Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονικό σύστημα e-ΕΦΚΑ, πόσο ηλεκτρονικό το θεωρείτε?


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Ηλεκτρονικό σύστημα e-ΕΦΚΑ, πόσο ηλεκτρονικό το θεωρείτε?

Ποια η διαφορά του από το παλιό σύστημα, όπου ο υπάλληλος πήγαινε και καταχωρούσε χειρόγραφα μια προς μια τις μηνιαίες εισφορές μας?

Γιατί π.χ να μην μοιάζει με έναν λογαριασμό τραπέζης όπου σε 4 στήλες ανά πάσα στιγμή θα έβλεπες τις απαιτήσεις του με τους χρόνους της  εμπρόθεσμης καταβολής τους και τις καταθέσεις σου με το χρόνο κατάθεσής τους?

Γιατί να χρειάζεται η ετήσια εκκαθάριση, για να σου επιστραφούν λεφτά τα οποία κατέθεσες π.χ  με τον παλιό κωδικό, χωρίς ούτε να στα επιστρέφει αμέσως, ώστε να αντιληφθείς το λάθος σου και να τα καταθέσεις εκ νέου με το νέο κωδικό αλλά και χωρίς να σου ενημερώνει ότι αυτά τα κατατεθέντα λεφτά με τον παλιό κωδικό δεν λαμβάνονται υπόψη στις τρέχουσες εισφορές?

Ποιος ο λόγος του νέου κωδικού ή ποιος ο λόγος της μη αυτόματης συσχέτισή τους με τον παλιό που διαφέρει μόνο κατά το τελευταίο ψηφίο?

 Γιατί να στα επιστρέφει όποτε εκείνο  θέλει, χωρίς τόκους, όταν αντίστοιχα το ίδιο  αφενός και σου χρεώνει τόκους υπερημερίας για καθυστερημένες εισφορές σου και αφετέρου σου κόβει και την έκπτωση 25% του κορωνοϊου [λόγω λέει «μη εμπρόθεσμης εξόφλησης τους»?

Δείτε παράδειγμα

Ενώ φαίνεται ότι κάθε μήνα  κατέβαλα τις εισφορές κανονικά εντούτοις 2 τουλάχιστο μήνες φαίνονται ως  ανεξόφλητοι

Νέα εικόνα (8).bmp Νέα εικόνα (11).bmp

Γιατί να μην μπορείς να καταθέτεις οποιοδήποτε ποσό εισφοράς θέλεις και μπορείς και χρονικά οποτεδήποτε και τυχόν τόκους υπερημερίας να στους προσθέτει αυτόματα στις απαιτήσεις του επόμενου έτους?

Πόσο απλό θα ήταν αν λειτουργούσε έτσι,   αν π.χ  εγώ σήμερα ήθελα να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα, να κατέθετα όλες τις οφειλές μου και να την έπαιρνα αυτόματα σε 1-2 μέρες, χωρίς τηλέφωνα και καθυστερήσεις και χωρίς να καταθέσω ποσά τα οποία ήδη μου οφείλει το σύστημα του- στην περίπτωσή μου 185,18 του 2019 και 185,18 του έτους 2020-αυτά με τον παλιό κωδικό? 

Νέα εικόνα (9).bmp  υ.γ μάλιστα μου ζητάει να καταθέσω πάλι τα 289,92€ που ήδη κατέθεσα προ καιρού

Είναι στα αλήθεια τόσο δύσκολος ένας τέτοιος ηλεκτρονικός προγραμματισμός του?

ή παραμένει έτσι  για να πανηγυρίζουν οι φιλοκυβερνητικές εφημερίδες για τάχα επιστροφή  εκατόν τόσο εκατομμυρίων από τον ΕΦΚΑ, σαν από παντού… να βρέχει λεφτά λόγω κυβερνητικών χειρισμών!

Edited by ΚΑΝΑ
εδιτ
Link to comment
Share on other sites

Παλιά υπήρχε η πασιέντζα τώρα υπάρχει μια άλλη εφαρμογή, μέσα από το app store της microsoft ...

 (για αυτό μάλλον δεν βλέπει τα πιστωτικά... και τα άλλα που αναφέρεις ... έχει τυφλωθεί!!! 😀είναι θέμα ... σωστού .... προγραμματισμού!!!!!)

 

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει αλλά όλως περιέργως σήμερα μου ζήτησε να συνδεθώ μέσω gov.gr

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2020 at 11:29 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Ηλεκτρονικό σύστημα e-ΕΦΚΑ, πόσο ηλεκτρονικό το θεωρείτε?

Ποια η διαφορά του από το παλιό σύστημα, όπου ο υπάλληλος πήγαινε και καταχωρούσε χειρόγραφα μια προς μια τις μηνιαίες εισφορές μας?

Έχω διαπιστώσει και γω, σε άλλες περιπτώσεις, ότι η αντιμετώπιση των νέων τεχνολογιών από το δημόσιο, είναι ίδια με την αντιμετώπιση (σύμφωνα με αρχαίο ανέκδοτο) ενός ποντίου, όταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα υπεραυτόματα πλυντήρια ρούχων.

Εγκατέστησε δύο, το ένα δίπλα στο άλλο, για να στηρίζεται καλά η σκάφη, πάνω τους! 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέτε, το πρόβλημα είναι η μεταφορά παλαιών γραφειοκρατικών διαδικασιών σε ηλεκτρονικές αλλά με την ίδια λογική. Κανονικά θέλει επανασχεδιασμό όλων των διαδικασιών με ηλεκτρονική λογική από την αρχή.

Γενικότερα, είναι δείγμα του ότι το δημόσιο δεν είναι πολιτοκεντρικό. Κανονικά θα έπρεπε πχ να πηγαίνεις στην εφορία, να έχει ένα μόνο γκισέ για εξυπηρέτηση και όλη η εσωτερική γραφειοκρατία (υπογραφή από τον έναν, χαρτί από τον άλλον) να γίνεται από την υπηρεσία. Αντί αυτού, σε στέλνουν από όροφο σε όροφο. Το ίδιο ισχύει και με κάποια ηλεκτρονικά συστήματα. Αντί να μας αποκρύπτουν την εσωτερική γραφειοκρατική πολυπλοκότητα και να δρουν ως υπηρεσίες "μίας στάσης", απλά την εκθέτουν ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Από όλα αυτά μπορεί να φανταστεί κανείς πόσο λορδεμπου είναι είναι το ασφαλιστικό και δεν το αγγίζει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Βασίλη (ΚΑΝΑ), το άλλο με τον Τοτό, το ξέρεις; 

Τι έκανε ο Τοτός?

Παιδιά πλήρωσα 2 δόσεις (ΙΑΝ-ΦΕΒ- 2Χ185=370) με το παλιό κωδικό,

αντί των 2Χ220=440 και με νέο κωδικό

και επειδή το σύστημα ΕΦΚΑ τα δέχθηκε, (αλλά ούτε και μου επέστρεψε άμεσα)

σχημάτισα τη γνώμη ότι τη γνώμη, ότι έπρεπε να προσθέσω πρώτα τη διαφορά (440-370=70) ώστε να είμαι ταμειακά εντάξει και μετά πληρώνοντας  κανονικά άλλους  μήνες  165€λόγω κορωνοϊου και άλλους 220 ή 288 -299,18

 είχα την εντύπωση ότι δεν οφείλω τίποτα.

Έλα όμως που σήμερα αναγκάστηκα να πληρώσω, (σ΄αυτούς που μου χρωστάνε)  και άλλα 577,92€

χωρίς να ξέρω αν ξεμπέρδεψα για  το 2020. 

Γιατί έγιναν όλα αυτά όπως μου απάντησαν!

Γιατί έχασα την έκπτωση του κορωνοϊου, λόγω οφειλών εισφορών ΦΕΒ 2020 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Faethon11 said:

Από όλα αυτά μπορεί να φανταστεί κανείς πόσο λορδεμπου είναι είναι το ασφαλιστικό και δεν το αγγίζει κανείς....

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως!

Καθώς ασχολήθηκα τώρα τελευταία, σαν ...χοντρο-πετσοκομμένος συνταξιούχος, κανείς δεν μπορεί να φανταστεί πόσο @#&*%$#@.... είναι και δυστυχώς το αγγίζουν πάρα πολλοί και το κάνουν τρισ-λορδομπούμπουκο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.