Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γλώσσες προγραμματισμού


giolefpat_ceid

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άμα θες να προγραμματίσεις... έχω εγώ εργασία για FORTRAN που έχω να κάνω και δεν καταλαβαίνω τίποτα...

Ποιο καλό παιδί θα την κάνει???

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά , βρε χριστιανέ , ποιός είχε το θράσος να σου βάλει εσένα εργασία σε FORTRAN ; Έχω κάτι χρόνια να τη δω ! Εκτός βέβαι και αν μιλάμε για VISUAL FORTRAN , οπότε και αλλάζουν τα πράγματα !

Link to comment
Share on other sites

Και στο Δημοκρίτειο στους Πολιτικούς Fortran διδάσκεται. Και στους ηλεκτρολόγους το 1ο εξάμηνο κάνουν fortran και στη συνέχεια μπαίνουν στη C.

Link to comment
Share on other sites

Ε , τότε αισθάνομαι καλλύτερα . Μέχρι πρότινος νόμιζα πως εγώ ήμουνα άτυχος που έκανα FORTRAN στο πανεπιστήμιο !

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι ο σκοπός ενός μαθήματος εισαγωγής στον προγραμματισμό είναι η χρήση μιας γλώσσας υψηλού επιπέδου για να μάθεις κάποια βασικά στοιχεία διαδικαστικού προγραμματισμού ακόμα και η fortran την δουλεία της την κάνει.

Φυσικά η γλώσσα που εξ ορισμού θα έπρεπε να χρησιμοποιείται για κάτι τέτοιο είναι η basic, αλλά μη ξεχνάμε ότι αν μάθεις μερικές βασικές έννοιες (loops, if-else, functions) σε μία γλώσσα, τις ξέρεις σε όλες.

Ο βασικός λόγος που θα υποστήριζα τον "εκσυγχρονισμό" των αντίστοιχων μαθημάτων στα πολυτεχνεία είναι για να εξαληφθεί η τυπική δικαιολογία του απόφοιτου θετικής κατεύθυνσης, του στυλ :

 

"Τι? Fortran? Αυτή είναι αρχαία γλώσσα!!! Τί να κάτσω να μάθω..."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Fortran είναι η πλέον "μαθηματική" γλώσσα και δεν είναι τυχαίο που ο πυρήνας του υπολογιστικού τμήματος πολλών προγραμμάτων είναι γραμμένος σε Fortran και δεν ψάχνει κανείς να τον γράψει σε C ή άλλη γλώσσα.

Αν θέλεις να φτιάξεις ένα GUI σίγουρα δε θα χρησιμοποιήσεις Fortran αλλά στο Πολυτεχνείο δεν φτιάχνουν GUI αλλά μαθηματικό πυρήνα επίλυσης προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ΄fortran διδάχθηκα και λίγο C .Επίσης ένα θετικό της παλιότερα τουλάχιστον είναι οτι υπάρχουν ήδη πολλές έτοιμες βιβλιοθήκες στους τομείς που μας ενδιαφέρουν.

Αν και στις αριθμητικές μεθόδους πλέον χρησιμοποιούμε matlab που είναι πολύ πιο εύχρηστο

Αλλά και σε άλλα μαθήματα πχ Πεπερασμένα στοιχεία στην ανάλυση κατασκευών

 

Η visual fortran τι διαφορά έχει από την fortran?

To πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαμε ήταν όντως το visual studio αλλά διδαχθήκαμε F/77 -90 αν τα θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η VISUAL FOTRAN είναι πλέον αντικειμενοστρεφής γλώσσα , πράγμα που αποτελεί τεράστιο πλεονέκτημα έναντι των παλιότερων εκδόσεων και , τέλος πάντων , είναι οπτική (δεν χρειάζεσαι να γράφεις κώδικα χωρίς να βλέπεις το αποτέλεσμα) . Βέβαια , παραμένει μία πολύ ισχυρή γλώσσα για μαθηματικούς υπολογισμούς .

Τώρα στο 2008 έπεται να κυκλοφορήσει η νέα έκδοση .

 

Πάντως , σχετικά με την Basic , θα ήθελα να πω πως έχει εξελιχθεί τόσο πολύ (κάθε Basic όχι μόνο η Visual) που μόνο Basic δεν είναι πια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.