Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία αυτοαπασχολούμενου με παράλληλη (μισθωτή) απασχόληση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

σύμφωνα με τον 4172/2013 άρθρο 29, παράγραφος 1 όπως τροποπιήθηκε από τον ν. 4387/2016 άρθρο 112, παράγραφος 5 , τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα όταν υπάρχουν και εισοδήματα από μισθωτή απασχόληση φορολογούνται αφού προστεθούν σε τυχόν εισοδήματα από μισθωτή απασχόληση:

«1. Τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα φορολογούνται με την κλίμακα της παραγράφου 1 του άρθρου 15, αφού προστεθούν σε τυχόν εισοδήματα από μισθούς και συντάξεις. Για τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα δεν εφαρμόζονται οι μειώσεις του άρθρου 16.»

το ερώτημα μου ωστόσο είναι το παρακάτω:

τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχουν κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα και ταυτόχρονα ισχύει η διάταξη της παραγράφου 2, άρθρο 29 του ν. 4172/2013 (η οποία δεν έχει καταργηθεί με τον 4187/2016 ή με μετέπειτα νόμο):

2. Για τα φυσικά πρόσωπα με πρώτη δήλωση έναρξης επιτηδεύματος από 1ης Ιανουαρίου 2013 και για τα τρία (3) πρώτα έτη άσκησης της δραστηριότητάς τους ο φορολογικός συντελεστής του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας της παραγράφου 1 μειώνεται κατά πενήντα τοις εκατό (50%), εφόσον το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημά τους από επιχειρηματική δραστηριότητα δεν υπερβαίνει τις δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ.

π.χ. έστω μισθωτός με φορολογητέο  20.000 € , κέρδη απο επιχειρηματική δραστηριότητα  5.000 €  και αντίστοιχο τζίρο 8.000 €.

Πως θα φορολογηθεί με το πρώτο κλιμάκιο του φόρου μειωμένο κατά 50% από τη στιγμή που τα κέρδη (5.000) θα πρέπει να προστεθούν στα εισοδήματα από μισθωτή (20.000) και άρα το κλιμάκιο του φόρου θα είναι για εισοδήματα από 20.000 - 30.000 ;

έχεις κάποιος εμπειρία ή να μπορεί να βρει μια λογική ερμηνεία στις παραπάνω διατάξεις;

 

ευχαριστώ,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@vasimavr

Δεν είναι ένας ο συντελεστής για όλο το εισόδημα. Τα πρώτα 10.000 φορολογούνται με 9%, άλλα 10.000 με 22% και τα υπόλοιπα με 28%.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@imposer

Ναι αλλά πως θα φορολογηθεί στο πρώτο κλιμάκιο φόρου μειωμένο κατά 50% όταν τα εισοδήματα από άσκηση Ε.Ε. δεν είναι στο πρώτο κλιμάκιο?

Edited by vasimavr
Link to comment
Share on other sites

@vasimavr

Αν και δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για επίλυση αποριών επί φορολογικών θεμάτων, αφού δεν απαντάει κανείς άλλος, ας προσπαθήσω εγώ.

Ο φόρος για φορολογητέο εισόδημα 25.000€ χωρίς τη μείωση 50% του φορολογικού συντελεστή του πρώτου κλιμακίου, είναι:

10.000€*9% + 10.000€*22% + 5.000€*28% = 4.500€

Με τη μείωση του 9% σε 4,50%, είναι: 10.000€*4,50% + 10.000€*22% + 5.000€*28% = 4.050€  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα την άποψη σας όσον αφορά το ζήτημα της φορολογίας παράλληλα ασφαλισμένου.

Συγκεκριμένα

Για το πρώτο εξάμηνο του 2021 δούλευα με μπλοκακι σε έναν μόνο εργοδότη με έδρα την κατοικία και τηρώντας τις 5 προϋποθέσεις φορολόγησης ως μισθωτός .

Στην συνέχεια σταμάτησα να κόβω μπλοκακι και προσελήφθη ως μισθωτός από άλλο εργοδότη διατηρώντας όμως ανοικτό το μπλοκακι χωρίς να έχω κόψει άλλο τιμολόγιο ή απόδειξη για το διάστημα μετά την έναρξη της μισθωτής εργασίας.

Πως θα φορολογηθουν τα εισοδήματα?

Υπάρχει τρόπος η φορολόγηση να γίνει εξ ολοκλήρου ως μισθωτός ?

Αφού επί της ουσίας δεν υπήρξε χρονικό σημείο που να έχω παράλληλα μισθωτή εργασία και να έχω κόψει και τιμολόγιο. 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/4/2022 at 4:10 ΠΜ, a.k.topo said:

Υπάρχει τρόπος η φορολόγηση να γίνει εξ ολοκλήρου ως μισθωτός ?

Όχι, δεν γίνεται.
Η έκπτωση φόρου των μισθωτών θα υπολογιστεί μόνο για τα έσοδα από τη μισθωτή εργασία.
Τα έσοδα από το μπλοκάκι είναι έσοδα ελεύθερου επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωτήσεις – απαντήσεις της ΑΑΔΕ:

Παράθεση

Ασκώ επιχειρηματική δραστηριότητα και στη χρήση 2021 έχω εισόδημα και από μισθωτή εργασία.
Μπορώ να φορολογηθώ σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. στ' παρ. 2 άρθρου 12 του Κ.Φ.Ε.;

Θα υποβάλετε ηλεκτρονικά την αρχική σας δήλωση δηλώνοντας τα εισοδήματά σας ως έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και στη συνέχεια θα υποβάλετε τροποποιητική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. και κατόπιν ελέγχου όλων των προϋποθέσεων που ορίζει ο νόμος θα καθοριστεί ο τρόπος φορολόγησης του εισοδήματός σας.

Edited by Guthwik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρόμοια ερώτηση. Για το 2021 έχω κάθε μήνα ένα δελτίο στον ίδιο εργοδότη (παρ.9, άρθρ.39) και τον 12/2021 προσλήφθηκα σαν μισθωτός μηχανικός.

Σύμφωνα με τον λογιστή μου, τα έσοδα από το ΔΠΥ θα φορολογηθούν ως έσοδα από ελευθέριο επάγγελμα, ενώ η αμοιβή από τη μισθωτή υπηρεσία θα φορολογηθεί ως έσοδο από μισθωτή υπηρεσία.

Όμως δεν είναι σαφές εάν οι εισφορές που καταβλήθηκαν για την απασχόληση με ΔΠΥ (ουσιαστικά οι εισφορές ασφαλισμένου στις ΑΠΔ της παρ.9, αρθ.39) θεωρούνται ως έξοδο.

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, civeng said:

Όμως δεν είναι σαφές εάν οι εισφορές που καταβλήθηκαν για την απασχόληση με ΔΠΥ (ουσιαστικά οι εισφορές ασφαλισμένου στις ΑΠΔ της παρ.9, αρθ.39) θεωρούνται ως έξοδο.

Συγνώμη για το σχολαστικό: Θες να πεις ότι "οι ασφαλιστικές εισφορές" που καταβλήθηκαν με ΔΠΥ "εκπίπτουν", γιατί "έξοδο" δεν μπορούν να θεωρηθούν.

Φυσικά και εκπίπτουν και αυτό προκύπτει απ' όλες τις μεταγενέστερες διευκρινιστικές του Υπουργείου. Εκτός βεβαίως από τη νομοθεσία υπάρχει και εμπειρία που επιβεβαιώνει αυτό που σου γράφω.

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2022 at 1:10 ΜΜ, Konstantinos IB said:

Συγνώμη για το σχολαστικό: Θες να πεις ότι "οι ασφαλιστικές εισφορές" που καταβλήθηκαν με ΔΠΥ "εκπίπτουν", γιατί "έξοδο" δεν μπορούν να θεωρηθούν.

Φυσικά και εκπίπτουν και αυτό προκύπτει απ' όλες τις μεταγενέστερες διευκρινιστικές του Υπουργείου. Εκτός βεβαίως από τη νομοθεσία υπάρχει και εμπειρία που επιβεβαιώνει αυτό που σου γράφω.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει δυνατότητα για κάποια παραπομπή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.