Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση δυο αισθητήρων κινησης μαζί με έναν διακόπτη


dennis25440

Recommended Posts

@dennis25440

Για να δουλέψει το σύστημά σου πρέπει

  1. Η φάση που θα πηγαίνει στον διακόπτη και στους δύο ανιχνευτές κίνησης να είναι στη ίδια ασφάλεια/κύκλωμα. Δώσε ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό.
  2. Τόσο η επιστροφή από το διακόπτη όσο και οι επιστροφές από τον ανιχνευτή κίνησης , να καταλήγουν στο ίδιο φορτίο, που στη προκειμένη περίπτωση μπορεί να είναι τα τρια τροφοδοτικά των ταινιών LED μέχρι και όσα ρελέ φορτίου επιθυμείς.

Έτσι οι κρυφοί φωτισμοί θα ανάβουν είτε με εντολή ενεργοποίησης από τους ανιχνευτές κίνησης και θα απενεργοποιούνται μετά το πέρας του χρόνου που θα έχεις ορίσει, είτε θα ανάβουν μόνιμα εφόσον τους έχεις δώσει εντολή από τον διακόπτη και θα απενεργοποιούνται μόνο απ' αυτόν.

Σίγουρα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ρελέ καστάνιας που αναφέρεις. Ρελέ φορτίου ναι.

Edited by Stavros Perakis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η συνδεσμολογια έγινε όπως ανέφεραν και τα παιδιά από πάνω.... παίρνω τροφοδοσία από μια πρίζα δίπλα οπότε όλα είναι στην ίδια φάση και ασφάλεια... ξεκινούν από ένα κουτί διακλάδωσης και οι δυο επιστοφες από τους αισθητήρες καταλήγουν στην ίδια κλεμα με αυτή του διακόπτη, και μετα στο τροφοδοτικό για τα led( δεν εχω βάλει ρελε ισχύος). Και ενώ το όλο σύστημα δουλεύει σωστά, κάποιες φορές (οχι πάντα το τονίζω) όταν δίνει εντολή π.χ. ο αριστερός αισθητήρας και ανάβει το φως... σχεδόν μετα απο λίγο ενεργοποιειτε και ο δεξιά χωρίς να υπάρχει κάποια κίνηση στην δεξιά πλευρά...( το καταλαβαίνω απο τον ήχο που κάνει το ρελεδακι που έχει μέσα...)

Αντίθετα το εχω δοκιμάσει βγάζοντας τον έναν εκτός και δουλεύουν μια χαρά ο διακόπτης με τον έναν αισθητήρα...

Οι αισθητήρες να σημειωθεί πως δεν τους πήρα πάνω από 8€ .αν αλλαζα τον έναν και έβαζα κάποιον διαφορετικό ίσως να λυνόταν το πρόβλημα;

Επίσης κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω με την συγκεκριμένη σύνδεση όταν δίνει εντολή ο ένας πηγαινει και τάση(όπως γίνεται και με τον διακοπή που πάει και προς τους δυο αισθητηρες) στην έξοδο του άλλου εκτός από το τροφοδοτικό των led αυτό δεν επιβαρύνει τους αισθητήρες σε βάθος χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή - χρειάζεται έλεγχος άμεσα!

Η πρίζα και ο διακόπτης, μάλλον - πολύ πιθανόν, δεν τροφοδοτούνται από την ίδια ασφάλεια.

(αν έχεις τριφασική παροχή, μπορεί να είναι από διαφορετική φάση!!!)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου μάλλον δεν το κατάλαβες έτσι όπως το έγραψα. 

Τροφοδοσία παίρνω από μια πρίζα καντα και για τους αισθητήρες και για τον διακόπτη... ο διακόπτης εχει μπει στο πλάι του κρεβατιού δεν είναι σε τοίχο...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Πήγε η ψυχή μου στη θέση της.....

Σε σχέση με το πρόβλημά σου, μάλλον οι αισθητήρες σου έχουν 3 ακροδέκτες (φάση, ουδέτερο, επιστροφή)

Ψάξε για αισθητήρες με 4 ακροδέκτες (φάση, ουδέτερο + 2 ακροδέκτες ψυχρής επαφής)

Καλό είναι να βάλεις και ρελεδάκι ισχύος. 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτείνεις κάποιον αισθητήρα με τα χαρακτηριστικά που ανέφερες...;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει...

Μάλλον αν βάλεις ρελεδάκι ισχύος, θα λυθεί το πρόβλημα χωρίς αλλαγή αισθητήρων.

Link to comment
Share on other sites

Απορία: αν βάλω ένα ρελε ισχύος παλι θα εχει τάση η έξοδος του απέναντι αισθητήρα όταν θα ενεργοποιηθεί ο άλλος ή πατηθεί ο διακόπτης το μόνο που θα κάνει θα είναι απλά να περνάει το ρεύμα προς το τροφοδοτικό των led χωρίς να επιβαρυνονται οι αισθητήρες με την συγκεκριμένη κατανάλωση 

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς.

Υπάρχει στο manual των αισθητήρων το max ρεύμα που αντέχουν?

Ίσως τα διακοπτάκια των αισθητήρων να μη αντέχουν το ρεύμα των τροφοδοτικών των led, ενώ το ρεύμα του πηνίου είναι ασήμαντο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.