Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Mηχανικος με κλειστα βιβλια και ΟΑΕΔ


nikos40

Recommended Posts

καλησπερα,

 

οπως λεει το αρθρο ειμαι μηχανικος, εχω κελεισει βιβλια απο το 2017  και θελω να ρωτησω αν μπορω να εγγραφω στον οαεδ ? Ξερω οτι παλια οι μηχανικοι δεν μπορουσαν.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, sdim said:

Λογικά γίνεται αλλά όχι για ΚΑΔ μηχανικού.

ειχα την εντυπωση οτι αλλαξαν τα πραγματα και μπορουσαν πλεον μηχανικοι. δικηγοροι κτλ να μπουν στο ταμειο ανεργιας εφοσον εχουν κλειστα βιβλια

Link to comment
Share on other sites

έχει και εισοδηματικά κριτήρια  και θα πρέπει να έχεις 3 χρόνια  ασφάλιση για να μπεις στο ταμείο για 8 μήνες. Δηλάδη κάθε 3 χρόνια μπαίνεις για 8 μήνες. εχει τις προυποθέσεις στο site του  οαεδ

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Ήμουν θολωμένος από το Εξοικονομώ (την Παρασκευή ήταν στην περιοχή μου) και διάβασα ΟΑΕΕ αντί για ΟΑΕΔ.

 

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Οι προϋποθέσεις που αναφέρει το site είναι για να πάρεις το επίδομα ανεργίας. Αν απλά θέλεις την ιδιότητα του ανέργου, ισχύουν και τότε οι ίδιες προϋποθέσεις;

Μπορεί πχ ελ. επαγγελματίας μηχανικός να κλείσει βιβλία, να συνεχίσει να πληρώνει ΕΦΚΑ-ΕΤΕΑΕΠ και να εγγραφεί στον ΟΑΕΔ;

Link to comment
Share on other sites

Με το που κλείνεις βιβλία, χάνεις την ασφάλιση στον ΕΦΚΑ (ως μηχανικός). Δεν θα πληρώνεις εισφορές, άσχετα αν η καρτέλα σου στον ΕΦΚΑ αργήσει να ενημερωθεί και σου βγάζουν εισφορές. Μία λύση θα ήταν η προαιρετική ασφάλιση, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, κάρτα ανεργίας προϋποθέτει χαρτί πως είσαι ανασφάλιστος.

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή την προαιρετική ασφάλιση εννοούσα και αν είναι συμβατή με την ιδιότητα του ανέργου, αφού στην πραγματικότητα δεν εργάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2021 at 8:59 ΜΜ, gelastos said:

αν δεν κάνω λάθος, κάρτα ανεργίας προϋποθέτει χαρτί (βεβαίωση από ΕΦΚΑ) πως δεν είσαι ασφαλισμένος.

Προαιρετική ασφάλιση σημαίνει είσαι ασφαλισμένος.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.