Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοσίφωνας με... τηλεχειρισμό


szoup

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να χειρίζομαι τον θερμοσίφωνα μέσω κινητού και θα ήθελα να προσθέσω έναν διακόπτη/ρελέ στον πίνακα που να μπορεί να το κάνει.
Λογικά θα ήθελα να μπει σε σειρά με το ρελέ που υπάρχει ήδη και μάλιστα μετά από αυτό για να μπορεί να το απομονώνει όταν π.χ. θα το θέλω σίγουρα κλειστό (π.χ διακοπές).

Το ρελέ που έχω τώρα είναι το παρακάτω.

IMG_5957.thumb.jpg.609bfc93fa1ce9c2a4197e72d7479dc1.jpg

Ποιο από τα παρακάτω ρελέ να διαλέξω;
https://www.aliexpress.com/item/4000685710547.html?spm=a2g0o.cart.0.0.1dc23c00IeOnjK&mp=1

Εγώ θα έλεγα το  1 Pin 25A ή και το 1 Pin 63A καλύτερα.
Βλέπω ότι το ρελέ μου έχει 2 διακόπτες ενωμένους που ανεβαίνουν ταυτόχρονα και με μπερδεύει αν πρέπει να πάρω μονό ή διπλό wifi ρελέ (π.χ. το 2 Pin 25A).

Επιπλέον με μια πρώτη ματιά κατάλαβα ότι το ρελέ (για ηλιακό θερμοσίφωνα) πρέπει να είναι τουλάχιστον 20Α και το καλύτερο 40Α.
Μου λέτε και εσείς τη γνώμη σας για τα παραπάνω μια που δεν είναι ο τομέας μου τα ηλεκτρολογικά (ειδικά με 220V).

Στο τέλος θα έρθει ηλεκτρολόγος να το συνδέσει αλλά δε θα ήθελα να τον βάλω από τώρα στη συζήτηση επειδή θα εκτοξεύσει το κόστος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by szoup
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις τώρα στον πίνακα δεν είναι ρελέ, αλλά διπολική ασφάλεια.

Και εννοείται ότι δεν το πειράζεις από τη θέση του.

Ότι προστεθεί (από ηλεκτρολόγο απαραίτητα) θα μπεί σε σειρά με αυτό, κατά προτίμηση πριν από αυτό, κατά προτίμηση διπολικό, με όσο το δυνατόν περισσότερα Αμπέρ και κατά προτίμηση όχι κινεζιά σαν αυτό που ...καλοβλέπεις.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικά θα πάρεις ενα επώνυμο ρελέ ισχύος και θα συνδέσεις οτι συσκευή θέλεις.
Εγώ έβαλα ρελέ ισχύος και χρονικό , μάρκας hager το χρονικό κλείνει το ρελέ μετά απο κάποια ρυθμιζόμενη ώρα, ετσι οτι συσκευη και να βάλεις δεν εχεις κίνδυνο να παει κατι στραβά και πχ να μεινει ανοιχτός ο θερμοσίφωνας επειδή κόλλησε η συσκευή

Edited by picdev
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, szoup said:

Έχουμε κάτι αντίστοιχο σε μη κινέζικο σε max τη διπλάσια τιμή;

τιμή γυρω στα 130 ....ελληνικό προϊόν κατασκευάζεται  στην πάτρα..... 

https://vtimer.eu/smart-wifi-v-timer/

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, picdev said:

αρχικά θα πάρεις ενα επώνυμο ρελέ ισχύος και θα συνδέσεις οτι συσκευή θέλεις.
Εγώ έβαλα ρελέ ισχύος και χρονικό , μάρκας hager το χρονικό κλείνει το ρελέ μετά απο κάποια ρυθμιζόμενη ώρα, ετσι οτι συσκευη και να βάλεις δεν εχεις κίνδυνο να παει κατι στραβά και πχ να μεινει ανοιχτός ο θερμοσίφωνας επειδή κόλλησε η συσκευή

Ναι, νομίζω ότι το ρελέ ισχύος που να το κοντρολάρει ένα πιο δοκιμασμένο wifi module χαμηλότερων ambere είναι αυτό που μάλλον χρειάζομαι.

Π.χ. ένα κινέζικο relay από μάρκα που χρησιμοποιώ χρόνια και τη θεωρώ αξιόπιστη είναι το παρακάτω:

https://www.aliexpress.com/item/4000273673921.html

Το παραπάνω μπορεί να συνδυαστεί και με χρονικό για να είμαστε σίγουροι ότι θα κλείσει ο θερμοσίφωνας ακόμα και αν το wifi module μείνει ανοιχτό (σε περίπτωση που ξεχαστεί ή κολλήσει - δε μου έχουν κολήσει διακόπτες και μηχανισμοί από αυτούς τα τελευταία 2 χρόνια αλλά λέμε τώρα).

Για να έχω αίσθηση, τι εξαρτήματα θα χρειαστώ για τα παραπάνω και τι κόστος θα έχουν ώστε να έχω μια εικόνα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

τιμή γυρω στα 130 ....ελληνικό προϊόν κατασκευάζεται  στην πάτρα..... 

https://vtimer.eu/smart-wifi-v-timer/

Ευχαριστώ. Θα πάω στο κινέζικο που ανέφερα παραπάνω που το έχω δοκιμάσει ήδη σαν μάρκα και μπορώ να το κάνω εύκολα integrate και με άλλους αυτοματισμούς που ήδη υπάρχουν. 

https://www.aliexpress.com/item/4000273673921.html

Καταλαβαίνω ότι και η ελληνική λύση είναι σαν το wireless module που αναφέρω + ένα ρελέ ισχύος. 

Απλά αντί να κάνει 30 ευρώ (15 το wireless module + 15 το ρελέ ισχύος) κάνει 120. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν κάνει για θερμοσίφωνα (max 10A)!

Επίσης κακώς το χρησιμοποιείς για οτιδήποτε καθώς δεν έχει έγκριση CE για χρήση στη ευρωπαϊκή ένωση!

Μη χρησιμοποιείς κινέζικα εξαρτήματα στον πίνακα.

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, antloukidis said:

Αυτό δεν κάνει για θερμοσίφωνα (max 10A)!

Επίσης κακώς το χρησιμοποιείς για οτιδήποτε καθώς δεν έχει έγκριση CE για χρήση στη ευρωπαϊκή ένωση!

Μη χρησιμοποιείς κινέζικα εξαρτήματα στον πίνακα.

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

Μα το ρελέ ισχύος δεν είναι αυτό που θα πρέπει να σηκώνει το ρεύμα του θερμοσίφωνα; Δλδ 25Α (και θα πρέπει να είναι και το πιο αξιόπιστο);

Το wifi/wireless module θα είναι αυτό που θα ανοίγει/κλείνει το ρελέ. Άρα το ρεύμα που θα πρέπει να σηκώνει θα είναι μικρό και τα 10Α θα είναι υπέρ αρκετό.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Edited by szoup
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, szoup said:

Θα πάω στο κινέζικο που ανέφερα παραπάνω που το έχω δοκιμάσει ήδη 

αφού το έχεις  αποφασίσει  εμας, γιατι μας ρωτας? συγκρίνεις  με λάθος τρόπο 2 διαφορετικά υλικα.... τεσπα , μέρες που ειναι δεν το συνεχίζω ......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.