Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας LG 9Kw monoblock


Ntinosmimis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, υποθέτω ότι άνοιξα σωστά το θέμα εδώ. Πολύ ενδιαφέρον φόρουμ για Όλα τα ζητήματα της κατοικίας.

Εγώ είμαι κάτοχος αυτής της αντλίας μέσω εξηκωνομω και ο ηλεκτρολόγος που έκανε την πρώτη εκκίνηση έβαλε λέει την αντιστάθμιση στο αυτόματο. Το μόνο που ρυθμίζε ήταν τα όρια θερμοκρασία του νερού.

 

Έχω σώματα ηπερδιαστασιολογημενα και τον θερμοστάτη μέσα στο σπίτι και διαβάζει θερμοκρασία χώρου, το θέμα μου είναι ότι η αντλία κάνει 4-5 on-off το 24ωρω και πιάνει γρήγορα την θερμοκρασία του χώρου και σταματάει και πάει λέγοντας.

Δεν ξέρω πως να κάνω χειροκίνητη αντιστάθμιση, δηλαδή να βάλω για 5  βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία να έχει 42 βαθμούς το νερό, τώρα το πάει στους 50 βαθμούς και καταναλώνει 3,5 Kw για 5-6 λεπτά. Σε ποιο μενού πάω για να φτιάξω την αντιστάθμιση με τις θερμοκρασίες που θελω?

Έχει κάποιος την ίδια μάρκα που να την έχει φτιάξει μπας και βγάλω άκρη. Ο ηλεκτρολόγος και ούτε ο μηχανικός δεν ξέρουν από τέτοια μου είπαν. 

Διαβάζοντας κάπου για την απόδοση του κυκλοφορητή, ήταν στο 90% και τον πήγα στο 65%, μπορώ να πω ότι είδα μια μικρή διαφορά, δηλαδή τώρα invertαρει περισσότερο, που αυτό γνωρίζω είναι το ζητούμενο για να έχουμε οικονομία.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων.

Edited by Ntinosmimis
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Έχω σώματα ηπερδιαστασιολογημενα και τον θερμοστάτη μέσα στο σπίτι και διαβάζει θερμοκρασία χώρου, το θέμα μου είναι ότι η αντλία κάνει 4-5 on-off το 24ωρω και πιάνει γρήγορα την θερμοκρασία του χώρου και σταματάει και πάει λέγοντας.

4-5 on-off το 24ωρο ειναι μια χαρά

 

21 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Δεν ξέρω πως να κάνω χειροκίνητη αντιστάθμιση, δηλαδή να βάλω για 5  βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία να έχει 42 βαθμούς το νερό, τώρα το πάει στους 50 βαθμούς και καταναλώνει 3,5 Kw για 5-6 λεπτά. Σε ποιο μενού πάω για να φτιάξω την αντιστάθμιση με τις θερμοκρασίες που θελω?

Δες το manual  σελ 135 είναι πολύ κατανοητό

 

 

21 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Διαβάζοντας κάπου για την απόδοση του κυκλοφορητή, ήταν στο 90% και τον πήγα στο 65%, μπορώ να πω ότι είδα μια μικρή διαφορά, δηλαδή τώρα invertαρει περισσότερο, που αυτό γνωρίζω είναι το ζητούμενο για να έχουμε οικονομία.

Με τη ρυθμιση του κυκλοφορητή ρυθμίζεις το ΔΤ.

Το ΔΤ με το οποίο έχει καλύτερη απόδοση η αντλία σε αυτές τις θερμοκρασίες είναι 5

MFL68026607_IM_1114_Greek.pdf

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

 

Με τη ρυθμιση του κυκλοφορητή ρυθμίζεις το ΔΤ.

Το ΔΤ με το οποίο έχει καλύτερη απόδοση η αντλία σε αυτές τις θερμοκρασίες είναι 5

MFL68026607_IM_1114_Greek.pdf 40 MB · 1 download

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Για να αποδώσει καλύτερα πρέπει να βάλω τον κυκλοφορητή στο 5% εννοείς? 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Για να αποδώσει καλύτερα πρέπει να βάλω τον κυκλοφορητή στο 5% εννοείς? 

Όχι το ΔΤ να είναι 5

ΔΤ είναι η διαφορά προσαγωγής επιστροφής

Όσο αυξομειώνεις την απόδοση του κυκλοφορητή, αντίστοιχα αυξομειώνεται και το ΔΤ.

Παράλληλα όμως θα πρέπει ο κυκλοφορητής να μπορεί να εξυπηρετήσει σωστά και το δίκτυο του σπιτιού, οπότε είναι tricky ρύθμιση ειδικά με ένα κυκλοφορητή.

Είναι κάπως πιο εύκολο με δοχείο αδρανείας ούτως ώστε να υπάρχει πρωτεύον και δευτερέυον κύκλωμα και επιπλέον κυκλοφορητής για το δευτερεύον.

 

Υποτίθεται ότι αυτές οι ρυθμίσεις είναι δουλειά του μηχανολόγου βέβαια, αλλά καταλαβαίνω ότι έπεσες κι εσύ σε καραγκιόζηδες που απλά συνδέουν την αντλία και φεύγουν.

 

Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία.

Πρόσφατα όμως είχα την ευκαιρία να παρακολουθήσω ένα online σεμινάριο της LG για αντλίες τόσο προϊοντικό όσο και τεχνικο και μου λύθηκαν πάρα πολλές απορίες.

 

Αλλά αφού λες 4-5 on-off το 24ωρο γιατί προβληματίζεσαι;

Αυτό σημαίνει ότι λειτουργεί συνεχώς, άρα ινβερτάρει

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Όχι το ΔΤ να είναι 5

ΔΤ είναι η διαφορά προσαγωγής επιστροφής

Όσο αυξομειώνεις την απόδοση του κυκλοφορητή, αντίστοιχα αυξομειώνεται και το ΔΤ.

Παράλληλα όμως θα πρέπει ο κυκλοφορητής να μπορεί να εξυπηρετήσει σωστά και το δίκτυο του σπιτιού, οπότε είναι tricky ρύθμιση ειδικά με ένα κυκλοφορητή.

Είναι κάπως πιο εύκολο με δοχείο αδρανείας ούτως ώστε να υπάρχει πρωτεύον και δευτερέυον κύκλωμα και επιπλέον κυκλοφορητής για το δευτερεύον.

 

Υποτίθεται ότι αυτές οι ρυθμίσεις είναι δουλειά του μηχανολόγου βέβαια, αλλά καταλαβαίνω ότι έπεσες κι εσύ σε καραγκιόζηδες που απλά συνδέουν την αντλία και φεύγουν.

 

Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία.

Πρόσφατα όμως είχα την ευκαιρία να παρακολουθήσω ένα online σεμινάριο της LG για αντλίες τόσο προϊοντικό όσο και τεχνικο και μου λύθηκαν πάρα πολλές απορίες.

 

Αλλά αφού λες 4-5 on-off το 24ωρο γιατί προβληματίζεσαι;

Αυτό σημαίνει ότι λειτουργεί συνεχώς, άρα ινβερτάρει

Ευχαριστώ και πάλι, εσύ τον κυκλοφορητή πόσο τις % τον έχεις? Το ΔΤ εμένα δεν είναι σταθερό, ποτε 3 πότε 4 ποτέ 5. Το ΔΤ να είναι 5  μόνο όταν ινβερταρει ? 

Ναι ινβερταρει αλλά την νύχτα που πέφτει έξω η θερμοκρασία ανεβάζει τα νερά στους 50 βαθμούς και σκας μέσα στο σπίτι. Εκτός ότι όταν πάει να φτάσει τα νερά από 27-30 βαθμούς στα 47-50 βαθμούς καεί όσο και ο θερμοσίφωνας 3500 watt. Ενώ όταν ινβερταρει καίει από 1200-2500watt.

Πρέπει να διαβάσω να ρυθμίσω την αντιστάθμιση, πιστεύω να τα καταφέρω.

Εξωτερική θερμοκρασία πως γίνεται να σου δείχνει στον θερμοστάτη? 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Ευχαριστώ και πάλι, εσύ τον κυκλοφορητή πόσο τις % τον έχεις?

Εμένα είναι στο 40% αλλά έχω δοχείο αδρανείας και 2ο κυκλοφορητή.

Γενικά κάθε εγκατάσταση είναι μοναδική οπότε δεν παίζει ρόλο τι έχουν οι άλλοι.

5 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Εξωτερική θερμοκρασία πως γίνεται να σου δείχνει στον θερμοστάτη? 

Δεν γίνετε από όσο ξέρω

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, kostasinjeyan said:

Εμένα είναι στο 40% αλλά έχω δοχείο αδρανείας και 2ο κυκλοφορητή.

Γενικά κάθε εγκατάσταση είναι μοναδική οπότε δεν παίζει ρόλο τι έχουν οι άλλοι.

Δεν γίνετε από όσο ξέρω

Κατάλαβα, το άλλο που παρατήρησα είναι πως κρυώνει αμέσως τα νερά όταν κλείνει από θερμοκρασία χώρου, υπάρχει τρόπος να σταματάει ο κυκλοφορητής για κανα μισάωρο?

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Κατάλαβα, το άλλο που παρατήρησα είναι πως κρυώνει αμέσως τα νερά όταν κλείνει από θερμοκρασία χώρου, υπάρχει τρόπος να σταματάει ο κυκλοφορητής για κανα μισάωρο?

Δεν το ξέρω αλλά ίσως αυτό που λέει στη σελ 129

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Δεν το ξέρω αλλά ίσως αυτό που λέει στη σελ 129

Σωστά αυτό πρέπει να είναι.

Το θέμα είναι ότι στο μενού εμένα δεν έχει την επιλογή "αυτόματη θερμοκρασία" όπως γράφει στην σελίδα 135 για την αντιστάθμιση. Παράξενο, μήπως έχει κάποιο άλλο κρυφό μενού? Έχω μπει στο μενού του εγκατάστατη με τον κωδικό που ζητάει. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Ntinosmimis said:

Σωστά αυτό πρέπει να είναι.

Το θέμα είναι ότι στο μενού εμένα δεν έχει την επιλογή "αυτόματη θερμοκρασία" όπως γράφει στην σελίδα 135 για την αντιστάθμιση. Παράξενο, μήπως έχει κάποιο άλλο κρυφό μενού? Έχω μπει στο μενού του εγκατάστατη με τον κωδικό που ζητάει. 

Περίεργο δεν μπορω να σου απαντήσω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.