Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γλώσσες προγραμματισμού


giolefpat_ceid

Recommended Posts

Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσες Κώστα. Αναφερόσουν στην τρίτη εντολή. Κοίτα με άμεσο τρόπο, δηλαδή με μια εντολή μόνο, σίγουρα δεν το κάνουν όλες οι γλώσσες προγραμματισμού. Σίγουρα πχ δεν το κάνει η C. Τέτοιου είδους "κόλπα" θα βρεις στις λεγόμενες γλώσσες υψηλού επιπέδου (καμία σχέση με δυσκολία).

 

Τι έγινε το έριξες στον προγραμματισμό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαθαίνω στον γιο μου Logo. Ή μάλλον, μαζί με αυτόν, μαθαίνω και γω. Και όταν βλέπω τέτοια ωραία πράγματα που δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχουν, ψάχνομαι...

 

Αντε, να κάνω και διαφήμιση.

Κύριοι, FMSLogo (πρώην MSWLogo) . H καλύτερη γλώσσα για εισαγωγή στον προγραμματισμό που προτείνω για ηλικίες από 7 χρονών μέχρι ... 77 χρονών! Εκτός από τον καταπληκτικό interpreter της γλώσσας, το περιβάλλον της FMSLogo έχει πλέον και ήχο και παράθυρα και πολύ καλό εργαλείο αποσφαλμάτωσης (debuging).

Και μιλάει την γλώσσα μας (ελληνικά).

 

Παναγιώτη, ή όποιος άλλος βρει μία άλλη γλώσσα (εκτός από την matlab) που κάνει αυτό το "κόλπο", ας γράψει τον κώδικα, για να μαθαίνουμε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Postaro εδώ το μήνυμά μου γιατί η αναζήτηση δεν έβγαλε κάτι σχετικό με αυτό που με ενδιαφέρει.

Έγινε φέτος "πειραματικό" τμήμα Matlab στη σχολή μου, όπου θα διδαχθούν τα βασικά. Λέω πειραματικό γιατί είναι η πρώτη φορά και θα είναι σαν δοκιμαστικό τμήμα.

Θα ήθελα να μου πείτε κάποια πράγματα για το MAtlab, για παράδειγμα τι εφαρμογές μπορεί να έχει στον τομέα των κατασκευών και γενικά ό,τι σχετική πληροφορία που θα μπορούσε να με αφορά. Συγνώμη για τις "noobικες" ερωτήσεις, αλλά δεν έχω καμία γνώση σε θέματα προγραμματισμού. Ίσως το μόνο που θα μπορούσε να θεωρηθεί σχετικό, είναι το μάθημα προγραμματισμού της Τεχνολογικής κατεύθυνσης της 3ης λυκείου. Δηλαδή ούτε καν εισαγωγή στον προγραμματισμό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις σε θεματική κατηγορία σχετική με το θέμα που σε ενδιαφέρει, κάνεις κλικ στην κατάλληλη υποενότητα για να μπεις, και πάνω αριστερά κάπου θα δεις ένα κουμπάκι "New thread". Κάνεις κλικ, γράφεις αυτά που θέλεις στο κυρίως κείμενο, βάζεις τίτλο, γράφεις σε ελληνικά (όχι όλα κεφαλαία) και κάνεις κλικ στο "υποβολή νέου θέματος".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας ξέρει κάποιος πως μπορώ, να εμφανίσω πίνακες στο gui sto matllab, όταν έχω, ας πούμε τρεις μεταβλητές, να εμφανίζω έναν πίνακα με 2 γραμμές και τέσσερις στήλες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.