Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακίνητο εκτός σχεδίου και υπαγωγή Ν. 4495 με μη έγκυρο τοπογραφικό


ΜΕΜΑΣ

Recommended Posts

ναι, αυτο λεει το 99, δλδ οτι, στους δικαιουμενους προς υποβολη της αίτησης

ειναι ο   επικαρπωτης ή ο ψκ. χωρις την συμφωνη γνωμη των λοιπων.

αλλά

το 98 λεει οτι "συγκυριοι εξ αδιαιρετου σε οριζοντια ή καθετη ιδιοκτησια" όπου εχει γινει συσταση ΟΙ  εκτος σχεδιου  ..

ή εντος εστω και χωρις συσταση κλπκλ...

μπορουν μονοι τους  κλπ...

Εχεις απαντησει οτι  εισαι εκτος και οτι δεν εχει γινει συσταση ΟΙ.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

ναι, αυτο λεει το 99, δλδ οτι, στους δικαιουμενους προς υποβολη της αίτησης

ειναι ο   επικαρπωτης ή ο ψκ. χωρις την συμφωνη γνωμη των λοιπων.

αλλά

το 98 λεει οτι "συγκυριοι εξ αδιαιρετου σε οριζοντια ή καθετη ιδιοκτησια" όπου εχει γινει συσταση ΟΙ  εκτος σχεδιου  ..

ή εντος εστω και χωρις συσταση κλπκλ...

μπορουν μονοι τους  κλπ...

Εχεις απαντησει οτι  εισαι εκτος και οτι δεν εχει γινει συσταση ΟΙ.

 

Ναι μιλάμε για ακίνητο εκτός σχεδίου με ιδιοκτησιακό καθεστώς επικαρπωτή και 2 ΨΚ με 50% ο καθένας εξ αδιαιρέτου χωρίς σύσταση ΟΙ. ..... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας

Η απάντηση της ΥΔΟΜ (τμήματα) για το μη έγκυρο τοπογραφικό αφού ζήτησε ενημέρωση από την Δνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Περιφέρειας.

"Όσον αφορά την ισχύ της α/α ........ δήλωσης υπαγωγής στο Ν 4495/17 της ιδιοκτησίας σας, σας γνωρίζουμε ότι αυτή είναι σύννομη και υπεύθυνος για την ορθότητα αυτής είναι ο μηχανικός που την συνέταξε."

"Οι ιδιοκτήτες και η επικαρπώτρια του ακινήτου θα πρέπει να προσκομίσουν θεωρημένο από την ΔΤΥ της ΠΕ με την ορθή αποτύπωση της επαρχιακής οδού σύμφωνα με το () σχετικό, γνωρίζοντάς σας ότι η απώλεια τμήματος της ιδιοκτησίας μπορεί να έχει επιπτώσεις στην αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του ακινήτου σας καθώς και την νομιμότητα της αδείας σας". 

Επίσης σε ερώτημά μου σχετικά με το ποιός έχει δικαίωμα να προχωρήσει διαδικασία για θεώρηση από την ΥΔΟΜ της ηλεκτροδότησης του ισογείου του ακινήτου χωρίς ενημέρωση και συναίνεσή μου με ενημέρωσαν ότι: 

α. "Προχώρησαν στη ρευματοδότηση του κτιρίου θεωρώντας ότι ο έχων την ωφέλεια του ακινήτου (επικαρπωτής) δικαιούται να κάνει πράξεις για την ωφέλεια αυτού και χωρίς να προβαίνει σε δυσμενείς πράξεις όπως πχ κατεδάφιση για την οποία απαιτείται και η δική σας συναίνεση" 

β. "έγινε κατ΄ εφαρμογή του άρθρου 42 του 4495/17 (αλλαγή ιδιοκτήτη) την οποία την έκανε ο μηχανικός που είχε επιβλέψει το το κτίσιμο του ακινήτου 88 - 89 και την σύνδεση με τη ΔΕΗ με το άρθρο 47 και μια εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ 28116/91."

Απορίες 

Είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα για τον επικαρπωτή ή εγώ κάνω λάθος ή γιατί υπάρχει το άρθρο 1153 του ΑΚ ;

Είναι δυνατόν η δήλωση υπαγωγής να είναι σύννομη με μη έγκυρο τοπογραφικό ;

Αφού η επικαρπώτρια είχε δικαίωμα ζητάει από όλους να προσκομίσουν νέο επικυρωμένο τοπογραφικό από την ΔΤΥ της ΠΕ διαφορετικά θα υπάρχουν επιπτώσεις.......... 

Τι δεν έχω καταλάβει ???  Κάποια πρόταση ?? 

 

    

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, ΜΕΜΑΣ said:

....  Κάποια πρόταση ?? .....

Υπάρχει προσπάθεια και πιθανότητα να τα βρείτε με την επικαρπώτρια? (αν κατάλαβα καλά αδερφή ή και μητέρα σας είναι.)

Αν ναι θα βρεθούν οι βέλτιστες λύσεις με βάση τις οδηγίες που θα σας δώσουν ο ή οι Μηχανικοί σας.

Αν όχι θα έχετε μπάχαλο τα επόμενα 5 – 10 χρόνια… και έξοδα σημαντικά (και οι δύο πλευρές)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πολύ σωστά το γράφετε. Εδώ χρειάζεται συνεννόηση. Φαίνεται ότι η εκτίμησή σας σας θα επιβεβαιωθεί. Ήδη έχει ξεκινήσει από μέρους μου μια προσπάθεια να συζητηθεί από κοινού το θέμα κάτι σαν διαπραγμάτευση ή ανταλλαγή απόψεων μέσω δικηγόρων για την επίλυση. Αν δεν τότε ασφαλιστικά για ρύθμιση κατάστασης στο πλαίσιο του άρθρου 1160 του ΑΚ και αγωγή για ηθική βλάβη.   

Μου κάνει εντύπωση ο χειρισμός του θέματος από την ΥΔΟΜ : Πίστευα ότι θα ζητούσε από το μηχανικό που έκανε την δήλωση είτε να την ακυρώσει είτε να την τροποποιήσει οπότε τα πράγματα θα είχαν μπεί σε δρόμο αλλά αντιθέτως λέει ότι είναι σύννομη αλλά θέλει νέο τοπογραφικό επικυρωμένο. 

Επίσης αποδέχθηκε ενέργειες αλλαγής της άδειας του ακινήτου από τον επικαρπωτή (αλλαγή ιδιοκτήτη χωρίς να υπάρχει αλλαγή ιδιοκτητών) και για την ηλεκτροδότηση τμήματος χωρίς να υπάρχει η συναίνεση των ιδιοκτητών Ψιλών Κυρίων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλό Μεσημέρι... Προς ενημέρωση σε εξέλιξη του θέματος. Κατόπιν σχετικής αλληλογραφίας με την ΥΔΟΜ, η τελευταία με ενημέρωσε ότι έγινε ανάκληση της οικοδομικής άδειας του ακινήτου και της δήλωσης υπαγωγής λόγω του μη αποδεχθέντος από την Περιφέρεια Τοπογραφικού και θεωρεί ότι το οικόπεδο είναι μη άρτιο. Δίδεται χρόνος 30 ημερών για υποβολή ένστασης σε ΣΥΠΟΘΑ ή αν υποβληθεί δήλωση τακτοποίησης στην Κατηγορία 5 δεν θα επιβληθεί καθόλου το πρόστιμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Μετά την απόφαση για ανάκληση της άδειας λόγω μη έγκυρου τοπογραφικού (το οικόπεδο πλέον είναι κάτω από τα 750 τμ)παρουσιάσθηκε το εξής φαιδρό αλλά πραγματικό γεγονός : Αντί να ξεκινήσει από κοινού, (αν και ζητήθηκε εγγράφως από τον ψιλό κύριο του 50% εξ αδιαιρέτου η από κοινού υπαγωγή του ακινήτου στην κατηγορία 5 το αίτημα αυτό δεν απαντήθηκε), η διαδικασία υπαγωγής του ακινήτου στις προβλέψεις του Νόμου ως Κατηγορία 5 η οποία είναι ανοιχτή μέχρι τέλη Νοε τρέχοντος έτους, υπεβλήθη ένσταση κατά της απόφασης της ΥΔΟΜ από την επικαρπώτρια και την ψιλή κυρία του 50% εξ αδιαιρέτου και η οποία θα εξετασθεί κάποια στιγμή στο μέλλον από το ΣΥΠΟΘΑ φυσικά μετά την εκπνοή της προθεσμίας για την υπαγωγή του ακινήτου με ότι συνεπάγεται αυτό. 

Ερώτηση Κατά την άποψή μου τόσο η επικαρπώτρια (Αστικός Κώδικας - Επικαρπωτής : Νομή ξένου πράγματος) αλλά και η ψιλή κυρία κάτοχος του 50% εξ αδιαιρέτου (Μη έχουσα πλειοψηφία), έχουν την νομιμοποίηση να υποβάλλουν ένσταση κατά της απόφασης της ΥΔΟΜ η οποία θα εξετασθεί από το ΣΥΠΟΘΑ.

Είναι το επιχείρημα αυτό νομικά σωστό ;  Στη περίπτωση που είναι σωστό το επιχείρημα τότε η ΥΔΟΜ, (η οποία έχει ενημερωθεί εγγράφως ότι το υπόλοιπο 50% δεν συναινεί στην υποβολή ένστασης), μετά την πρωτοκόλληση των ενστάσεων ως οφείλει θα απαντήσει στις ενδιαφερόμενες ότι δεν έχουν την νομιμοποίηση να υποβάλλουν ένστασης κατά της απόφασης και θα προχωρήσει μετά τη λήξη του χρονικού περιθωρίου στην επιβολή του προβλεπομένου προστίμου ή θα διαβιβάσει το φάκελλο στο ΣΥΠΟΘΑ το οποίο και θα αξιολογήσει την νομιμότητα και την ουσία της ένστασης ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

    

     

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα απο την ενσταση, το περιεχομενο της οποιας δεν γνωριζουμε, ούτε σε τι στηριζεται, αρα ουτε μπορουμε να προδικασουμε τπτ...,

όποιος εχει δικαίωμα να υποβαλλει δηλωση, εχει αντιστοιχα και το δικαιωμα ενστασης.

Κατα τα λοιπα, η κατ. 5 εχει ηδη "κλεισει" πλην συγκεκριμενων εξαιρεσεων....δεν λες  εαν ανηκετε σε αυτες

Τελικα, και ανεξαρτητα απο αυτα,

εάν μετα απο μεμονωμενες ενεργειες συνιδιοκτητων, επιτευχθει αποτελεσμα "επωφελες" για το ακινητο

αρα και για τους υπολοιπους μη συμμετέχοντες,

ποια ζημια εχει υποστει ο "αρνουμενος";;;

Εν τελει, εάν εσυ εισαι ο αρνουμενος, εχεις το 50% και λες  οτι μπορεις να πας με την κατ. 5....

αρα κανε εσυ δηλωση τακτοποιησης.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2021 at 5:24 ΜΜ, dimitris GM said:

Ανεξαρτητα απο την ενσταση, το περιεχομενο της οποιας δεν γνωριζουμε, ούτε σε τι στηριζεται, αρα ουτε μπορουμε να προδικασουμε τπτ...,

όποιος εχει δικαίωμα να υποβαλλει δηλωση, εχει αντιστοιχα και το δικαιωμα ενστασης.

Κατα τα λοιπα, η κατ. 5 εχει ηδη "κλεισει" πλην συγκεκριμενων εξαιρεσεων....δεν λες  εαν ανηκετε σε αυτες

Τελικα, και ανεξαρτητα απο αυτα,

εάν μετα απο μεμονωμενες ενεργειες συνιδιοκτητων, επιτευχθει αποτελεσμα "επωφελες" για το ακινητο

αρα και για τους υπολοιπους μη συμμετέχοντες,

ποια ζημια εχει υποστει ο "αρνουμενος";;;

Εν τελει, εάν εσυ εισαι ο αρνουμενος, εχεις το 50% και λες  οτι μπορεις να πας με την κατ. 5....

αρα κανε εσυ δηλωση τακτοποιησης.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!

α. Για το περιεχόμενο της ένστασης δεν μπορώ να πώ κάτι γιατί ακόμη η ΥΔΟΜ δεν μου το έχει κοινοποιήσει (Η απόφαση ανάκλησης στηρίχθηκε στο γεγονός ότι το τοπογραφικό στη δήλωση υπαγωγής, (που υπεβλήθη από την επικαρπώτρια και ανακλήθηκε), είναι μη αποδεκτό από την Περιφέρεια οπότε η εκτίμησή μου είναι ότι η ένσταση θα πρέπει να περιφέρεται γύρω από αυτό).

β. Η Κατηγορία 5 είναι ακόμη ανοικτή λόγω εξαιρέσεων και μέχρι τέλη Νοε 2021.

γ. Η ανησυχία μου είναι ότι η ένσταση θα εξετασθεί πολύ αργότερα από το τέλος Νοε και εφόσον δεν είναι θετική (μεγάλη πιθανότητα) τότε μετά την απόρριψή της θα καταλογισθεί πρόστιμο το οποίο δεν θα είναι δυνατόν να σβηστεί με ένταξη του ακινήτου στη Κατηγορία 5 γιατί τότε θα έχει κλείσει.

δ. Έχω ενημερώσει εγγράφως την ΥΔΟΜ ότι δεν επιθυμώ την υποβολή ένστασης και έχω ζητήσει επίσης να με ενημερώσει εάν έχω το δικαίωμα της μονομερούς υποβολής δήλωσης και πως θα γίνει αυτό διότι είμαι κάτοχος του 50%. Στη περίπτωση που με ενημερώσει ότι μπορώ είναι ευνόητο ότι θα το κάνω αμέσως. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.