Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περι αλλαγής χρήσης σε παλαιό κτίριο χωρίς υφιστάμενες μελέτες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε ένα κτίριο του 1975 χωρίς άλλες μελέτες εκτός των αρχιτεκτονικών, θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης μέσω ΕΕΜΚ.

 

Δεν έχω μεταβολή στα φορτία και στις θέσεις στάθμευσης και γενικώς πληρώ τις σχετικές προϋποθέσεις.

 

Η ερώτησή μου αφορά στις λοιπές μελέτες. Το σύστημα του ΤΕΕ ζητάει μελέτη παθητικής και ενεργητικής, μελέτη ύδρευση αποχέτευση και μελέτη ενεργητικής και παθητικής πυροπροστασίας. Χρειάζεται να τις υποβάλλω αφού δεν έχω υφιστάμενες?

 

Γενικώς πώς αντιμετωπίζονται τα παλαιά κτίρια σε αυτό το θέμα?

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το είδος των απαιτούμενων μελετών στην περίπτωση αλλαγής χρήσης εξαρτάται από τη νέα χρήση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις μελέτες μόνο και μόνο επειδή δεν έγιναν. Ενδεχομένως να απαιτούνται πρόσθετες μελέτες (π.χ. πυροπροστασία) λόγω της νέας χρήσης.

Edited by Ψηφομάχος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν στη νέα χρήση γίνονται νέες εγκατάστασεις (π.χ. υδραυλική) που δεν προβλεπόταν στην παλιά μελέτη σαφώς και θα πρέπει να γίνουν οι νέες μελέτες. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.