΕΕ) και διάβασε τι είναι.

β) Η ΕΕΤΕΜ

γ) Αν έχεις βασικό πτυχίο από ΤΕΙ, υπογράφεις μέχρι κάποια συγκεκριμένα μεγέθη, και όχι τα πάντα. Το μέχρι τι μπορείς να υπογράψεις θα στο πει η ΕΕΤΕΜ αφού μόνο εκεί μπορείς να εγγραφείς ως Τακτικό Μέλος. Πρακτικά στο ΤΕΕ γράφεσαι ως Τακτικό Μέλος αν έχεις δίπλωμα πολυτεχνείου. Αλλιώς ως ΤΕ, γράφεσαι μόνο για να έχεις πρόσβαση στα συστήματά του (πχ αν είσαι Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ, για το σύστημα Αυθαιρέτων. Για τους Μηχ Μηχ ΤΕ δεν γνωρίζω σε τι χρησιμεύει η εγγραφή).

δ) Ψάξε και στο φόρουμ, χαμός γίνεται από παρόμοια θέματα.

Καλή αρχή και καλή δύναμη....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Earl said:

α) Μπες στο site του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΕΕ) και διάβασε τι είναι.

β) Η ΕΕΤΕΜ

γ) Αν έχεις βασικό πτυχίο από ΤΕΙ, υπογράφεις μέχρι κάποια συγκεκριμένα μεγέθη, και όχι τα πάντα. Το μέχρι τι μπορείς να υπογράψεις θα στο πει η ΕΕΤΕΜ αφού μόνο εκεί μπορείς να εγγραφείς ως Τακτικό Μέλος. Πρακτικά στο ΤΕΕ γράφεσαι ως Τακτικό Μέλος αν έχεις δίπλωμα πολυτεχνείου. Αλλιώς ως ΤΕ, γράφεσαι μόνο για να έχεις πρόσβαση στα συστήματά του (πχ αν είσαι Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ, για το σύστημα Αυθαιρέτων. Για τους Μηχ Μηχ ΤΕ δεν γνωρίζω σε τι χρησιμεύει η εγγραφή).

δ) Ψάξε και στο φόρουμ, χαμός γίνεται από παρόμοια θέματα.

Καλή αρχή και καλή δύναμη....

Έχω επισκεφθεί και τα δυο site. Ο λόγος που δεν έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα στις γραμματείες είναι ότι προφανώς και οι δυο θα μου πουν να γραφτώ για ευνόητους λόγους(συνδρομές). Για αυτό απευθύνθηκα εδώ που υποτίθεται ότι δεν υπάρχει σκοπιμότητα. Αλλά διαβάζοντας παλιές συνομιλίες διαπιστώνω ότι υπάρχει αρκετή έχθρα κυρίως για το ΕΕΤΕΜ αλλά και το ΤΕΕ. Δυστυχώς όσα πιο πολλά διαβάζω τόσο περιπλέκονται τα πράγματα.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα , 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ και είναι να κάνω έναρξη μηχανολογικών δραστηριοτήτων ( τεχνικό γραφείο δλδ).

Έχω κάνει εγγραφή στο ΤΕΕ και έχω γραφτεί και στο μητρώο στην περιφέρεια (και για τα δυο ,μηχανολογικά και ηλεκτρολογικά).

Οι ερωτήσεις μου είναι τα εξής:

1) στην αναζήτηση στο google  μου βγάζει προς πρέπει να κάνω εγγράφει και στην ΕΕΤΕΜ. Από αυτά που διάβασα στην αρχική τους σελίδα ,δεν κατάλαβα το ρόλο τους και οι χρεώσεις τους είναι παράλογες.

2) Αν δεν κάνω εγγραφή, θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα δικαιώματα ως μηχανικός ;

Ευχαριστώ,

 

Edited by Pavlos33
έγινε μερική αναμόρφωση κειμένου για καλύτερη κατανόηση του θέματος. Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.