Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας LG 9Kw monoblock


Ntinosmimis

Recommended Posts

On 19/12/2020 at 11:50 ΠΜ, kostasinjeyan said:

Περίεργο δεν μπορω να σου απαντήσω σε αυτό.

Ρώτησα τον προμηθευτή και είπε ότι δεν έχει χειροκίνητη αντιστάθμιση, δλδ δεν μπορείς να βάλεις π.χ. στους 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία νερό στους 50 και πάει λέγοντας.

Τελικά με το ΔΤ στο 5-6 τώρα ινβερταρει συνεχώς στα 1000-1400watt και 1-2 on-off το 24ωρο. Τώρα δεν ξέρω αν συμφέρει να ινβερταρει μόνιμα ή να κάνει on-off ?? 

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Ρώτησα τον προμηθευτή και είπε ότι δεν έχει χειροκίνητη αντιστάθμιση, δλδ δεν μπορείς να βάλεις π.χ. στους 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία νερό στους 50 και πάει λέγοντας.

Πολύ περίεργο έως απίθανο.

Τι μοντέλο είναι η αντλια;

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Είναι το ΗΜ091Μ U43 monoblock.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι εννούσε ο προμηθευτής.

Πάντως όλες οι αντλίες έχουν καμπύλη αντιστάθμισης η οποία είναι παραμετροποιήσιμη.

Θα σου έλεγα να μιλήσεις με την 24ωρη εξυπηρετηση της LG

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Δεν μπορώ να φανταστώ τι εννούσε ο προμηθευτής.

Πάντως όλες οι αντλίες έχουν καμπύλη αντιστάθμισης η οποία είναι παραμετροποιήσιμη.

Θα σου έλεγα να μιλήσεις με την 14ωρη εξυπηρετηση της LG

Μηλισα με την LG δεν μου είπαν και πολλά, μου πρότειναν τον τοπικό αντιπρόσωπο που πρέπει να πληρώσω για να την ρυθμίσει σωστά και να κάνει μια παρουσίαση αλλά άφησαν να εννοηθεί ότι δεν είναι σωστό να μπαίνω στο μενού του εγκατάστατη.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Ntinosmimis said:

Μηλισα με την LG δεν μου είπαν και πολλά, μου πρότειναν τον τοπικό αντιπρόσωπο που πρέπει να πληρώσω για να την ρυθμίσει σωστά και να κάνει μια παρουσίαση αλλά άφησαν να εννοηθεί ότι δεν είναι σωστό να μπαίνω στο μενού του εγκατάστατη.

Ναι δεν ακούγεται και παράλογο αυτό που σου είπαν.

Βέβαια πες τους κι εσύ ότι με τους άσχετους που έχουν για συνεργάτες δεν γίνετε να μη μπούμε στο μενού εγκαταστάτη.

Ας εξασφαλίσουν ότι έχει γνώση κάποιος να εγκαταστήσει την αντλία και μετά να του δώσουν δικαίωμα να την πουλάει.

Πχ από γνωστό μου που έβαλε Carrier ξέρω ότι αφού τελείωσε ο εγκαταστάτης, ήρθε μηχανικός της carrier και έκανε την εκκίνηση, τις ρυθμίσεις και έλεγξε να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση.

 

Σίγουρα όμως δεν σου είπαν ότι δεν ρυθμίζεται η αντιστάθμιση.

Άλλωστε είναι ξεκάθαρο στο επίσημο manual του κατασκευαστή.

 

ΥΓ. γιατί δεν στέλνεις το manual στον προμηθευτή σου; Δίνω πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην το έχει διαβάσει ποτέ.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Ναι δεν ακούγεται και παράλογο αυτό που σου είπαν.

Βέβαια πες τους κι εσύ ότι με τους άσχετους που έχουν για συνεργάτες δεν γίνετε να μη μπούμε στο μενού εγκαταστάτη.

Ας εξασφαλίσουν ότι έχει γνώση κάποιος να εγκαταστήσει την αντλία και μετά να του δώσουν δικαίωμα να την πουλάει.

Πχ από γνωστό μου που έβαλε Carrier ξέρω ότι αφού τελείωσε ο εγκαταστάτης, ήρθε μηχανικός της carrier και έκανε την εκκίνηση, τις ρυθμίσεις και έλεγξε να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση.

 

Σίγουρα όμως δεν σου είπαν ότι δεν ρυθμίζεται η αντιστάθμιση.

Άλλωστε είναι ξεκάθαρο στο επίσημο manual του κατασκευαστή.

 

ΥΓ. γιατί δεν στέλνεις το manual στον προμηθευτή σου; Δίνω πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην το έχει διαβάσει ποτέ.

Ναι, δεν μου είπαν ότι δεν γίνεται χειροκίνητη αντιστάθμιση αλλά δεν μου είπαν ότι γίνεται κιόλας, άφησαν να έρθει ο αντιπρόσωπος να την φτιάξει αυτός όπως την θέλω εγώ.

Αυτό λέω και εγώ δεν μπορεί στα νεότερα μοντέλα να μην μπορείς να φτιάξεις την αντιστάθμιση που θέλεις.

Να σε ρωτήσω, η δικιά σου όταν παγώνει πίσω κάνει αμέσως απόψυξη? Εμένα την παρατήρησα χθές το πρωί που ενώ είχε παγώσει συνεχίζε και δούλευε κανονικά αλλά χωρίς να βγάζει αέρα η φτερωτή αφού δεν είχε από πού να ρουφήξει αέρα και έκαιγε τα άντερα της, 4700 watt για μισή ώρα περίπου. Ούτε ο θερμοσίφωνας δεν καιει τόσο. Μετά ακούστηκε ένα τσουφφφ, σαν να έγινε κάποια εκτόνωση αέρα, δεν ξέρω γιατί έκανε τέτοιο ήχο? Και μετά εδώσε εντολή για απόψυξη. 

Μάλλον ή κάποιο αισθητήριο δεν αντιλαμβάνεται το πάγωμα ή είναι προγραμματισμένη έτσι που για μένα είναι λάθος να δουλεύει μισή ώρα περίπου και να μην μπορεί να ρουφήξει αέρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ntinosmimis said:

Ναι, δεν μου είπαν ότι δεν γίνεται χειροκίνητη αντιστάθμιση αλλά δεν μου είπαν ότι γίνεται κιόλας, άφησαν να έρθει ο αντιπρόσωπος να την φτιάξει αυτός όπως την θέλω εγώ.

Αυτό λέω και εγώ δεν μπορεί στα νεότερα μοντέλα να μην μπορείς να φτιάξεις την αντιστάθμιση που θέλεις.

Να σε ρωτήσω, η δικιά σου όταν παγώνει πίσω κάνει αμέσως απόψυξη? Εμένα την παρατήρησα χθές το πρωί που ενώ είχε παγώσει συνεχίζε και δούλευε κανονικά αλλά χωρίς να βγάζει αέρα η φτερωτή αφού δεν είχε από πού να ρουφήξει αέρα και έκαιγε τα άντερα της, 4700 watt για μισή ώρα περίπου. Ούτε ο θερμοσίφωνας δεν καιει τόσο. Μετά ακούστηκε ένα τσουφφφ, σαν να έγινε κάποια εκτόνωση αέρα, δεν ξέρω γιατί έκανε τέτοιο ήχο? Και μετά εδώσε εντολή για απόψυξη. 

Μάλλον ή κάποιο αισθητήριο δεν αντιλαμβάνεται το πάγωμα ή είναι προγραμματισμένη έτσι που για μένα είναι λάθος να δουλεύει μισή ώρα περίπου και να μην μπορεί να ρουφήξει αέρα. 

Δεν εχω παρατηρήσει καθόλου πως κάνει απόψυξη.

Αλλά δεν μου λεχει τραβήξει ποτέ συνεχόμενα τόσα πολλά watt.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.