Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρολόγος μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός ή πολιτικός μηχανικός;


amakon

Recommended Posts

Γεια σας,

είμαι μαθήτρια της γ' λυκείου και σύντομα θα χρειαστεί να διαλέξω σχολή, όμως δε ξέρω ποια.

Πρώτα, να σας πω ότι μου αρέσει πολύ η φυσική, ιδιαίτερα το στερεό και τα ρευστά. Η πληροφορική φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού. Τα μαθηματικά τα βρίσκω, επίσης, ενδιαφέροντα. Τη χημεία ομολογουμένως τη βαριέμαι λίγο. 

Έχοντας τις παραπάνω πληροφορίες υπόψη, ελπίζω ότι θα μου δώσετε την άποψή σας. 

Έχω ακούσει ότι η σχολή ημμυ έχει πολύ καλή αποκατάσταση, αλλά είναι πολύ δύσκολή και αυτό με αγχώνει γιατί δεν έχω γνώσεις υπολογιστών. Η σχολή πολιτικών μηχανικών μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα (είδα το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα πιστεύω θα μου άρεσαν). Τέλος, για τη σχολή μηχανολόγων μηχανικών έχω ακούσει ότι δεν αξίζει πλέον και ότι δεν ταιριάζει σε κορίτσια(...).

Πέρα από αυτά με απασχολεί και το ζήτημα της πόλης. Είμαι από μικρή πόλη της Μακεδονίας και δε ξέρω αν θέλω να βάλω την Αθήνα. Η σχολές είναι καλύτερες στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη;

Ποιές σχολές έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση; Ποιές στην Ελλάδα και ποιές στο εξωτερικό;

Έπεσαν πολλές ερωτήσεις XD. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η φυσική του λυκείου (κυρίως στο κομμάτι ηλεκτρισμού-ηλεκτρομαγνητισμού) μοιάζει με αυτή του πανεπιστημίου; Μπορώ να βασιστώ στην ιδέα που έχω για τον τομέα αυτό για να διαλέξω σχολή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 18/12/2020 at 9:59 ΠΜ, amakon said:

Γεια σας,

είμαι μαθήτρια της γ' λυκείου και σύντομα θα χρειαστεί να διαλέξω σχολή, όμως δε ξέρω ποια.

Πρώτα, να σας πω ότι μου αρέσει πολύ η φυσική, ιδιαίτερα το στερεό και τα ρευστά. Η πληροφορική φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού. Τα μαθηματικά τα βρίσκω, επίσης, ενδιαφέροντα. Τη χημεία ομολογουμένως τη βαριέμαι λίγο. 

Έχοντας τις παραπάνω πληροφορίες υπόψη, ελπίζω ότι θα μου δώσετε την άποψή σας. 

Έχω ακούσει ότι η σχολή ημμυ έχει πολύ καλή αποκατάσταση, αλλά είναι πολύ δύσκολή και αυτό με αγχώνει γιατί δεν έχω γνώσεις υπολογιστών. Η σχολή πολιτικών μηχανικών μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα (είδα το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα πιστεύω θα μου άρεσαν). Τέλος, για τη σχολή μηχανολόγων μηχανικών έχω ακούσει ότι δεν αξίζει πλέον και ότι δεν ταιριάζει σε κορίτσια(...).

Πέρα από αυτά με απασχολεί και το ζήτημα της πόλης. Είμαι από μικρή πόλη της Μακεδονίας και δε ξέρω αν θέλω να βάλω την Αθήνα. Η σχολές είναι καλύτερες στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη;

Ποιές σχολές έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση; Ποιές στην Ελλάδα και ποιές στο εξωτερικό;

Έπεσαν πολλές ερωτήσεις XD. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Τι σημαίνει δεν ταιριάζει σε κορίτσια ; Δεν υπάρχει λογική.

Να μην σε απασχολεί το  ζήτημα της πόλης. Εφόσον η Θεσσαλονίκη είναι κοντά στην μόνιμη κατοικία σου, να στοχεύεις αυτήν και έπειτα Βόλο (νομίζω έχει, μπορεί να κάνω και λάθος). Το τι συμβαίνει στις σχολές μέσα δεν το γνωρίζω.

Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι σύνθετη. Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι δύσκολα για όλους τους αποφοίτους. Στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά πρέπει να κοπιάσεις. Με τον ιό τα πράγματα πήγαν 1-2 χρόνια πίσω.

Επέλεξε αυτήν τη σχολή  που σ αρέσουν περισσότερο τα μαθήματα. Το πτυχίο από μόνο του δεν ανοίγει καμια πόρτα, αλλά η δικιά σου προσπάθεια στα 5 χρόνια σπουδών θα καθορίσει το μέλλον σου.

Καλή συνέχεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2020 at 10:59 ΠΜ, amakon said:

Γεια σας,

είμαι μαθήτρια της γ' λυκείου και σύντομα θα χρειαστεί να διαλέξω σχολή, όμως δε ξέρω ποια.

Πρώτα, να σας πω ότι μου αρέσει πολύ η φυσική, ιδιαίτερα το στερεό και τα ρευστά. Η πληροφορική φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού. Τα μαθηματικά τα βρίσκω, επίσης, ενδιαφέροντα. Τη χημεία ομολογουμένως τη βαριέμαι λίγο. 

Έχοντας τις παραπάνω πληροφορίες υπόψη, ελπίζω ότι θα μου δώσετε την άποψή σας. 

Έχω ακούσει ότι η σχολή ημμυ έχει πολύ καλή αποκατάσταση, αλλά είναι πολύ δύσκολή και αυτό με αγχώνει γιατί δεν έχω γνώσεις υπολογιστών. Η σχολή πολιτικών μηχανικών μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα (είδα το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα πιστεύω θα μου άρεσαν). Τέλος, για τη σχολή μηχανολόγων μηχανικών έχω ακούσει ότι δεν αξίζει πλέον και ότι δεν ταιριάζει σε κορίτσια(...).

Πέρα από αυτά με απασχολεί και το ζήτημα της πόλης. Είμαι από μικρή πόλη της Μακεδονίας και δε ξέρω αν θέλω να βάλω την Αθήνα. Η σχολές είναι καλύτερες στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη;

Ποιές σχολές έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση; Ποιές στην Ελλάδα και ποιές στο εξωτερικό;

Έπεσαν πολλές ερωτήσεις XD. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Το ότι δεν ταιριάζει σε κορίτσια δεν το σχολιάζω..

Θα διαλέξεις ότι σ'αρέσει. Και οι 3 σχολές που ανέφερες είναι πολύ δύσκολες, και θα χρειαστεί να κοπιάσεις αν θες να καταφέρεις κάτι. 

Το θέμα είναι σ'αρέσουν οι κατασκευές/κτίρια κλπ? ή σ'αρέσουν τα μηχανολογικά? ή σ'αρέσουν οι υπολογιστές/προγραμματισμός ? 

Θα ακολουθήσεις ότι σ'αρέσει και σε εμπνέει να το συνεχίσεις. Όσο για την αποκατάσταση δε νομίζω ότι έχει τόσο σημασία σε ποιο πολυτεχνείο θα πας, όσο η δική σου προσπάθεια και εξέλιξη. Στην Ελλάδα γενικά είναι δύσκολα τα πράγματα για όλους τους μηχανικούς. 

Όσο για τα μαθήματα, γενικά τα μαθηματικά θεωρώ θα χρειαστείς περισσότερο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το δεν ταιριάζει σε κορίτσια πριν βιαστείτε να το δείτε σεξιστικά, σκεφτείτε τι είδους δουλειά προσφέρει κάθε σχολή. Οι ΗΜΜΥ και οι ΠΜ τουλάχιστον μέχρι πρότινος έδιναν πολλές ευκαιρίες για μισθωτή εργασία σε εταιρείες αλλά κυρίως στο δημόσιο, προσελκύοντας το ενδιαφέρον του γυναικείου κοινού. Οι ΜΜ πολύ λιγότερο. Αυτό είναι όλο.

Εκεί που διαφωνώ είναι ότι "δεν αξίζει πλέον". Αυτό μάλλον ταιριάζει στις άλλες δύο σχολές που έχουν γίνει πλέον σαν ΜΜ από απόψεως αποκατάστασης και πρέπει γενικά να επανεξετάσει κανείς το πολυτεχνικό όραμα, εάν δε νιώθει γεννημένος μηχανικός. Αν σου αρέσει η φυσική πήγαινε στο φυσικό καλύτερα. Στο πολυτεχνείο είναι ελάχιστη η φυσική που διδάσκεται, ένα - δυο εξάμηνα. τα υπόλοιπα είναι μαθήματα πλήρως τεχνοκεντρικά. οι βαρύγδουποι τίτλοι μπορεί να εντυπωσιάζουν αλλά βεβαιώσου ότι είναι και το περιεχόμενο αυτό που ονειρεύεσαι να αφιερώσεις τη ζωή σου.

 

  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2021 at 12:50 ΠΜ, georgios_m said:

 

Εκεί που διαφωνώ είναι ότι "δεν αξίζει πλέον". Αυτό μάλλον ταιριάζει στις άλλες δύο σχολές που έχουν γίνει πλέον σαν ΜΜ από απόψεως αποκατάστασης 

 

Επεξήγηση ; 

Link to comment
Share on other sites

Η εξήγηση είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω και το οποίο χωρίς επιχειρήματα αξιολογήθηκε αρνητικά.

Δεν αυξήθηκαν οι ευκαιρίες για ΜΜ έναντι των άλλων δύο, αλλά μειώθηκαν οι ευκαιρίες των άλλων δύο ώστε τελικά να μην υπερέχουν όσο υπερείχαν παλιά, ή να είναι και λιγότερες. Η σύγκριση γίνεται με την περίοδο 15 - 20 χρόνια πριν, από την οποία εκτιμώ ότι προέρχονται και οι συμβουλές που δόθηκαν στην κοπέλα. 

Link to comment
Share on other sites

καλύτερη απασχόληση έχει το τμήμα ημμυ στην κατεύθυνση των υπολογιστών. Το δίπλωμα είναι ενιαίο οπότε και άλλη κατεύθυνση να έχεις τελειώσει μπορείς να δουλέψεις σαν προγραμματιστής εφόσον μάθεις προγραμματισμό. Προγραμματισμός κατα την γνώμη μου είτε θα σου αρέσει είτε όχι. Προσωπικά δεν γνωρίζω περα απο τα λίγα που έκανα στη σχολή (τελείωσα τομέα ενέργειας). Αλλα για να ξεχωρίσεις θα πρέπει να το δουλέψεις πολύ σαν προγραμματιστής γιαιτ είναι κάτι που μεν έχει απασχόληση αλλα εξελίσσεται συνεχώς. Κατα τα άλλα οι μηχανικοί έχουν μεγάλο πρόβλημα απασχόλησης στην Ελλάδα οπότε είναι πιεσμένα τα πράγματα (είναι και πολλοί πλέον οι απόφοιτοι) και οι μισθοί χαμηλοί πλην εξαιρέσεων. αν σκέφτεσαι μετά για εξωτερικό θα σου πρότεινα τημμυ ή μηχανολόγος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα στις συγκρίσεις να εισαγάγουμε και τον παράγοντα του είδους απασχόλησης. Δηλαδή μπορεί μεν το πτυχίο να σου εξασφαλίζει την επιλογή να δουλέψεις σε διάφορες εξειδικεύσεις, αλλά καθεμιά να έχει διαφορετική σχέση εργασίας. Έτσι αν θες να είσαι μόνιμα μισθωτός, μπορεί να περιορίζεσαι σε συγκεκριμένες εξειδικεύσεις γιατί οι άλλες ανήκουν στο ελεύθερο επάγγελμα που είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Πχ το να πούμε ότι γίνεται χαμός με τα αυθαίρετα και τα ΠΕΑ, έναν άνθρωπο που θέλει σταθερή δουλειά σε μια κατασκευαστική δε τον βοηθάει να αποφασίσει σωστά. Πρέπει να τον ενημερώσεις και πού ακριβώς υπάρχει αυτή η ζήτηση και με τι συνθήκες εργασίας.

Το κομμάτι της πληροφορικής ας πούμε έχει και το πλεονέκτημα ότι μπορεί να σε προσλάβουν και ως μισθωτό, ενώ αντίθετα η καθαυτό εργασία μηχανικού έχει το μειονέκτημα ότι στάνταρ θα πας σαν ελεύθερος επαγγελματίας με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.