Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος μηχανικός-Πρώτη εργασία-Μπλοκάκι και φορολογία


electrical7

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Αποφοίτησα πρόσφατα από το Ε.Μ.Π. ως ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών και τώρα ψάχνω να βρω την πρώτη μου εργασία. Αυτή τη στιγμή έχω μια προσφορά από μια εταιρεία που κάνει περιβαλλοντικές μελέτες και θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι συμφέρουσα και κυρίως να με διαφωτίσετε σχετικά με τη φορολογία (φυσικά θα μιλήσω και με λογιστή) και τι ποσά δίνει ένας μηχανικός και πού κάθε μήνα. Να διευκρινίσω πως δεν έχω κάνει ακόμα εγγραφή στο ΤΕΕ.

Η προσφορά είναι η ακόλουθη: Ένα εξάμηνο πρόσληψη με ΙΚΑ 550 ευρώ. Υποθέτω αυτά είναι καθαρά.

Μετά μου λέει να κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ και έναρξη δελτίου παροχής υπηρεσιών (αυτό σημαίνει μπλοκάκι (;)) 1200 ευρώ + ΦΠΑ. 

Και εδώ έρχομαι να ζητήσω τα φώτα σας. Ξέρω ότι αυτά τα 1200 δεν είναι καθαρά. Υπάρχει παρακράτηση 20%. Από αυτή την παρακράτηση, γνωρίζετε πόσα μου επιστρέφονται στο τέλος του χρόνου; Επίσης τι άλλο κόστος θα έχω; Το ΤΣΜΕΔΕ δεν νομίζω να υπάρχει πλέον, στο ΕΦΚΑ τι πληρώνω;

Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Ξεκινάω την επαγγελματική μου καριέρα και δεν θα ήθελα να πιαστώ κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή.

Μπορείς να κάνεις διάφορες ασκήσεις στο φύλλο υπολογισμού που παρατίθεται εδώ

https://www.b2green.gr/el/post/77007/ypologismos-tou-katharou-etisiou-miniaiou-eisodimatos-meta-foron-kai-eisforon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. Ως νέος μηχανικός κι εγώ, θα σου παραθέσω τη δική μου εμπειρία για τα ίδια πάνω κάτω ποσά. Ίσως είμαι ειδική περίπτωση γι' αυτό πάρε αυτά που σου γράφω με κάθε επιφύλαξη.

Έκανα έναρξη ένα χρόνο πριν. Λόγω αργοπορημένης ένταξης και οριστικοποίησης της έναρξής μου από το ΤΣΜΕΔΕ, δεν είχα δικαίωμα επιλογής κλάσης για το 2020, καθώς είχα κάνει έναρξη τον Γενάρη του '20 και η ένταξη στα συστήματα του ΕΦΚΑ έγινε τον Σεπτέμβρη (!) του '20. Έτσι, δημοκρατικά και ωραία το ΤΣΜΕΔΕ με ενέταξε στην 1η ασφαλιστική κατηγορία (σύνολο 288€ μαζί με ΕΤΕΑΕΠ κλπ) έναντι της ειδικής που δικαιούμαστε οι κάτω 5ετιας (σύνολο 204€). Από τότε έχω πάρει 1000 τηλέφωνα και όλοι δηλώνουν αναρμόδιοι γι' αυτό που μου συνέβει. Πληρώνω +84€ χωρίς λόγο τον μήνα.

Αυτό λοιπόν που έχω να σου πω εγώ, είναι να ΜΗΝ μπλέξεις με ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ είναι αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ υπαγόμαστε). Καλύτερα 550€ και στο χέρι, να μην έχεις να πληρώνεις λογιστές, να μην σου έρθει κάποια αναπάντεχη εισφορά από το πουθενά. Ξέρω είναι πολύ λίγα χρήματα, αλλά τουλάχιστον ξέρεις πόσα είναι και δικαιούσαι και κάποια πράγματα ως υπάλληλος (π.χ. άδειες, δώρα) πράγματα που στην άλλη περίπτωση είναι στην κρίση του εργοδότη σου αν σου τα δώσει. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να μην έκανα ποτέ έναρξη.

Ελπίζω να σε βοήθησα και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η γνώμη σου συνάδελφε, αλλά βγάλαμε τέτοια σχολή για να παίρνουμε 550 το μήνα; Εγώ θα αναγκαστώ να παω αθηνα γιατί είμαι από επαρχία, ίσα ίσα το σπίτι  θα πληρωνω και τους λογαριασμους.

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, electrical7 said:

Σεβαστή η γνώμη σου συνάδελφε, αλλά βγάλαμε τέτοια σχολή για να παίρνουμε 550 το μήνα; Εγώ θα αναγκαστώ να παω αθηνα γιατί είμαι από επαρχία, ίσα ίσα το σπίτι  θα πληρωνω και τους λογαριασμους.

Θεωρώ ότι για να σου προτείνει η εταιρεία αυτές τις δύο επιλογές τις θεωρεί ισότιμες. Θέλω να πω ότι και το μπλοκάκι 1200€ δεν έχει μεγάλη διαφορά από τα 550€ μισθωτός. Και θα στο εξηγήσω παρακάτω:

ΕΦΚΑ + ΕΤΕΑΠ στην περίπτωση που ενταχθείς στην ειδική κατηγορία = 204€/μήνα

Λογιστής (λογικά θα πρέπει να έχεις) περίπου 25€/μήνα

Παρακράτηση 20% = 240€

Με αυτά πάει το ποσό στα 731€. Το αντίστοιχο του ΙΚΑ είναι περίπου 642€ αν συνυπολογίσεις τους 2 μισθούς των δώρων και επιδόματος αδείας. Βέβαια μετά είναι και πόσα θα πάρεις από την επιστροφή της εφορίας στην περίπτωση του Δ.Π.Υ. Μπορείς όμως να βασιστείς σε αυτό; Πραγματικά δεν είναι σκοπός μου να σε επηρεάσω. Κάνεις την έρευνά σου και κρίνεις εσύ αναλόγως, εννοείται. Απλώς σου παρέθεσα τη δική μου εμπειρία, όπου με ενέταξαν και εμένα και πολλούς άλλους νέους σε λάθος ασφαλιστική κατηγορία. Στη εταιρία που βρίσκομαι ισχύει κάτι ανάλογο, απλώς οι μισθωτοί ΙΚΑ δουλεύουν λιγότερες ώρες, έχουν δώρα + άδειες (τα προβλεπόμενα από τον νόμο). Πρέπει να ρωτήσεις τι ισχύει και για αυτή που ενδιαφέρεσαι, π.χ. θα σου δίνουν άδειες, κάποια μπόνους στις γιορτές, κλπ. Επίσης λογικά στο ΙΚΑ θα είσαι ως υπάλληλος γραφείου δηλωμένος κι όχι ως μηχανικός, αλλιώς θα ήταν μεγαλύτερο το ποσό και οι εισφορές που θα πλώρωνε ο εργοδότης.

Τώρα στο αν θα έπρεπε να βγάζουμε 550€ τον μήνα, φυσικά και δεν θα έπρεπε ούτε εμείς ούτε κανένας να βγάζει. Πολλοί όμως ΔΥΣΤΥΧΩΣ τόσα βγάζουν. Αν είσαι από επαρχία, καμία από τις 2 περιπτώσεις (ΙΚΑ - Δ.Π.Υ.) δεν θα σου επιτρέψει να βιοποριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης μου ανέφερε πως στην αρχή με τα 550 ευρώ θα δυσκολευτώ και θα χρειαστώ οικονομική στήριξη από τους γονείς μου. Μετά μου λέει θα είσαι μια χαρά. Δηλαδή θα ειμαι μια χαρά με 100-200 ευρώ παραπάνω; Μήπως με τις επιστροφές στο τέλος του χρόνου βγαίνει κανένα χιλιάρικο; Αλλιώς με κοροιδεύει..

Επίσης 550 ευρώ παίρνουν όσοι κάνουν δουλειές απολυτηρίου λυκείου. Ε όχι δεν το δέχομαι. Δεν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή για έναν μηχανικό πέρα από μπλοκάκι;

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, electrical7 said:

Ο εργοδότης μου ανέφερε πως στην αρχή με τα 550 ευρώ θα δυσκολευτώ και θα χρειαστώ οικονομική στήριξη από τους γονείς μου. Μετά μου λέει θα είσαι μια χαρά. Δηλαδή θα ειμαι μια χαρά με 100-200 ευρώ παραπάνω; Μήπως με τις επιστροφές στο τέλος του χρόνου βγαίνει κανένα χιλιάρικο; Αλλιώς με κοροιδεύει..

Επίσης 550 ευρώ παίρνουν όσοι κάνουν δουλειές απολυτηρίου λυκείου. Ε όχι δεν το δέχομαι. Δεν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή για έναν μηχανικό πέρα από μπλοκάκι;

Αφού δεν το δέχεσαι (και καλά κάνεις), γιατί σκέφτεσαι να το κάνεις;

Υπάρχει η επιλογή να σε πάρει ως μισθωτό αλλά ως μηχανικό. Επίσης αν ξεκινήσεις το 2021 την επιστροφή θα την πάρεις τον Σεπτέβριο του 2022.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι γιατί είμαι στην αρχή και το βλέπω σαν εκπαίδευση και λέω να δοκιμάσω τον πρώτο χρόνο. Να σημειώσω πως από το 2022 μου έκανε μια ετήσια προσφορά 18.000 ευρώ+ ΦΠΑ+Bonus, η οποία είναι σίγουρα βιώσιμη

Link to comment
Share on other sites

Με 1200 ευρω με μπλοκάκι, μετά την ετήσια εκκαθάριση φόρου, θα έχεις με μηνιαία αναγωγή περίπου 870 ευρώ/μήνα, έχοντας επιλέξει την πρώτη ασφαλιστική κατηγορία σε ΕΦΚΑ και πρ. ΕΤΕΑΕΠ.

 

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.