Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γλώσσες προγραμματισμού


giolefpat_ceid

Recommended Posts

δεν θα μου χρειαστει στη δουλεια μου σιγουρα, αλλα επειδη ασχολουμαι με τα μαθηματικα και τη φυσικη ερασιτεχνικα, ενδιαφερομαι για επιλυση διαφορικων εξισωσεων γραφικη απεικονιση τρισδιαστατη και γενικα θεματα τετοιας φυσεως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τότε matlab ή κάτι αντίστοιχο (mathematica - maple)

Αν θες υπάρχουν και δωρεάν προγράμματα αντίστοιχων δυνατοτήτων πχ :

http://www.gnu.org/software/octave/

http://www.sagemath.org/

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια έκδοση του Microsoft Development Environment ή κάποιου παρεμφερούς για smartphones???

 

Χρειάζεσαι το Microsoft Visual Studio 2008 Proffesional ή το Visual Studio 2005 Standard και πάνω.

Στην συνέχεια εγκαθιστάς αυτό

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=06111A3A-A651-4745-88EF-3D48091A390B&displaylang=en

 

Αν χρειαστείς βοήθεια ή συνεργασία, στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην Logo μπορείς να γράψεις το παρακάτω προγραμματάκι

 

>make "a [print 2+3]   
print :a                   
run :a 

Με την πρώτη εντολή δίνεις στην μεταβλητή a την τιμή κειμένου "print 2+3".

Με την δεύτερη εντολή εκτυπώνεις το περιεχόμενο της μεταβλητής a , δηλαδή θα εμφανιστεί στην οθόνη το κείμενο print 2+3

Με την τρίτη εντολή ζητείται η εκτέλεση του περιεχομένου της μεταβλητής a, δηλαδή το αποτέλεσμα είναι να εκτελεστεί η εντολή print 2+3, δηλαδή θα εμφανιστεί στην οθόνη το 5.

 

Υπάρχει άλλη γλώσσα που να μπορεί να κάνει κάτι παρόμοιο; Αν ναι, ποιά; Ρωτώ εγκυκλοπαιδικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές λογικά , με το MATLAB που χρησιμοποιώ εγώ κάτι σαν αυτό που ζητάς (όχι ακριβώς όμως γιατί δεν έχω το matlab τώρα εδώ , η φιλοσοφία πάντως είναι η ίδια)) είναι το εξής

 

a='2+3'

disp(a) % Βλέπεις το string "2+3"

a=str2num(a)

 

Αποτέλεσμa a=5

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά όλες Κώστα, πιστεύω ότι θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις μια γλώσσα που να μην κάνει αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

ZaXoYs, αυτό που μου έκανε εντύπωση στο προγραμματάκι Logo, είναι ότι στο περιεχόμενο της μεταβλητής a υπάρχει ΚΑΙ η δεσμευμένη λέξη (εντολή) print. Ενώ στο matlab που προτείνεις, δεν υπάρχει, αλλά γίνεται μία μετατροπή αλφαριθμητικών χαρακτήρων σε αριθμητικούς. Θα μπορούσε να γίνει μετατροπή αλφαριθμητικών χαρακτήρων σε δεσμευμένη λέξη (εντολή) η οποία μάλιστα να εκτελεστεί; Θα μου πεις για ποιό λόγο;....Ε... μάλλον απλώς μου έκανε εντύπωση!

 

Παναγιώτη, η fortran (τουλάχιστον η fortran 77 :smile: ) δεν το κάνει.

Είναι εύκολο να γράψεις τον αντίστοιχο κώδικα, σε όσες γλώσσες είναι εύκολο, για να συγκρίνουμε την αισθητική των γλωσσών;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα οτι αυτό ζητάς δηλαδή το "String" να είναι "δεσμευμένη λέξη"

γι 'αυτό και έγραψα οτι δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητάς .

Θα μπορούσε να γίνει μετατροπή αλφαριθμητικών χαρακτήρων σε δεσμευμένη λέξη (εντολή) η οποία μάλιστα να εκτελεστεί

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι πιθανότατα το παραπάνω γίνεται με την χρήση τηες εντολής eval Περισσότερα στο http://www.mathworks.com/access/helpdesk/help/techdoc/ref/eval.html

 

Πάντως είμαι σίγουρος οτι γίνεται στο matlab ,όταν βρεθώ σε υπολογιστή που το έχει θα γράψω εδώ τον κώδικα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το eval μάλλον είναι το ισοδύναμο. Thanks ΖaXoYs.

 

Δεν ξέρω, αλλά αυτή η δυνατότητα προγραμματισμού μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση :smile:.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.